تاریخ درج خبر : 1394/08/27
کد خبر : ۵۲۴۲۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -
اما و اگرهای انتخابات مجلس دهم؛

اگر سید باقر نیاید …

اصولگرایان حالا مطلقاً «زارعی» را از خود نمی‌دانند و اصلاح طلبان هم علاقه‌ای ندارند که در نهایت شرایط به گونه ای پیش رود که مجبور به حمایت از «زارعی» شوند ولی به نظر می‌رسد بیشتر آنها در نهایت بین «زارعی» و «بهرامی» زارعی را ترجیح دهند. احتمال آنکه «زارعی» با اعمال نفوذ طیف لاریجانی در نهایت در لیست اصلاح طلبان قرار گیرد نیز زیاد است.

boyrahmad-eslahtalaban

«سید باقر» که حتما می‌آید ولی اینکه آیا تایید صلاحیت می‌شود و یا رد خواهد شد قطعی بر کسی روشن نیست هر چند مرور تاریخ و بررسی سیاست و سخنان اعضای شورای نگهبان در مدت اخیر بیانگر سخت‌گیری این شورا و احتمال بسیار بالا در رد صلاحیت نیروهایی از جنس سید باقر است.

احتمال رد صلاحیت چنین نیروهایی فعلا سبب بلاتکلیفی و سردرگمی اصلاح طلبان شده است. همین احتمال یک اتفاق دیگر را نیز در کل استان کهگیلویه و بویراحمد و حتی کشور در پی داشته است و آنهم اینکه نیروهایی که اساسا اصلاح طلب و یا حداقل اهل تشکیلات اصلاح‌طلبی نیستند به امید همین ردصلاحیت‌ها کمین کرده‌اند و خود را هم اصلاح طلب جا می‌زنند به گونه‌ای که حتی محمد رحیم دهراب پور فعال مشهور اصولگرا و رئیس ستاد احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ به گونه‌ای اصلاح طلبانه سخن می‌گوید که اصلاح‌طلبان آرزوی گفتن این سخنان را دارند.

دهراب پور متوجه شده است که در صحنه ماندن یک نیروی شاخص اصلاح طلب در صحنه بسیار بعید است و اصلاح طلبان هم علاقه‌ای برای حمایت از زارع ندارند پس این بهترین فرصت برای نزدیکی به آنهاست و در این راه بهترین کار بد گفتن از «سیدمسعود حسینی» و «هدایتخواه» است او حتی به دولت مورد حمایت گذشته اش نیز نقد وارد کرد و بعید هم نیست در آینده نسبت به احمدی نژاد اعلام برائت کند.

اعلام کاندیداتوری «سید باقر» سبب یک مشکل دیگر هم شده است و ان اینکه نیروهای شاخص این جریان را در اعلام حضور قطعی و فعالیت دچار تردید کرده است.

البته یک نکته باید اشاره شود که اگر «سید باقر» بیاید نه تنها در جبهه اصلاح طلبان مانع از حضور سایر گزینه‌ها خواهد شد که حتی قطعیت پیروزی او خیلی از نیروهای شاخص اصولگرا و از جمله هدایتخواه را نیز از شرکت در انتخابات منصرف خواهد کرد.

فعلا فضای انتخاباتی بویراحمد به تبع فضای ارام کشور ارام و کم رمق است و همه منتظر ۹ دی و تایید صلاحیت ها هستند و همین مسئله هم سبب شده است حداقل چهره‌های شاخص قید شرکت را بزنند و یا اینکه تدبیر را بر سکوت نهاده باشند. پیشتر چندین گزینه اصلاح طلب برای کاندیداتوری مطرح بودند که در نهایت نیامدند و البته نمی توانند هم بیایند چون با توجه به داشتن مسئولیت باید در تاریخ مقرر استعفا می دادند و این کار را نکردند. از جمله می‌توان از «محمدرضا شریعتی» نام برد.

شریعتی استعفا نداد ولی مطابق حکم «زارع پور» از مدیریت آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد عزل شد. طبق قانون باید دید که در طی این مدت آیا عزل شدن موانع ثبت نام را برطرف می‌کند و یا او طبق قانون نمی‌تواند در انتخابات شرکت کند؟ اگر چنین مانعی نباشد به احتمال زیاد شریعتی در آذرماه امسال در فرمانداری بویراحمد نام‌نویسی خواهد کرد.

