تاریخ درج خبر : 1394/08/29
کد خبر : ۵۲۴۳۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -
انتقاد تند روشنفکر از نماینده بویراحمد و دنا؛

مدیران فامیلی و معامله‌گر سودی جز عقب‌ماندگی برای استان ندارند/ «زارعی» روزهای سختی در پیش دارد

متاسفانه انتصاب مدیران معامله‌گر، مدیران فامیلی، مدیران ترسو و مدیران رای آور صدمات جبران ناپذیری به این خطه زرخیر وارد کرده که آیندگان، نسل امروزی را شماتت می‌کنند.

مهدی روشنفکر عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان، عضو شورای شهر دهدشت در دور اول، معاون فرماندار شهرستان کهگیلویه در دولت سازندگی، معاون آموزش و پرورش استان در دولت اول احمدی نژاد از جمله سوابق اجرایی این کاندیدای احتمالی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا بوده که در این مصاحبه سعی کردیم به برخی از سئوالات افکاری عمومی توسط این کاندیدای احتمالی مجلس پاسخ داده شود که در ادامه می‌آید.

جناب آقای روشنفکر لطفاً اول به طور مختصر خود را معرفی نمایید؟
با تشکر، اینجانب مهدی روشنفکر دارای تحصیلات کارشناسی مدیریت آموزشی و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی و دانشجوی دکتری مدیریت آموزشی هستم هم اکنون به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان استان مشغول فعالیت می‌باشم.

دلیل تصمیم حضرتعالی برای حضور در انتخابات مجلس دهم به عنوان کاندیدا چیست؟
روشنفکر: ورود به عرصه انتخابات بعنوان نامزد نمایندگی مجلس شورای اسلامی در فکر من نبود زیرا در زندگی‌ام دنبال عنوان نبوده‌ام تا اینکه با توجه به شرایط کنونی حوزه بویراحمد و دنا تصمیم گرفتم کاندیدا شوم.و همچنین معیارهای یک نماینده مجلس از دیدگاه حضرت امام و مقام معظم رهبری مرا به این نتیجه رساند که به طوری نسبی این شاخص‌ها را دارم بنابراین تصمیم ورود به این عرصه را گرفتم.

مگر شرایط کنونی حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا چگونه است که این مسئله حضرتعالی را ترغیب به کاندیدا شدن در انتخابات مجلس کرد؟
روشنفکر: وظیفه نماینده بر اساس اصل هفتاد و یکم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی صلاحیت عام قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قانون است. یک نماینده کارآمد و موثر باید تمام افکار و توانش انجام وظیفه قانونی‌ که همان قانونگذاری و نظارت است باشد و در مرتبه بعدی، پیگیری و تعامل و همفکری با دستگاه‌های اجرایی جهت رفع مشکلات و معضلات حوزه انتخابیه باشد. متأسفانه در دوره نهم مجلس شورای اسلامی آنگونه که شأن و منزلت مردم حوزه‌های انتخابیه بویراحمد و دنا بود عمل نشد و با توجه به اینکه این حوزه انتخابیه مرکز استان هم بود می‌بایستی نماینده آن نیز این مرکزیت و ثقل سیاسی را حفظ می‌کرد اما بعضا در مواردی شهرستان‌ها جای مرکز استان مطرح شدند و بدون تردید بخشی از موقعیت سیاسی مرکز استان ناشی از ناتوانی نماینده کنونی بوده است و می‌بایست تلاش کرد تا منزلت و موقعیت و جایگاه بویراحمد به عنوان مرکز استان به جایگاه اولیه خود برگردد.

دیدگاه حضرتعالی در خصوص انتخاب مدیران استانی چیست؟
روشنفکر: انتخاب مدیران جزو وظایف قانونی نماینده نیست ولی با هدف کمک به توسعه استان با همدلی و هم افزایی می‌شود بر اساس شایسته سالاری و بدون توجه به گرایش‌ انتخاباتی آنها می‌توان به مجموعه مسئولان متولی از جمله استاندار پیشنهاد داد و نه اینکه در انتصاب‌ها سماجت کنیم زیرا در اینصورت دیگر نقش نظارتی نماینده کم رنگ می‌شود یعنی اگر فردا روزی مدیر منصوب شده تخلفی داشت از نقش نظارتی نمی‌توان به نحو مطلوب پیشگیری و استفاده کرد.البته انتصاب مدیران بویراحمدی در این دوره داستان تلخی است که سبب نگرانی نخبگان شده وحتی در کاهش انگیزه فعالیت مدیران متعهد، علمی و توانمند به دلیل کج سلیقگی و سیاست‌زدگی برخی افراد به حاشیه رفته‌اند.

