تاریخ درج خبر : 1394/09/02
کد خبر : ۵۲۴۶۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

یاسوج میزبان همایش تبیین سیاست های کلی جمعیت است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: همایش ‘تبیین سیاست های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک در راستای ارتقای نرخ باروری’ روز دوشنبه دوم آذر 94 در یاسوج برگزار می شود.

رضا چمن روز شنبه در نشست هماهنگی برگزاری همایش ‘تبیین سیاست های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک در راستای ارتقای نرخ باروری’ افزود: این همایش یک روزه از ساعت هشت و نیم صبح تا 12 ظهر در سالن حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد برگزار خواهد شد و میهمان کشوری آن نیز محمداسماعیل مطلق مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی بیان کرد: این همایش با همکاری وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد و استانداری استان برگزار می شود.

چمن اظهار کرد: برگزاری این همایش جزو اولین تلاش ها و اقدام ها در زمینه تحقق سیاست های کلی جمعیت ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب است و باید اینگونه همایش ها در آینده با جدیت بیشتری در کهگیلویه و بویراحمد تداوم یابد.

وی عنوان کرد: برگزاری مطلوب و پربار این همایش موجب حمایت های همه جانبه مسئولان کشوری و وزارت بهداشت برای تحقق هر چه مطلوب تر سیاست های کلی جمعیت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری می شود.

چمن ابراز داشت: سیاست های کلی جمعیت ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب دارای 14 بند بوده و در آن بر مسائلی شامل رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و فرزندآوری، کاهش سن ازدواج، حمایت از زوج های جوان و توانمندسازی آنان برای تربیت نسل صالح و کارآمد، پوشش بیمه ای هزینه های زایمان و درمان ناباروری، تحکیم و پایداری بنیان خانواده، نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی – ایرانی، ارتقای امید به زندگی، حفظ و جذب جمعیت در روستاها و مناطق مرزی و کم تراکم و مدیریت مهاجرت به داخل و خارج از کشور تاکید شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: از مهمترین آثار سوء کاهش جمعیت کشور می توان به نرخ رشد منفی، افزایش پیری و کاهش جمعیت جوان و موثر اشاره کرد.

چمن با اشاره به اینکه کاهش جمعیت کشور بحران زا بوده و مشکلاتی را در آینده ایجاد می کند، گفت: ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری نیز در راستای جلوگیری از بروز چنین مسائل و معضلاتی است.

وی بیان کرد: آسیب ها و چالش های کاهش جمعیت برای قشرهای مختلف مردم کهگیلویه و بویراحمد تبیین شده و تبلیغ، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و تشویق های لازم نیز در زمینه کاهش سن ازدواج و ترویج ازدواج آسان در این استان انجام شود.

چمن اظهار کرد: دانشگاه ها، مراکز آموزشی، رسانه ها، تریبون های نماز جمعه و نهادهای فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد از ظرفیت های مهم برای آگاهی بخشی در زمینه سیاست های کلی جمعیت ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب و اهمیت تحقق آن هستند.

وی عنوان کرد: عمده ترین دلایل کاهش نرخ رشد جمعیت در کشور و کهگیلویه و بویراحمد شامل افزایش سن ازدواج، افزایش میزان اشتغال و سطح تحصیلات زنان، مشکلات اقتصادی و معیشتی خانواده ها و افزایش ناباروری است.

چمن ازدواج به موقع و آسان را در افزایش نرخ رشد جمعیت کشور و کهگیلویه و بویراحمد موثر دانست و ابراز داشت: نشاط، پویایی، تحرک و پیشرفت هر کشور به وجود جمعیت جوان و فعال آن بستگی دارد.

+ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد