تاریخ درج خبر : 1394/09/02
کد خبر : ۵۲۴۶۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -

پدیده انتخابات مجلس دهم در بویراحمد و دنا

زریر حجتیindex

کم نیستند کسانی که قومیت های مثبت و مطلوب را به قومیت گرایی نامطلوب و منفی در قالب رابطه گرایی های کور سیاسی تبدیل کرده اند و نگاهشان به ایلات و طوایف، به مثابه نگاه به ظروف یکبار مصرفی می ماند که فقط در یک مقطع خاص و برای مقاصد سیاسی به آنها رجوع می نمایند.

مشارکت حداکثری
واقعیت این است که رفتار انتخاباتی در کهگیلویه و بویراحمد از جهاتی چون شاخصه های فرهنگی، اقتصادی، خواسته ها، آرزوها متفاوت از رویکرد حاکم بر انتخابات در استان های دیگر و بویژه کلان شهرها است و این تجربه عینی بیش از سه دهه در این خطه است. اولاً آمار و ارقام بیانگر آن است که مردم کهگیلویه و بویراحمد در عرصه رقابت های انتخاباتی، همواره مدال حضور حداکثری را به گردن آویخته که میزان حضور، مؤید بینش سیاسی قوی و ارتباط اعتقادی عمیق با نظام ولایت فقیه در هرم حکومت است و البته این نحوه لبیک گویی حماسی صرفاً به نظام انتخابات محدود نبوده و در سایر عرصه های سرنوشت ساز نیز نمودار گردیده و قطعاً در انتخابات پیش رو یعنی مجلس دهم شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری نیز هویدا خواهد گشت.

ثانیاً شور و نشاط انتخاباتی در این دیار علاوه بر آنکه متأثر از جریانات سیاسی حاکم بر فضای انتخاباتی و صف آرایی های سیاسی در کشور است، یک استثناء دیگری نیز بر آن مترتب بوده و آن ساختار ایلی و عشیره ای است که بعضاً تمام معادلات سیاسی جریانات را بهم می ریزد و کفه ترازو را به نفع افراد متشخص، متنفذ و موجه ایلی تغییر می دهد. البته ساختار ایلی و عشیره‌ای در درون نظام و در ذیل قانون مداری و هنجارهای حکومتی تعریف می شود و هیچگاه به مفهوم آن نبوده و نیست که این مردم گوهر وجودی خود یعنی عنان اراده، اختیار و انتخاب خود را در دست دولتمردان بگذارند و بر رأی خویش یعنی شرافت انسانی به خاطر خوشایند فلان مقام منصوب دولتی چوب حراج بزنند، هر چند محرومیت های مزمن فرهنگی و چه بسا صداقت تمام عیار عده ای معدود در پاره ای موارد همچون عوام فریبی ها با وعده های دست نیافتنی رفع بیکاری و ایجاد اشتغال، رفاه، توسعه، بازدیدها و افتتاحیه ها این خصیصه ممتاز را با منفعل شدن از گفتمان های دولت ها مخدوش کرده است.

انتخابات زودرس و ژست های تبلیغاتی
قریب سه ماه به انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی مانده و از مدت ها قبل عده ای با ژست های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی و رسانه ای، آمدن و نیامدن، فاتحه خوانی های رقابت گونه، مناظره، سخنرانی در قالب مراسمات و حضور در محافل خصوصی و عمومی و مهم تر از همه طرح شگردهایی با قصد و انگیزه ایجاد چالش برای نظام و هزینه سیاسی برای شورای محترم نگهبان و نیز قهرمان سازی از خویش تحت لوای فتنه گران، جای پایی برای خود در فضای استان یافته اند تا به توهم غفلت اقشار فهیم و البته کار‌چاق‌کنی مهره های مدیریتی، پازل عناصر را در تبدیل مجلس دهم به مجلسی حامی خواص مردود تکمیل نمایند. اما ۱- نوع گفتمان های سیاسی، ۲- میزان توسعه یافتگی افراد ۳- نگاه علمی و واقع بینانه به پدیده ها و توفیق در همراه نمودن مراکز فرهنگی، علمی و دانشگاهی به عنوان اقشار پیشرو در تحول آفرینی ۴- گستره قومیت در نظام ایلی و قبیله ای از مهمترین عوامل موفقیت کاندیداها در کهگیلویه و بویراحمد به شمار می آید.

فتنه های نوظهور
برخی افراد که با جنجال های سیاسی، ساختارشکنی و هجمه به ارکان حاکمیت و همچنین مصادره کردن خدمات نظام اسلامی به مناطق محروم از خود تصویری غیرواقعی در ذهن مردم ترسیم نموده اند، خود را تافته ای جدا بافته از بقیه می دانند و زیر بیرق سیاست های لیبرالی خواص خیانت پیشه و مطرودی که عدالت نظام اسلامی آنها را مثله کرده است در اندیشه بازسازی شخصیت سیاسی خود و در نتیجه فریب افکار عمومی برای تبدیل مجلس دهم به مجلس فتنه خیز دیگری هستند تا زیر بیرق خواص مردود بر سر نظام ولایی آنی بیاورند که نباید آورده شود و آثار و علائم آن در سطوح ملی مشخص است.

امروزه خیل عظیم چهره های سیاسی، علمی و فرهنگی در کهگیلویه و بویراحمد موج می زند و حضور کاندیداهایی که اصالتاً با نام غرورآفرین کهگیلویه و بویراحمد همخوانی چندانی ندارد و البته نسبت خویشاوندی آنها نیز با نظام اسلامی مورد تردید واقع گشته است با همه احترام به فاکتورهای اسلامی و انسانی دیگر در افکار نسل جدید انقلاب محلی از اعراب ندارند.

کم نیستند کسانی که با یدک کردن برخی ارزش های دینی و انقلابی عزم خود را جزم کرده اند تا با عوام فریبی تیر خلاص را بر پیکر نجیب جمهوری اسلامی با تکیه بر ظرفیت های جناحی و قومی وارد نمایند.

کم نیستند کسانی که قومیت های مثبت و مطلوب را به قومیت گرایی نامطلوب و منفی در قالب رابطه گرایی های کور سیاسی تبدیل کرده اند و نگاهشان به ایلات و طوایف، به مثابه نگاه به ظروف یکبار مصرفی می ماند که فقط در یک مقطع خاص و برای مقاصد سیاسی به آنها رجوع می نمایند.

طبقه رفاه پیشه ای که به یمن رانت ها و سیاست های غلط برخی دولت ها، از نردبان اعتماد مردم کاخ ها ساخته و محرومیت به محاق رفته کهگیلویه و بویراحمدی ها را نشانه گرفته اند. در منظومه این طبقه اشرافی، جولان قوم‌گرایی و رابطه بازی بی مبنای چنین اشخاصی در اذهان فراموش نمی شود زیرا در نگاه های مسموم آنان مردم فقط در مقطع انتخابات مردم اند ولاغیر.

هنوز عده ای مترصد آنند تا با ثروت های بادآورده و شبهه انگیز و همچنین چینش های مدیریتی نشأت گرفته از مصادره رأی پاک مردم که رأی به نظام و رأی به پوسته بیرونی تدبیر و امید بوده است، کاخ آرمان های سیاسی و آرزوهای دنیوی خود را رفعت ببخشند.

اینک رسالت دستگاه های ناظر بر سلامت انتخابات و چشمان تیزبین مردم، رویکردی نو می طلبد تا زراندوزان، رفاه زدگان، فتنه گران، معامله گران و افراد خنثی قداست و ابهت صندلی های سبز کهگیلویه وبویراحمد را در بهارستان نشکنند. آرایش سیاسی در تمام نقاط استان برمبنای تکلیف دینی و ملی یا منیت‌ها ،هیاهوها و مقاصد ‌سیاسی و هرج ومرج کلامی در فضای مجازی با حضور نامزدهای پرشمار در حال شکل گیری است. چهره های جدیدی در قامت نامزدهای انتخاباتی ودرکنار کاندیداهای دوره های قبل ظهور یافته که پدیده فضای انتخابات لقب گرفته اند.

boyerahmad

روند شورای حکمیت اصولگرایان
در مرکز استان کهگیلویه وبویراحمداصولگرایان بدلیل نقش منفی برخی عناصر خودی درکاندیداسازی و بی توجهی عمدی به شایستگان و همچنین عزم جدی ستار هدایت خواه در ترجیح کارفرهنگی برکسوت سیاسی نمایندگی و با الهام از جهاد دانستن کار فرهنگی توسط مقام معظم رهبری، به اجماع نهایی نرسیدند و خروجی شورای حکمیت این جریان نیز با کنار رفتن اختیاری دکترخلقی‌پور موجب عرض اندام چهره هایی شد که با وجود قابلیت های خوب بردامنه تشتت و تفرق افزوده است. هر چند این جریان مدعی تمکین بی قید و شرط از احکام حاکمیتی نظام است وخالی کردن عرصه را سبب جولان دادن برخی عناصر منفعل یا وابسته به فتنه گران می دانند اما در هر حال بر روند شکل گیری شورای حکمیت با واگذاری اختیار تام به برخی متصدیان امر که شیطنت های پیدا و پنهان شان همواره باعث نارضایتی عمومی گردیده اشتباهی محض بوده که در عین حال بازهم باید منتظر ماند که دوباره چه آرایشی خواهندگرفت.زیرا لیدرهای آنها در شرایط فعلی سکوت سیاسی پیشه نموده اما با توجه به قاعده تکلیف و منافع و مصالح کلان نظام به طور قطع در نهایت مواضع خویش را در حمایت از کاندیدی که به مواضع سیاسی و ارزشی آنها نزدیکتر باشد اعلام می نماید. هر چند که چندین نفر درصحنه مانده و بارایزنی تلاش دارند که نظر ریش سفیدان را برای توافق خویش جلب نمایند اما چنین امری محال و غیرممکن به نظر می رسد زیرا اصولگرایان همچنان به دنبال اتخاذ سیاست همگرایی و مشخص شدن کامل مهره های رقیب در این زمین بازی هستند تا از میان خود یا از بین کاندیدهای مستقل در نهایت یکی را برگزینند که از محبوبیت مردمی و مقبولیت و مشروعیت حاکمیتی برخوردار باشد.

آرایش سیاسی در بویراحمد
معمولا ذائقه سیاسی مردم با شعار های انتخاباتی وگفتمان دولت ها تغییر می کند ولی تداوم همراهی مردم به میزان تحقق شعارهای تبلیغاتی وابسته است و در صورت عدول از شعارها و عدم اقناع مردم این همراهی فروکش می نماید. آنگونه که اخبار حکایت دارد در مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد چهره هایی چون سید باقر موسوی ، غلام محمد زارعی ،دکتر نیکبخت، مهندس محمد بهرامی، حجه الاسلام رجایی نسب، دهراب پور، باقرپور، روشنفکر، امامی ، پیشوا،خرسندیان، شریعتی، تشکری و… قصد ورود به این کارزار را دارند که شاید عده ای تا انتها نمانند ولی بی شک رقابت نفس گیری پیش روی این کاندیداهاست، مشروط به اینکه از فیلترهای قانونی مراجع چهارگانه و تحقیقات محلی بگذرند.

پدیده انتخابات دهم
بخشی از اصلاح طلبان هنوز در اما و اگرهای تایید یا رد صلاحیت موسوی مانده اند و قشر زیادی نیز بر مبنای جایگاه دانشگاهی ،علمی وایلی دکتر نیکبخت به وی پیوسته اند و براصالت بویراحمدی تاکید دارند منابع موثق خبری مؤید آن است که پایگاه سیاسی موسوی که زادگاه دکتر نیکبخت بوده به دلیل نگرش های قومی وایلی گرداگرد این چهره آکادمیک حلقه زده و اتمام حجت نموده اند که به حرمت رای بالایی که سالها پیش به سبد سیدباقر ریخته و مهمترین پایگاه اجتماعی او بوده اند اکنون می بایست وی همگام با آنها، فرزند علمی برخاسته از آن دیار را یاری نمایند و علاوه بر آن چهره هایی چون مهندس غریب پور و دیگر افراد متنفذ ایلی با علقه های قومی در سرزمینی که در تدارک نشاندن این چهره متخصص دانشگاهی برکرسی سبز بهارستان است راهی جز این گزینه ندارند زیرا همانگونه که گفته شد ساختار قومیتی استان از مهمترین عوامل تعیین کننده در گزینه نهایی است قومیت مثبت از نگاه دینی مطلوب است ولی در دوره های قبل بیشترین آسیبی که مردم دیده اند از جنبه قومیت منفی بوده که از نگاه دینی مذموم است. آمار افراد پذیرش شده در دستگاه های اجرایی، سیاسی، عمومی و … نشانگر آن است که برخی نمایندگان ، مسئولان و مدیران با ذبح شایسته سالاری درپای قوم سالاری و رابطه گرایی چنین کرده اند. استاندار دولت تدبیرامید نیز از چنین مشی ای مبرا نیست که قبلا طی گزارشی به آن پرداخته ایم. به هر توصیف چنین بنظر می رسد که شاخصه های علمی، دانشگاهی و مدیریتی دکتر نیکبخت از یک طرف و مدیون بودن اصلاحات از حیث حمایت او وشبکه های گسترده فامیلی دوره اول نمایندگی سید باقر موسوی از طرف دیگر و همچنین شرایط خاص استان درکشمکش های پیدا وپنهان با نمایندگان دیگر شهرستان ها و همراهی وی با هدایت خواه در مقاطعی دیگر و نیز جایگاه های مدیریتی و دهها ظرفیت دیگری چون گستره شبکه فامیلی که از عوامل سرنوشت ساز در انتخابات استان می باشد وی را تبدیل به پدیده انتخابات این دوره نموده است.

تعدد کاندیداهای ایلی و جناحی
آقای «زارعی» و «بهرامی» که نیز ایل و تباری گسترده‌ای بعنوان مهمترین تکیه گاه دارند هرکدام در کنار سایر مؤلفه های دیگر به آن تکیه نموده اند با این تفاوت که خیز بلند دهراب پور و باقرپور در میان مجموعه فامیلی، دردسر ساز شده است و به علاوه اینکه تعداد کاندیداها و حضور چهره ای چون رجائی نسب و روشنفکر، امامی، خرسندیان ،پیشوا، شریعتی و تشکری با خاستگاه بویراحمد سفلی و حوزه میانی با تعصبات خشک ایلی،آراء دیگر کاندیداها را متفرق و تقسیم نموده است ضمن آنکه هر کدام در بویراحمد علیاء نیز حامیانی دارند به نظر می رسد با فرض شرایط گفته شده یا انصراف برخی از نامزدها، رقابت اصلی بین دکتر نیکبخت و زارعی منتهی می شود و این در فرضی است که با توجه به سابقه رد صلاحیت موسوی به وی اجازه ورود به صحنه داده نشود که بعید نیست. البته بهرامی نیز در کنار ظرفیت های قومی از ظرفیت های دانشگاهی نیز برخوردار است اما تجربه همگرایی اصلاح طلبان با زارعی و واگرایی از وی در دور گذشته و نداشتن مهره مدیریتی در شرایط کنونی، آمدن و نیامدن موسوی کار را بر وی دشوار نموده است مزید برآن با ورود دکتر نیکبخت و تفکیک آراء در اردوگاه اصلاح طلبان بویراحمد، شرایط برای وی و زارعی دوچندان سخت گردیده مگر اینکه شرایط سیاسی و اجتماعی دیگری رقم بخورد.

اصولگرایان که زخم شکست در انتخابات را در حوزه ریاست جمهوری و مجلس دیده اند بعید به نظر می رسد که به این آسانی صحنه را ترک نمایند و قطع و یقین به شرط قانع کردن کاندیداهای جریان خویش، هر آن کس را که به مواضعشان نزدیکتر باشد انتخاب می نمایند که بر این مبنا، حمایت از نیکبخت متصور است هر چند وی خود را مستقل بنامد که ظرفیت رای اصولگرایی نیز ظرفیت کمی نیست و عمدتا به سبد وی ریخته می شود.

آنچه در طی این مدت به محسوس و نامحسوس مشهود است آن است که این کاندیداها تمامی قابلیت های قومی، علمی ودانشگاهی، اداری و … خود را در قالب های مختلف بسیج نموده اند و جلسات محفلی و تبلیغاتی شبانه، افتتاحیه ها پاسداشت آیین هایی بومی وخرده فرهنگ ها و … همه حکایتگر این رقابت نفس گیر است تا هر کس خود را پدیده این فضا بنامد.در هر حال رنسانسی در عرصه سیاسی شکل خواهد گرفت که در کنار همه عوامل متغییر و سرنوشت ساز، مواجهه و مناظره های انتخاباتی و دانشگاهی در بیان شعارها و برنامه ها و همچنین انصراف کاندیداهای حاضر در میدان انتخاباتی بسیار تعیین کننده است.

+کبنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ب.ج گفت:

  انتخابات امسال بسیار جالب است بدانید که زارعی با سرعتی بسیار خوب از آخر اول می شود دلیل اول :اینکه س.م.دفتر زارعی را به دفتر معاملاتی ونشانه رفتن چیزهای زیبا بود که در عوض خودش برایشآن کار میکرد…

 • جوادازلوداب گفت:

  جناب حجت الاسلام رجایی نسب پدیده انتخابات این دوره خواهندبود ودرمجلس خواهند درخشید

  • ناشناس گفت:

   جناب حجت الاسلام رجایی نسب نماینده شایسته ای برای شهرستان بویر احمد ودنامی باشد

 • محمد گفت:

  خوب است که همه قبول دارند که کسانی که رد صلاحیت می شوند بیشترین رای را بین مردم دارند و درصورت عدم رد صلاحیت قطعا نماینده مردم خواهند شد. حال سوال این است چرا کسانی که بیشترین محبوبیت را دارند باید رد صلاحیت شوند.

  • ناشناس گفت:

   مزده دهید باغ را بوی بهار میرسد آب زنید راه را زینکه نگار میرسد برادر حجتی سپاس از تحلیل و کالبد شناسی خوب اما نه چندان واقعیتان اولا پایگاه سیاسی اجتماعی سید باقر دشت روم نبوده بلکه اقصی نقاط بویر احمد ودنا بویژه بویراحمد سفلی بوده وهست ثانیا با یک نظر سنجی مختصر به این نتیجه خواهید رسید که پدیده انتخابات سید باقر خواهد بود (به فرض عبور از فیلتر به یاری خدا) که در انصورت تمامی معادلات بهم خواهد ریخت وهمه رشته پنه خواهد شد

پربازديد