واضح بفرمائید منظورتان از داستان تلخ انتصاب مدیران چیست؟
روشنفکر: برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ظرفیت‌های ویژه در بخش های مختلف از جمله نفت و گاز، گردشگری، آب، جنگل و …..راهی جز استفاده از مدیران توانمند و علمی نیست. متاسفانه انتصاب مدیران معامله‌گر، مدیران فامیلی، مدیران ترسو و مدیران رای آور صدمات جبران ناپذیری به این خطه زرخیر وارد کرده که آیندگان، نسل امروزی را شماتت می‌کنند.

لطفا تعریف مشخصی از سبک مدیرانی که بیان کردید، داشته باشید؟
روشنفکر: مدیران معامله‌گر یعنی بخشی از مدیرانی که فعالیت‌هایشان را مطابق میل نماینده و حتی برخی نیز تا حد مسئول دفتر نماینده تنظیم می‌کنند.مدیران فامیلی که نیازی به گفتن نیست و شما رسانه‌ها بهتر از هر کس می‌دانید بنده معتقدم اگر انتخاب مدیران بر اساس اصل شایسته سالاری باشد، حتی اگر فامیلی هم باشد، باز خروجی مطلوبی دارد و کسی اعتراض نخواهد داشت. باور ما این است که در موارد زیادی انتصاب و گزینش مدیران بر اساس شایسته سالاری و لحاظ نمودن معیارهای علمی و مدیریتی نبوده است. مدیران ترسو نیز از آن دسته مدیرانی هستند که برای حفظ صندلی و موقعیت خود در برابر خواسته‌های نامعقول و غیرقانونی برخی افراد و گروه ها کوتاه نمی‌آیند و وظیفه اصلی خود را فراموش می‌کنند. مدیران انتخاباتی کسانی هستند که برای جمع‌اوری رأی یک طایفه یا خانواده مدیریت دستگاه اجرائی به آنها واگذار می‌شود.

شعار حضرتعالی در انتخابات چیست؟
روشنفکر:بگذارید روی اعصاب مردم راه نرویم. مردم فهیم و خوب ما دیگر از شعارهای واهی و بدون عمل خسته شده‌‌اند. شعار ما عمل ما خواهد بود چنانچه در گذشته و در مناصبی که داشتم اینگونه بود.

برویم روی اصل مطلب هرکسی وارد فضای سیاسی و انتخابات می‌شود به نوعی به یکی از جریان‌های سیاسی اصولگرا و یا اصلاح‎طلب وابسته است حالا حضرتعالی جزو کدام جریان سیاسی هستید؟
روشنفکر:البته همیشه اینگونه نیست اگر مبنایی به این واژه ها توجه شود اصلاح طلبی در بطن و دل اصولگرایی است. اما در قالب تقسیم بندی های امروزی بر این باورم هم باید به اصول و آرمان های انقلاب اسلامی توجه داشت و هم واقعیت های امروزی را لحاظ کرد. نمی توان یکی را فدای دیگری کرد و این دو در کنار هم باید دیده شوند. رفتارهای افراطی در هر دو جریان تعریف شده جوابگوی مشکلات ما نیست همچنان که گذشته این را اثبات کرده است.اصلاح طلبی امریکایی نزد ملت انقلابی ایران محکوم به شکست است زیرا بعضی با بلند کردن عنوان اصلاح طلبی این تفکر را روبروی ارزش‌ها و انقلاب اسلامی قرار می‌دهند و حتی هرکسی به ارزش ها فحش دهد روشنفکرش می‌خوانند. همچنان که بی توجهی به واقعیت های موجود جامعه ایران و جامعه جهانی می تواند خسارات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.اصول و مبانی نظام اسلامی و منافع ملی، اصول فکری اینجانب است و موضوعات دیگر فرع خواهند بود.

با توجه به نزدیکی بیشتری که با اصولگرایان داشتید، چرا میثاق نامه اصولگرایان بویراحمد و دنا را امضا نکردید؟
روشنفکر: با وجود بعضی ایرادات و انتقاداتی که به فرایند و نحوه شکل گیری جریان مذکورداشتم در جلسات اولیه آنها هم شرکت کردم اما روند کار و به انحراف کشیدن جلسات توسط بعضی از اعضاء و همچنین نحوه تنظیم میثاق نامه به گونه ای بود که با مبانی اصولگرایی مورد نظر ناسازگار بود و بنده نیز ضمن خودداری از امضای آن از حضور در جلسات بعدی امتناء کردم و مطمئن باشید اگر روند کار منصفانه و عادلانه و با لحاظ نمودن همه شرایط پیش می رفت من همراهی می کردم و اگر چنین شرایطی پیش آید، حتماً همراهی خواهم کرد.

