تاریخ درج خبر : 1394/09/01
کد خبر : ۵۲۴۴۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -

برخورد جدی با تخلفات مهندسان ناظر ساختمانی در یاسوج/ اخذ مجوزات قانونی برای هرگونه ساخت و ساز شهری در یاسوج

معاون حوزه شهرسازی شهرداری یاسوج گفت: بر اساس ماده 100 قانون شهرداری ها کلیه مالکین حقیقی و حقوقی قبل از انجام هرگونه عملیات عمرانی در محدوده و حریم شهر می بایست طبق ضوابط از شورای شهر مجوزات لازم را کسب کنند.
به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی شهرداری یاسوج، روح اله مرادیان با اشاره به لزوم اخذ مجوز از سوی مالکان برای ساخت و سازهای شهری اظهار داشت: ماده 100 قانون شهرداری ها شامل راهبردی کردن ساخت و سازها و عملیات عمرانی یا تفکیک اراضی بر اساس ضوابط طرح های جامع و تفصیلی مصوب شهر می باشد که برهمین اساس شهرداری به عنوان مجری طرح های شهری می بایست نسبت به کنترل این ضوابط دقت نظر داشته باشد.
وی با بیان این که از جمله این ضوابط ، کنترل ضوابط تراکم و سطح اشغال بناهای احداثی و هم چنین رعایت اصول فنی و معماری، شهرسازی و بهداشتی می باشد افزود: در گام اول مهندسین ناظر به عنوان نمایندگان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان موظف به رعایت این ضوابط در حین عملیات اجرائی می باشند.
این مقام مسئول در شهرداری یاسوج تصریح کرد: بر اساس تبصره 7 ذیل ماده 100 قانون شهرداری ها، مهندسان ناظر ساختمانی موظفند نسبت به عملیات اجرایی ساختمان که به مسئولیت آنها احداث می گردد از لحاظ انطباق با مشخصات مندرج در پروانه، نقشه ها و محاسبات نظارت مستمر داشته و در پایان کار مطابقت ساختمان با پروانه را گواهی نماید.
مرادیان با تاکید بر برخورد جدی با ناظران متخلف ابراز داشت: درصورت مشاهده مواردی از جمله گواهی خلاف واقع، عدم اعلام به موقع تخلف و طرح پرونده در کمیسیون ماده 100 و صدور رآی جریمه و یا تخریب از سوی مهندسان ناظر، شهرداری موظف است موضوع را به شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان منعکس تا این شورا حسب مورد و در صورت اثبات قصور مهندس مربوطه نسبت به محرومیت از کار 6 ماه تا 3 سال اقدام نماید.
وی تصریح کرد: مهندسانی که مسئولیت نظارت ساختمانی را بر عهده می گیرند ضمن مطالعه کامل قانون فوق در صورت مشاهده هر گونه تخلف ساختمانی در هر مرحله ای از کار مراتب را فورا به مرجع صدور پروانه منعکس نمایند.
مرادیان در ادامه با انتقاد از برخی اشتباهات و تعارفات مهندسان ناظر ساختمانی گفت: بعضا مشاهده می شود برخی مهندسان از روی ناآگاهی یا اصرار شهروندان اقدام به مهر و امضا فرم گزارش ناظر برای پرونده های ساختمان دیگر مهندسان می کنند.
معاون حوزه شهرسازی شهرداری یاسوج با تاکید بر این که این موضوع خلاف ضوابط بوده و هر مهندسی ملزم و مکلف به مهر و امضاء گزارش ناظر مربوط به خود می باشد افزود: درصورت مشاهده چنین مواردی مراتب جهت برخورد با مهندس خاطی به سازمان نظام مهندسی ساختمان ارجاع داده می شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد