تاریخ درج خبر : 1394/08/27
کد خبر : ۵۲۴۱۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -

در اردوگاه اصولگرایان کهگیلویه چه می گذرد؟

در حالی که تنها ۱۰۰ روز به انتخابات مجلس باقی مانده است کمپین اصولگراها، برخلاف اصلاحطلبان تندتر و رو به جلو سپری می شود. کمپینی با کاندیداهای پر شمار که هریک گوشه‌ای را برای فعالیت برگزیده است.

مهمترین رخدادهایی که کمپین اصولگرایان را با هیجان روبه رو کرد، افول جایگاه حجت الاسلام سیدعلی محمد بزرگواری (شاخه تندروی این جریان)، ظهور پرسر و صدای حاج عدل هاشمی و ورود دکتر سیدمصطفی تقوی به عنوان یک اصولگرای میانه رو به این انتخابات بوده است.

adalحاج هاشمی

پس از آماده شدن کامل شرایط در ۱۳۹۰ بزرگواری توانست دوباره خلعت نمایندگی مجلس را برتن کند. تا یک سال پیش تصور می شد کسی جلودار بزرگواری نخواهد بود. اما از همان ابتدای شروع کمپین ۱۳۹۴ می شد حدس زد که کاندیداهای مهمی از سوی جریان اصولگرا خواهان رقابت با بزرگواری خواهند بود. در همان ابتدا نام مهمترین کاندیداهای مقابل بزرگواری یعنی عدل هاشمی و گروهی از اصولگراهای موسوم به نشست شیرزا (تقوی، فیاضبخش، موحد، کریمیان و مژدهی) بر سر زبان ها افتاده بود.

عدل هاشمی ظهور پر سر و صدایی داشت. او که در ۱۵ سال اخیر با مدیریت پروژه های عمرانی توانست نظر بسیاری از مردم را به خود جلب کند از اقتصاد به سیاست آمد. از همان ابتدا مشخص بود که کاندیداهای معمولی رقبای سرسختی برای عدل هاشمی نخواهند بود. بزرگواری، بسیاری را از خودش ناامید کرده بود. او که در دو بازی آسان، پیروز شده بود نتوانست از موقعیتش بهره چندانی ببرد. موحد هم که اعلام کرد در انتخابات ۹۴ شرکت نمی کند، فیاض بخش و … نیز نام و آوازه عدل هاشمی را نداشتند. تنها یک نام بود که می توانست عدل هاشمی را به اندیشه فرو برد.

Capture1دکتر تقوی

از میان جریان نشست شیرزا در نهایت تقوی ماند. تقوی با وجود این که می دانست دارای پایگاه رای مهمی در میان مردم کهگیلویه است، خیلی زود وارد رقابت با عدل هاشمی و بزرگواری نشد و ترجیح داد این کار را به صورت تدریجی و کم سر و صداتر انجام دهد و در ابتدا با گروه ها و افراد نخبه و شناخته شده ها رایزنی کرد.

با عوض شدن دولت و تغییر کلی شرایط، بزرگواری کم کم به محاق رفت تا اینکه امروز هیچ اسمی از او در کهگیلویه برده نمی شود. اکنون تنها دو اسم مهم در کهگیلویه شنیده می شود؛ تقوی و هاشمی.

اگرچه از ابتدا تصور این بود که سایر کاندیداها رقبای سرسختی برای عدل هاشمی نخواهند بود، اما تقوی قاعده بازی را عوض کرد و نشان داد که توانایی اش بیش از آن چیزی است که تحلیلگران و رسانه ها فکر می کردند. تقوی برخواسته از جناح دانشگاه پسند جریان اصولگرایی است و هاشمی از جبهه مقابل وی یعنی جناح نظامی اصولگرایی می آید و از این رو از ابتدا افرادی از میان اصلاحطلبان خواهان ائتلاف زودهنگام با تقوی شدند اگرچه برخی از آنان تصمیم گیری در این زمینه را به بعد از اعلام شدن صلاحیت ها از سوی شورای نگهبان موکول کردند.

دکتر تقوی- حاج هاشمی

از تفاوت میان تقوی و هاشمی می توان به توانایی ها و جهت گیری های این دو اشاره کرد. تقوی وجهه روشنفکری و دانشگاهی و رسانه ای بسیار بارزتری دارد و هاشمی به واسطه فعالیت در شرکت های پیمانکاری سپاه دارای موقعیت عمومی بهتری است. تقوی که به واسطه فرزند آمیراحمد بودن می توانست سال ها به پست های مهمی دست یابد اما به تهران رفت و در موسسه های پژوهشی و دانشگاه ها کار کرد اما عدل هاشمی پس از پایان جنگ سراغ پست های اجرایی رفت و پس از دو دهه از پایان جنگ به یک غول پیمانکاری تبدیل شد. تقوی ممکن است جهت گیری های معتدلتری را انتخاب کند.

