تاریخ درج خبر : 1394/09/02
کد خبر : ۵۲۴۶۷۳
+ تغییر اندازه نوشته -

اصلاح طلبان کهگیلویه؛ لطفا به فکر مجلس دوازدهم باشید!

چرا با وجود این که در کهگیلویه مجموع آرای اصلاح طلبان از مجموع آرای اصولگرایان بیشتر است، عروسی به کوچه­ ی اصلاح طلبان نمی­ آید؟

عدم وحدت جلوداران اصلاحات

خودخواهی دو لیدر اصلی جریان اصلاحات

میدان ندادن به نیروهای جوان

اینها پاسخ­هایی است که در مواجهه با این پرسش مطرح می­شوند. در چند سال گذشته هجمه­های گاها افراطی علیه آقایان لاهوتی و منطقیان به قدری زیاد شده که گاها ما را از درک حقیقت و ریشه­یابی مشکلات باز می­دارد. اما براستی این آقایان که در اکثر محافل سیاسی و گروه­های مجازی بعنوان مقصرین اصلی شناخته می­شوند، به چه میزان در تضعیف طیف اصلاحات شهرستان مقصرند؟ بعنوان یک نفر از دهها هزار شهروند کهگیلویه­ای واجد شرایط شرکت در انتخابات آتی، از منظر ذهن ناقص خودم چند نکته رو ذکر میکنم.

مهم­ترین خواسته اصلاح طلبان فعال جامعه، وحدت دو طیف پر طرفدار و تجمیع اصلاحات است. آیا این امر در صورت تحقق منجر به پیروزی اصلاحات خواهد شد؟ تصور میکنم در شرایط کنونی این وحدت باعث کاهش شانس اصلاحات و به قول معروف به معنای آب ریختن به آسیاب دشمن است. علاوه بر وحدت اصلاح طلبان، گزینه­های دیگری نیز مطرح می­شود که در ادامه بصورت مختصر به هر کدام از این موارد اشاره شده است.

الف. کناره گیری یک کاندید به سود دیگری. هرچند اکثر ساکنین شهرستان کهگیلویه ادعا می­کنند کاندید خود را بر اساس پیروی از خط مشی مشخص و وابستگی به جریان سیاسی انتخاب می­کنند، ولی در عمل چنین چیزی اثبات نشده است. ما خوب میدانیم در حال حاضر درصد بالایی از آرا براساس وابستگی قبیله­ای و تعصبات قومی و قبیله­ای به صندوق ریخته می­شود و شدت تعصباتی از این دسته به مراتب بالاتر از میزان پایبندی به جریان­های فکری است. با توجه به اینکه آقایان لاهوتی و منطقیان (به عنوان کانون­های اصلی تجمع آرا در کهگیلویه) از نظر خاستگاه به دو ایل و طایفه­ی متفاوت مرتبط هستند، آیا می­توان تضمین کرد که در صورت کناره­گیری یکی از این دو، درصد بالایی از آرای وی برای اصلاحات به صندوق ریخته شود؟ لطفا به همپوشانی بین آرای مرتبط با آقای لاهوتی با آرای رقبایی همچون مژدهی پور، تقوی و هاشمی توجه شود. در مقابل برای آقای منطقیان و آقای بزرگواری نیز همین روند را تصور کنید. حال اگر آقای لاهوتی به سود آقای منطقیان از انتخابات کناره­گیری کند، چند درصد از آرایی که آقای لاهوتی می‌توانستند در صندوق خود داشته باشند به آقای منطقیان اختصاص می­یابد؟ درصورت کناره­گیری آقای منطقیان نیز همین سؤال مطرح است. اصولا چند درصد از حامیان آقای لاهوتی، آقای منطقیان را بر دکتر مژدهی پور، دکتر تقوی و آقای هاشمی ترجیح می­دهند؟ درطرف مقابل، چند درصد از هوادارن آقای منطقیان، آقای لاهوتی را به آقای بزرگواری یا آقای نظری ترجیح می­دهند؟ بنظر می­رسد همپوشانی آرای هر یک از این دو لیدر اصلاح طلبان به آرای رقیبان اصولگرا، بیش از رفیق اصلاح طلب باشد. علاوه براین، کسانی که در فضای مجازی فعالیت می­کنند و یا در محافل سیاسی حضور فعال دارند، بر تنفر نسبی حامیان دو لیدر اصلاح طلب نسبت به رقیب آگاهی کامل دارند؛ هواداران آقای منطقیان نسبت به عملکرد و گاها شخصیت آقای لاهوتی اعتراض دارند و چنین نگرشی برای هواداران آقای لاهوتی نسبت به آقای منطقیان نیز صادق است.