با کدام یک از اصولگرایان برای حضور در انتخابات مشورت کردید؟
روشنفکر: بنده قبل از حضور و اعلام آمادگی با بعضی از بزرگان و منتقدین اصولگرایی شهرستان و حتی با بعضی از دوستان اصلاح طلب اصیل مشورت داشتم و در مواردی از آنها درخواست کردم که نامزد شوند و آمادگی خود را برای حمایت از آنها اعلام کردم. اما وقتی که مطمئن شدم که اینگونه دوستان وارد کارزار انتخابات نمی شوند، آمادگی خود را اعلام کردم.

بعد از اینکه آقای خلقی پور به عنوان خروجی اصولگرایان مشخص شد آیا رایزنی با حضرتعالی برای کناره‌گیری و حمایت از ایشان صورت گرفت؟
روشنفکر: به این شکلی که حضرتعالی می‌فرمائید نه ولی بنده که حاضر به امضا میثاق نامه نشده بودم طی صحبت‌های که با آقای خلقی پور داشتیم از ایشان خواستم که با توجه به اینکه بنده امضا نکرده ام ولی حاضرم با حضرتعالی این تعهد اخلاقی را داشته باشم که جلوتر برویم و هر کدام اقبال مردمی بهتری داشت دیگری کناره گیری و حمایت کند.

چطور شد آقای دکتر خلقی پور از کاندیداتوری انصراف دادند؟
روشنفکر: اجازه بدین بنده وارد این بحث نشوم و از خود آقای دکتر خلقی پور سوال کنید…ولی همین را خدمتتان عرض کنم این اقدام آقای خلقی پور در تاریخ ثبت می‌شود.

وضعیت نماینده کنونی بویراحمد و دنا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
روشنفکر: قضاوت را به مردم واگذار می‌کنیم و هر چه مردم تصمیم گرفتند قابل احترام است … ولی روزهای سختی را باید پشت سر بگذارد.

به نظرتان تکلیف اصلاح طلبان در حوزه بویراحمد و دنا چه می‌شود؟
روشنفکر:اصلاح طلبان راهی جز داشتن کاندیدا ندارند زیرا در صورت ادامه روند سه دوره گذشته دیگر ترمیم این گروه سیاسی در بویراحمد و دنا سخت می‌شود زیرا هم اکنون شاهد پراکندگی اصلاح طلبان هستیم برخی از این افراد بهرامی، برخی زارعی و برخی به جمع دوستان دکتر هدایتخواه پیوسته‌اند و هم اکنون کاندیدای منتسب به اصولگرایان را همراهی می کنند.اگر اصلاح‌طلبان در این دوره نیز کاندیدا نداشته باشند شرایط برایشان سخت تر می‌شود و راهی جز داشتن کاندیدا ندارند حتی اگر با آرای کمی شکست را پذیرا باشند.

و در پایان ارزیابی خودتان از وضعیت رای آوری خود چگونه است؟
روشنفکر:این مسئله را باید تحلیگران سیاسی، نخبگان و مردم نظر دهند. ولی با توجه به ارتباط و تعامل گسترده ای که با اصناف و اقشار مختلف مردم دارم و همینطور شناخت نسبتاً خوبی که از انتخابات دوره‌های گذشته کسب کردم، وضعیت مطلوب و افق روشنی در پیش خواهد بود.

+کبنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ایل تامرادی گفت:

  سلام جناب روشنفکر خودت مسخره کردی که وارد صحنه شدی

 • اموزگارمعلم گفت:

  هرچه با انحصار طلبی اقای اسپاره به کرسی مجلس نشاندی این بار نوبت خودته

 • همشهری گفت:

  نماینده باید تحصیلات فنی و علمی و مناسب داشته باشد.با احترام به همه فرهنگی های عزیز که خودم هم یکی ازآنها هستم تا کی باید افراد کم تخصص یا نامربوط نماینده ما باشند؟!!!
  مشکل ما اقتصاد و اشتغال و توسعه است.هشت سال نماینده و عضو کمیسیون فرهنگی داشتیم چی شد؟

 • مارگون گفت:

  دکترروشنفکرشایسته مجلس هستند

 • سیدمحسن گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…حاج مهدی بزار مردم بگن شما خصوصیات دیدگاه رهبری رودارید امام هادی (ع)می فرمایند :هرکس ازخودش تعریف کند دشمنانش زیاد میشود
  والسلام

 • ایرانی گفت:

  دوست عزیز بهرامی کجا اصلاح طلب، برو ببین دور اول هدایت خواه بهرامی لیدر و مبلغ آقای هدایت خواه بوده،سال92ک انتخابات ریاست جمهوری بوده و کاندیدا میومدن استان برو ببین آقای بهرامی ب پیشواز کیا رفته وبرا کی گاو و گوسفند، قربانی کرده، من آقای بهرامی و میشناسم،متاسفانه ایشان اصلا بیان نداره وسوادش در حد نماینده مجلس نیست،آقای بهرامی هیچ وقت اصلاح طلب نبوده و تاوانی نداده برا اصلاح طلب ها،فقط دم میزنه از اصلاح طلبی مخصوصا تو این دولت

 • محمدی گفت:

  مرد متخصص و بزرگمنش و نخبه ملی دکتر رهام یزدان پناه ، مهندس نمونه کشوری و طراح و مدیر مجرب دارای بیست سال سابقه مدیریت در شیراز و تهران، اصلح ترین کاندیدای انتخاباتی است که انشاء الله پیروز میدان خواهد بود.