در انتخابات کنونی، هاشمی در مقابل تقوی قرار گرفته است. فضای انتخابات امسال به گونه ای است که مردم از وعده های عقب افتاده همه خسته شدند و هیچ کس را یارای مبارزه با مشکلاتشان نمی دانند. هنوز افراد، گروها و طوایف به کسی جواب مطمئنی نداده اند و برخی از آنها هنوز برای مردم ناشناخته هستند. با وجود اینکه هزینه های بسیاری در برخی مناطق صورت گرفته و آمد و شدها و وعده های زیادی داده شده است اما این دو دلی و بلاتکیفی متوقف نشده و حتی از میزان آن هم کاسته نشده است و در مورد برخی افراد بر شدت آن افزوده شده است.

به طور خلاصه می توان گفت عدل هاشمی در دو جهت حرکت می کند، نخست جلوگیری از ریزش آرا و تداوم جلسات با افراد و طوایف. و تقوی که تلاش های مختلفی را در چندهفته گذشته کرده بود فعالیت ها و رایزنی های خود را در هفته های آینده گسترش می دهد. در حال سازماندهی لیدرها و هواداران و رایزنی با افراد دو دل و مردد است. او احتمالا تلاش خواهد کرد مانور قدرت بهتری بدهد و ساختار محکمی برای ۱۰۰ روز آینده طراحی کند.

درحالیکه فعالیت ها و نشست های هاشمی کم سر وصداتر شده تقوی در حال رایزنی و جمع و جور کردن هواداران و سازماندهی آنان است و بزرگواری در تهران مشغول است. هیچ کس نمی داند او آنجا چه می کند و چرا به شهرستان نمی آید و در تهران با چه کسانی دیدار دارد.

موقعیت بهتر تقوی این است که افراد مردد در جامعه امروز همچنان زیاد است و عدل هاشمی که موجش را چندماه پیش به راه انداخته بود نتوانست این مردم مردد که شاید ۷۰ درصد آنان باشد را با خود همراه کند به نحوی که از آینده مطمئن باشد. اگر تقوی بتواند در مدت باقی مانده بخشی از این آرای خاکستری را باخود همراه کند موفقیت بدست نیامده عدل هاشمی را به چنگ می آورد. هفته های آینده آبستن حوادث غیرمنتظره تری است.

+کبنانیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ارین گفت:

  بنازم به غیرتت سردار هاشمی کاش چهار نفر دلسوز جوانان مثل حاجی در شهرستان بود

 • مهرداد گفت:

  پویش موج خدمت جوانان گچساران و باشت
  بیایم اینبار به جوانان اعتماد کنیم.
  کاندید نسل جوان دکتر سید مصیب افتخاری

 • چرام سرای من گفت:

  واقها جای تاسف داره .آقای بزرگواری این همه خدمت میکنه چرا اطلاع رسانی نمیکنید .اطلاع رسانی که نمیشه لااقل دیگه تخریبش نکنید .چون بزرگواری کار شخصی واسه کسی انجام نداده باید تخریبش کرد؟

  • ناشناس گفت:

   عدل کیلو چند تقویی کیلو چند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   اینها که گفتی قابل مقایسه با ببر بنگال نیست /بزرگواری اراده کنه اینهارو از سیاست محو میکنه
   درود بر ببر بنگال دلیر مرد بزرگ بزرگواری
   به کوری چشم بعضیا این دوره هم خودشه//////////////////////////////////////////////////

 • ناشناس گفت:

  من متاسفم برا این سایت ک داره مستقیم نماینده مردم راکه واقعا با صداقت.و بی ریا برا ای مردم کار میکند تخریب میکنه .بعد تعر
  یف تمجید از کسانی میکنه ک معلوم نیست کی هستند واز کجا امدن

 • ناشناس گفت:

  من متاسفم برا این سایت ک داره مستقیم نماینده مردم راکه واقعا با صداقت.و بی ریا برا ای مردم کار میکند تخریب میکنه .بعد تعریف تمجید از کسانی میکنه ک معلوم نیست کی هستند واز کجا امدن

پربازديد