در ابتدای دولت تدبیر و امید گمانه‌هایی مبنی بر کاندیداتوری «فتاح محمدی» هم می‌رفت اما او هم نقد خود را به نسیه نداد هر چند انتقاد به عملکرد ضعیف «فتاح محمدی» به حدی است که اگر هم می‌آمد هرگز نمی‌توانست حمایت اصلاح طلبان را جلب نماید.

در حال حاضر فعالترین نیرو در این طیف محمد بهرامی شهردار اسبق یاسوج است. بهرامی در چهار سال گذشته بیش از هر کس دیگری فعال بوده است او در اکثر مناسبت‌های مختلف شرکت کرده و در مناسبت‌های مختلف پیامک فرستاده، برای اتفاقات مختلف بیانیه صادر کرده و بیشترین مصاحبه‌ها را انجام داده است.

بهرامی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم رئیس ستاد محمدرضا عارف در شهرستان بویراحمد بود و هم اینک نیز بیشترین ارتباط را با بنیاد امید ایرانیان دارد او خود را مسئول نمایندگی این بنیاد در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌داند ولی بعدها گفته شد که این بنیاد نمایندگی در استان ندارد و بهرامی واسط این بنیاد است.

در ابتدای دولت یازدهم بهرامی بیش از هر کس دیگری در رسانه‌ها حضور پیدا کرد و به گونه‌ای القا میشد ‌که او مسئولیت مهمی خواهد گرفت ولی چیزی به بهرامی نرسید و وی بعدها مجبور شد ادامه تحصیل خود را بهانه کند هر چند مسئولیت داشتن با ادامه تحصیل هیچ تناقضی نداشت.

با این همه خیلی‌ها بهرامی را اصلاح طلب نمی‌دانند و حتی متولیان همایش اصلاح طلبان استان کهگیلویه و بویراحمد که با حضور «سید باقر» موسوی برگزار شد، بهرامی را به آن همایش دعوت نکردند. بهرامی روی همین حساب و نداشتن جایگاه در بین نیروهای سنتی اصلاحات در شهرستان خود دنبال تشکیل جریان جدیدی از میان اصلاح طلبان بوده است که البته در این زمینه توفیق چندانی نداشته است هر چند وی چند تن از جوانان فعال اصلاح طلب را گرد خود جمع کرده است و این جوانان هم در سطح بالایی برای او فعالیت می‌کنند.

بهرامی چهار سال پیش و در اجتماع طرفداران خود در تالار بلوط یاسوج جوهره خود را اصلاح‌طلبی خواند ولی در همان زمان و در غیاب نیروهای اصلاح طلب هم نتواسنت اصلاح طلب شاخصی با خود همراه کند. تنها نیروی اصلاح طلبی که از او حمایت کرد و برایش سخنرانی نمود «غلامرضا پناه» دبیر استانی آن زمان حزب کارگزاران سازندگی در استان بود. البته «پناه» خود پایگاه رای چندانی ندارد که قطعا اگر چنین پایگاهی داشت خود کاندیدا می‌شد. در سال گذشته صحبت‌هایی مبنی بر کاندیداتوری خود پناه بود و حضور پررنگی هم در رسانه ها داشت و حتی با ذکر نام و عنوان جایگاه برای مطالب استانی کامنت می گذاشت. احتمال اینکه پناه در نهایت ثبت نام کند همچنان وجود دارد.

چندی پیش با وساطت «پناه»، محمد بهرامی به دیدار «غلامرضا تاجگردون» رفت از جزئیات این دیدار خبری در دست نیست ولی بعد از ان جلسه نشریه توازن ارگان غلامرضا تاجگرودن مصاحبه‌ی مفصلی با بهرامی ترتیب داد و بهرامی در آن مصاحبه سعی کرد با زیرکی شایعه استاندار شدندش را جوری جواب دهد که انگار در عالم واقعیت خبری بوده است در حالی که هیچ خبری نبود و حتی اگر خادمی هم برود بهرامی هرگز گزینه ی جایگزین نخواهد بود.

در کارنامه بهرامی حمایت از «هدایتخواه» و سخنرانی برای او یک نقطه بسیار تاریک است او در دو سال گذشته تلاش زیادی کرده تا آنرا توجیه نماید ولی در چارچوب کار تشکیلاتی آن هم در سطح نمایندگی چنین اشتباهی بسیار بزرگ و نابخشودنی است.

«بهرامی» در دوران شهرداری اش مدیر تقریبا موفقی بود و دو میراث ارزشمند از خود به یادگار نهاد که یکی یعنی تیم فوتبال شهرداری یاسوج حالا دیگر تنها در آرشیو رسانه‌ها حضور دارد ولی مجسمه اریوبرزن استوار در ورودی شهر یاسوج یادگار ارزشمندی است که با مدیریت بهرامی و التبه حمایت حضرت ایت الله ملک حسینی همچنان پابرجاست.