ب. کناره­گیری آقایان لاهوتی و منطقیان و معرفی یک کاندید واحد. پیرامون کناره­گیری دو کاندید سنتی اصلاحات و معرفی گزینه­ای واحد و میانه در دو دوره­ی گذشته بحث­های فراوانی صورت گرفته و گاها به مناقشات درونی بین مفسران اصلاح طلب انجامیده است. در انتخابات دوره­ی هشتم ناکارآمد بودن این سناریو بخوبی مشخص شد. طیف منتسب به آقای منطقیان با حمایت از آقای رستاد که از اصلاح طلبان جوان حوزه­ی ثلاث به شمار می­روند سعی در تجمیع آرا حول کانونی جدید را داشتند. بر خلاف پیشبینی­ها، طیف منتسب به آقای لاهوتی به هیچ وجه چنین کاندیدی را نپذیرفتند و سیل آرای آنها به سوی شهرستان بهبهان (آقای موحد) و یا رقیبان اصولگرا در شهرستان کهگیلویه روانه شد. چرا باید این آزمون دوباره تکرار شود، در حالی­که رقیب اصولگرا در این دوره با تیمی قدرتمندتر از گذشته وارد صحنه­ی انتخابات می­شود؟ تیمی که هم از نظر تفکر سیاسی و هم از نظر خاستگاه قومی با هم تفاوت­های آشکار دارند و منتظر لغزش رقیبان اصلاح طلب هستند تا در صورت امکان سهم بسزایی از آرای مربوط به آنها را به کاسه­ی خود بریزند.

ج. معرفی کاندیدای جدید از سوی هر یک از دو لیدر اصلاحات. این راهکار پیشنهاد طیف اندیشمند و فعال اصلاح طلبان است. این طیف ادعا می­کنند که اصلاحات شهرستان بصورت دیکتاتوری و موروثی اداره می­شود و بهتر است برای جلب رضایت مردم کاندیداهای جوان وارد صحنه­ی انتخابات شوند. از نظر این گروه، معرفی کاندیدای جایگزین برای هر دو لیدر اصلاح طلب، علاوه بر اینکه از ریزش آرا جلوگیری می­کند، باعث کشش مردم بسوی اصلاحات و افزایش آرای اصلاح طلبان حوزه­ی کهگیلویه می­شود. قبل از اجرای چنین راهکاری باید تمام جوانب را سنجید:

آیا در حال حاضر از بین اصلاح طلبان جوان گزینه­ی مناسبی برای جایگزینی آقایان منطقیان و لاهوتی وجود دارد؟ گزینه­ای که قادر باشد تمامی حامیان کاندیداهای سابق را حول محور خود گرد آورد و از ریزش آرا جلوگیری کند.

تجربه نشان داده آرای آقایان منطقیان و لاهوتی برای کسب موفقیت و رسیدن به کرسی مجلس شورای اسلامی کافی نیست. در این شرایط شخصی که بعنوان جایگزین این آقایان مطرح می­شود باید دو ویژگی مهم را همزمان داشته باشد: اول: حفظ حداکثری آرای کاندیدای سابق و جلوگیری از ریزش آرا. دوم: توانایی جذب آرای مستقل و افزایش آرای کاندیدای سابق. در انتخابات دوره­ی هشتم، اصلاح طلبان جوان بهترین فرصت را برای استفاده از شرایط و ورود به بهارستان در اختیار داشتند. آقای رستاد بعنوان گزینه­ی جایگزین آقای منطقیان مطرح شدند و حمایت بی چون و چرای آقای منطقیان را پشت سر خود می­دیدند. از طرف دیگر، آقای لاهوتی رد صلاحیت شده و کاندیدی بعنوان جایگزین ایشان مطرح نشد. در این بستر، آقای رستاد می­توانستند با حفظ آرای منتسب به آقای منطقیان و جذب درصد مناسبی از آرای آقای لاهوتی که در آن شرایط بعنوان آرای آزاد محسوب می­شدند از رقیب خود (آقای بزرگواری) سبقت بگیرند. ولی همانطور که همه می­دانیم، آرایی که بنام آقای رستاد به صندوق ریخته شد، نه تنها از آرای کاندیدای سابق (آقای منطقیان) پیشی نگرفت، بلکه در حد تساوی با ایشان نیز نبود. در این شرایط دو فرضیه مطرح می­شود: آقای رستاد نتوانستند آرای مربوط به حامیان آقای منطقیان را حفظ کنند یا اینکه آقای رستاد رأی مستقلی نداشتند. البته با توجه به حمایت قاطع آقای منطقیان از آقای رستاد، گزینه­ی دوم محتمل تر است.

کسانی که معتقدند آقایان منطقیان و لاهوتی دچار خود برتر بینی شده و به دیکتاتورهای اصلاح طلب مبدل شده­اند آیا می­توانند به مردم تضمین دهند که کاندید جدید و جایگزین این آقایان بعد از چند سال حضور در صحنه­ی انتخابات، به دیکتاتوری جدید و پرانرژی­تر تبدیل نخواهد شد؟ در دو دوره­ی پیشین فضا برای حضور کاندیداهای جوان و مستقل فراهم بود و اتفاقا عده­ای از این فضا بخوبی استفاده کرده و نام خود را مطرح کردند. این کاندیداهای نوظهور امروزه داعیه­ی برتر بودن نسبت به دیگران دارند و گاها در محافل سیاسی بیان می­کنند بصورت مستقل و بدون نظرخواهی از دیگر اصلاح طلبان وارد عرصه­ی انتخابات می­شوند. مطمئنا متوجه این موضوع هستید که تعدد کاندیداها باعث کاهش تمرکز آرا و تقلیل شانس پیروزی طیف اصلاح طلب خواهد شد.

د. معرفی کاندیدایی معتدل. در حقیقت این گزینه می­تواند کورسوی امید اصلاحات شهرستان را برای همیشه از بین ببرد. معرفی نیرویی جدید که ریشه در اصلاحات ندارد نه تنها باعث دلسردی اصلاح طلبان فعال شده، بلکه حتی در صورت موفقیت، منجر به حذف دائمی اصلاحات در شهرستان می­شود. چه اطمینانی وجود دارد که کاندید موردنظر پس از ورود به مجلس، آن هم با آرای اصلاح طلبان، به خواسته­های اصلاحات پشت پا نزند؟ و اگر چنین کرد، چگونه می­توان قدرت را از چنین شخصی که حال در ذهن مردم بعنوان یک اصلاح طلب معرفی شده است گرفت؟

و اما عروسی کی به کوچه­ی اصلاح طلبان خواهد آمد و چه باید کرد؟

هر گاه؛

عموم مردم اهمیت تعیین نماینده­ی مجلس بر سرنوشت خود و فرزندانشان را درک کنند و مصلحت خود را بر مصلحت ایل و طایفه ترجیح دهند،

قشر تحصیلکرده دست از لجاجت برداشته و بجای تقسیم‌­بندی ثلاث و بویراحمد و مناقشه در فضای مجازی، مردم عادی را با اندیشه‌­های سیاسی آشنا کنند،

اصلاح طلبان بجای پافشاری بر کناره­گیری آقایان منطقیان و لاهوتی، به دنبال ریشه­یابی مشکلات و حل آنان باشند،

کاندیداهای جوان در چندماه منتهی به انتخابات تعیین و معرفی نشوند و بر روی نیروهای نخبه سرمایه­گذاری طولانی مدت صورت پذیرد،

تصمیم گیرندگان و مشاوران اصلاحات از بهره هوشی بالا برخوردار باشند،

و هرگاه تئوری­های اصلاح طلبان برای موفقیت در انتخابات پیش روی نباشد و به موفقیت در انتخابات هشت یا دوازده سال آینده بیاندیشند

مطمئنا عروسی به کوچه اصلاح طلبان خواهد آمد.

در فضای موجود، اطمینان داشته باشید که نماینده منتخب مردم کهگیلویه در انتخابات آتی از اردوگاه اصلاح طلبان نخواهد بود. در ترکیب آرای اصلاح طلبان و اصولگرایان تغییرات جزئی صورت می­پذرید، احتمال رد صلاحیت شدن نیروهای شناخته شده اصلاحات وجود دارد، نیروی جایگزین مناسبی که دارای معیارهای لازم باشد وجود ندارد و در مجموع تغییر چندانی نسبت به چند دوره­ی اخیر صورت نگرفته است. پس انتظار نداشته باشید نتیجه­ی انتخابات چیزی باشد جز آنچه که در این چند دوره شاهد بوده ایم. لطفا به فکر انتخابات مجلس دوازدهم باشید!

+کبنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ن گفت:

    اصلاح طلبان باید یه نفرا از طرف بویر احمد معرفی کنن من به نمایندگی از مردم بویر احمد هرگز حاضر به حمایت شخصی از حوزیه ثلاث نخوایم کرد

  • ناشناس گفت:

    فقط دکترارام

پربازديد