 • مارگون گفت:

  فقط دکترروشنفکرشایسته مجلس هستند

 • محمد صالح باقری اهواز گفت:

  با سلام خدمت بویر احمدی های عزیز:خواهشی که دارم رای ونظر خود را قابل ارزش بدونید تا نسلهای بعد ما را مورد شماتت قرار ندهند, بین این کاندیداها باسوادتر و دلسوزتر به وضعیت کنونی بویراحمد دکتر روشنفکر هستن از قشر جوان وتحصیلکرده انتظار دارم که از ایشان حمایت کنند تا معضل بیکاری را در شهرستان بویر احمد که قادر هست را رفع کند. فقط دکتر روشنفکر.ستوان باقری

 • قاسم خان بویراحمدی گفت:

  ان شاءالله دکترروشنفکرواردمجلس میشن

 • ناشناس گفت:

  درود به حاج روشنفکر. ایشون برخلاف خیلی از افراد با اعمالشون نشون دادن فرد قابل اعتماد و قدردانی هستن. مردم خودشون راهشون رو پیدا میکن و میدونن به چه کسایی اعتماد کنن. ما از اعتماد قبلمون راضی نبودیم. دوباره اشتباه نمیکنیم

 • دانشجو گفت:

  با توجه به سوابق کاری ایشان، نشان دهنده این است که ایشان فردی معتدل بوده و می تواند گزینه خوبی برای تعامل با دولت و پیشرفت استان شود.

 • حسن گفت:

  فقط حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج سید صدرالله رجایی نسب میتونه برا شهرستانهای بویراحمد ودنا حرفی برا گفتن داشته باشه ایشان معاونت حال حاضر کل دادگستری فارس هستند واقعا نیروی توانمندی هست پن متاسفم برا مردم بویراحمد ودنا

 • یاسر گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…فقط مرد توانمند رجایی نسب

 • مهدی گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…سلام برادر من خودم تامرادی هستم خودته اذیت نکن رای بهت نمیدیم پولهاته همخرج نکن توصیه برادرانه تو نتونستی تو شورای دهدشت انجام وظیفه کنی بخدا خودته اذیت نکنی بهتره مرد توانا فقط رجایی نسب

 • ناشناس گفت:

  بنده خوا یه دوزار پیل جمع کرده نونه چطوری وبایش بیه .قرون ودین ارجمندی ایری که تا سالها نومی وت نبو

 • سید فضل الله گنجی پور گفت:

  روشنفکر فردی مومن -متعهد وکاردان مدیر هستند امیدوارم مردم فهیم بویراحمد از یاسوح تا دنا واز لوداب تا چیتاب واز مارگون تا پاتاوه به او رای دهند انشاالله ویقین دارم که ایشان یک طرف انتخابات در این حوزه است

 • ناشناس گفت:

  آقای روشنفکر دکتربهرامی اصلاج طلب هست و همچنین نماینده سرلیست اصلاحات کشور دکترعارف هستند درود بر دکتر بهرامی

 • فرزندايل گفت:

  جالب بود، افق روشن، شکست اصلاح طلبان، حرفهای سوال وپاسخ های خودتونی

 • ناشناس گفت:

  اخی من جونم …………………………………………..
  هرکه ایا همی گپ ایزنه خوم شیر شهریارم گرچه اوناکه رهتن هم نه مالی بین ولی اینو ک……………………………….

 • ناشناس گفت:

  درودبرروشنفکر استادفرهیخته دانشگاه.به امیدپیروزی درانتخابات

 • امین ح ق گفت:

  درود و سلام بر دکتر روشنفکر که انصافا شایسته انتخاب برا این وضعیت نابه سامان که برا مرکز استان چهار فصل به وجود آوردن هست .

 • محمد گفت:

  فقط روشنفکر

 • علی گفت:

  درود بر حاج مهدی روشن فکر

  • بویراحمدی گفت:

   کاندیدای بویراحمد و دنا باید متولد اینجا و اصالتا اهل اینجا و متعهد به آرمانهای منطقه خود باشد.فقط بویراحمدی های اصیل……

پربازديد