با همه این تعاریف بهرامی نیز خطر رد صلاحیت تهدیدش می‌کند او در دوره قبلی نیز ابتدا رد صلاحیت شد ولی بعدها با رایزنی تاییدیه خود را گرفت و رای نسبتا خوبی کسب کرد. رایی که با وجود همه فعالیت های بهرامی تکرار آن کمی سخت است البته بهرامی خود می گوید در صورت تکرار سناریوی قبلی او شانس اول خواهد بود ولی اولا بعید است سناریوی قبلی کاملاً تکرار شود و ثانیاً موفقیت «بهرامی» و حتی تکرار رای قبلی‌اش در گرو حمایت اصلاح طلبان استان کهگیلویه و بویراحمد است که بهرامی برای این حمایت به حمایت محمدرضا عارف و آوردن نام او درلیست اصلاح طبلان امیدوار است.

در نبود «سید باقر» قوی‌ترین گزینه و کسی که بیش از دیگران شانس موفقیت دارد خداداد غریب پور است غریب پور در دو سال گذشته در عرصه مدیریتی فرد موفقی بوده است و جمعی از فعالان اصلاح طلب را نیز گرد خود جمع کرد ولی او قبلاً یکبار رد صلاحیت شده است و این کار را برای او سخت می کند. غریب پور اگر بیاید شانس بالایی برای راهیابی به بهارستان دارد. در کنار غریب پور اصلاح طلبان بویراحمد یک گزینه قدرتمند دیگر نیز دارند. آن شخص کسی نیست جز «محمدعلی وکیلی» مدیر مسئول روزنامه کشوری ابتکار که نزدیکانش به ضرس قاطع می گویند در تهران نامزد می شود. البته حضور او در تهران منوط به اطمینان از قرار گرفتن نامش در لیست اصلاح طلبان است. کارگزاران سازندگی حزب نزدیک به آیت الله «هاشمی رفسنجانی» که روزنامه تحت مدیریت وکیلی به همراه روزنامه آرمان در ده سال گذشته بیشترین نزدیکی را به آیت الله داشته‌اند قول همکاری به او داده اند ولی «موسوی لاری» از تصمیم گیرندگان اصلی شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان در جایی این احتمال را ضعیف دانسته بود.

وکیلی قطعاً بی میل به حضور در بویراحمد نیست اما او یک مانع بزرگ دارد و آنهم عدم تعیین تکلیف «سید باقر موسوی» است. وکیلی اگر همین حالا یقین پیدا کند در لیست تهران نیست در بویراحمد ثبت نام خواهد کرد هر چند طبق قوانین انتخابات فرد یک هفته قبل از روز رای گیری نیز می تواند محل نمایندگی شان را تغیییر دهد.

گزینه دیگری که ممکن است در بویراحمد بیاید «قوام فروزان» است وی قاضی دادگستری و چهره ای توانمند و قابل قبول در میان مردم بویراحمد است. در مقطعی صحبت از حضور «قوام فروزان» در گچساران بود که با واکنش تند و بعضا بداخلاقی طرفداران تاجگردون مواجه شد و «فروزان» بعداً طی بیانیه ای ضمن بیان دلخوری اش از این بداخلاقی ها اعلام کرد در گچساران کاندیدا نمی‌شود. اصولگرایان گچساران بیشتر دبنال مطرح کردن «فروزان» بودند تا با توجه به نفوذ قومی و نفوذ سیاسی فروزان بتوانند «غلامرضا تاجگردون» را از «اریکه» نمایندگی به زیر کشند و «قوام فروزان» که نرفت حالا گرد «فولادی وندا» جمع شده اند.

فعلا این اسامی محدود آنهم با احتمالات گزینه‌های اصلاح طلبان در بویراحمد هستند شکی نیست که در ایام تبلغات چهره های جدیدتری رو خواهد شد هر چند برای نامزدی باید فعالیت زیاد داشت اما برای موج افرینی که بخش زیادی از ان در گرو تشکیل اجماع است در زمان کوتاه هم می توان کارهایی انجام داد که البته برای این بخش باید یک نیروی توانمند و مورد حمایت وجود داشته باشد.

من حیث المجموع حال و روز این روزهای اصلاح طلبان «بویراحمد» اصلا خوش نیست و این شرایط سبب شده است نامزدهای مستقل و حتی اصولگرا برای آراء انها برنامه ریزی داشته باشند. حجه الاسالام رجایی نسب اگر چه خود گفته است به عنوان یک نیروی مستقل در صحنه حاضر می شود ولی قطعا نیم نگاهی به رای اصلاح طلبان دارد. مهدی روشنفکر که بیشتر به اتکای رای قومی قصد کاندیداتوری دارد نیز سعی می کند خود را فردی اصلاح طلب جا بزند در حالی که روشنفکر از نزدیکان موحد و مورد حمایت او سابقه معاونت فرمانداری در زمان ناصر منصوری در کهگیلویه و هم چنین معاونت «علی محمد دانشی» در آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد در دولت اول احمدی نژاد را در کارنامه خود دارد.

ولی مهمترین چهره‌ی اصولگرایی که برای اصلاح طلبان برنامه دارد «دهراب پور» است که ذکر آن رفت و در مقاله ای مستقل بیشتر راجع به ان صحبت خواهیم کرد.

ولی در کنار تمام این گزینه‌ها و با فرض هر اتفاقی «زارعی» برای آراء اصلاح طلبان برنامه دارد. «زارع» در شرایط فعلی وضعیت بسیار بدی دارد او در اطراف خود هیچ نیروی شاخصی ندارد و اتفاقا از جمله اشکالات عمده اش حضور مشاوران بسیار ضعیف در کنار خود می باشد. اصولگرایان حالا مطلقا «زارعی» را از خود نمی‌دانند و اصلاح طلبان هم علاقه‌ای ندارند که در نهایت شرایط به گونه ای پیش رود که مجبور به حمایت از «زارعی» شوند ولی به نظر می‌رسد بیشتر آنها در نهایت بین «زارعی» و «بهرامی» زارعی را ترجیح دهند.

احتمال آنکه «زارعی» با اعمال نفوذ طیف لاریجانی در نهایت در لیست اصلاح طلبان قرار گیرد نیز زیاد است.

در کنار این گزینه‌ها باید روزانه منتظر رونمایی چهره‌های جدیدی بویژه در فضای مجازی باشیم که جدیدترین مورد «هجیر تشکری» جوان فعال اصلاح طلب می باشد که می‌گوید قصد کاندیداتوری دارد .

«محمدرضا نیکبخت» نیز اعلام کاندیداتوری کرده است ولی «نیکبخت» ابداً سیاسی نیست و اینکه هدف او از ثبت نام چیست بر کسی معلوم نمی‌باشد. ضمنا بواسطه همین سیاسی نبودن نمی‌توان موضع مشخصی برای او تعریف کرد. «نیکبخت» در طول سال‌های ریاست جمهوری احمدی نژاد مدیر بوده است.

+کبنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • جوادازلوداب گفت:

  مردم دیگرازبازیهای سیاسی که نفعش برای عده قلیلیست خسته شده اند ،یک فرد عالم وعادل که به قانون اشنا وپیگیرکارمردم باشد ازضروریات این دوره ازانتخابات است ،حاج سیدصدراله رجایی نسب دارای تمامی خصوصیات نمایندگی مجلس می باشد ،درودبرمردم فهیم بویراحمدودنا

 • گچساران گفت:

  سید باقر دقیقا کجای جبهه اصلاحات ایستادی که دم از اصلاح طلبی کیزنی… چند بار موضع گرفتی .. کی دفاع کردی… در دولت نهم و ان همه اتفاقی که رقم خورد چند بار شبیه الان قد علم کردی .. بیش تر غرض شخصی ایت با تاجگردون و تلخی ناکامی های این سالیان هم شهریای تو و انچیزی که چشم به زور بر آن باز نگه داشته ای پیش رو بودن یک گرم سیری ایست که زبان شما را به نظریه پردازی باز کرده… نا الان کجا بودب سید…

 • اصلاحطلب بویراحمدی گفت:

  فقط سید باقر دیگر هیچ.

  • ناشناس گفت:

   مهم نیست که نام یک انسان چقدر بلند باشه مهم اینست که اندیشه ها و باورهای اون انسان چقدر ارمان ها و باورهای ما مردم ناکام رو به بار بنشونه.. با همه این اوضا احوال ما باید دنبال یکی باشیم با عقاید مطابق با عقاید ما جوونا.. حاج روشنفکر به نظر من خیلی تو این عرصه ابادی خواهی خودشون رو مسِول میدونن پس بیاین ما هم دنباله رویه ایشون باشیم..همگی پیروز باشین همشهریا التماس دعا..

 • ناشناس گفت:

  شریعتی در حد واندازه نمایندگی مجلس نیست

پربازديد