تاریخ درج خبر : 1394/09/03
کد خبر : ۵۲۴۷۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -
مستند ایل بهمئی باچه هدفی ساخته شد ؟

رسانه ملی باید پاسخگو تخریب ایل بهمئی باشد

ایل بزرگ بهمئی که بالغ بر 500 هزارنفر جمعیت دارد و حدود جغرافیایی آن بخشی از استانهای کهگیلویه و بویراحمد ،خوزستان،بوشهرو شهرهایی نظیر رامهرمز،امیدیه،آقاجاری،ایذه،باغملک،بهبهان،صیدون،گناوه،دیلم و شهرستان بهمئی را شامل می شود.

متاسفانه مستند ایل بهمئی که شنبه شب 30 آبانماه سالجاری از شبکه ملی مستند پخش شد موجب جریحه دار شدن احساسات و عواطف مردمان ایل بزرگ بهمئی شد.

این مستند چنان چهره فقیر و فلاکت زده و اسفناکی از ایل بهمئی به نمایش گذاشت که هرکس این مستند را ببیند فکر می کند مردمان جنوب افغانستان هستند که از کوچکترین امکانات اولیه زندگی بی بهره اند و راه رسم درست زندگی کردن را هنوز یاد نگرفته اند.

ما نمی خواهیم محرومیت را کتمان کنیم،اما به بهانه وجود محرومیت چنان فقر و وضعیت زشتی را از ایل بهمئی که دارای پیشینه تاریخی بزرگی است را به جهانیان عرضه کردن گناهی بزرگ و نابخشودنی است،به نظر می رسد این مستند باهدف کوچکنمایی و بی ارزش بودن این ایل بزرگ تهیه و از شبکه ملی پخش شد که اگر چنین باشد از راه حلهای قانونی با مسببان آن برخورد جدی خواهد شد.

ایل بزرگ بهمئی که بالغ بر 500 هزارنفر جمعیت دارد و حدود جغرافیایی آن بخشی از استانهای کهگیلویه و بویراحمد ،خوزستان،بوشهرو شهرهایی نظیر رامهرمز،امیدیه،آقاجاری،ایذه،باغملک،بهبهان،صیدون،گناوه،دیلم،شهرستان بهمئی و دیشموک را شامل می شود در طول تاریخ انسانهای بزرگی را در دفاع از ایران اسلامی عرضه کرده و هم اکنون افراد متخصص زیادی در مناصب مهم کشوری علی الخصوص در صنعت کلیدی نفت مشغول خدمت به کشور خود هستند.

برنگارنده نامشخص است که هدف از تولید این مستند که بعضا روستاهای متروکه و خالی از سکنه و جامعه ای کارگری این دیار را به تصویر کشیده است چه بوده است،لذا حق قانونی این ایل در دادخواهی از این اقدام نادرست محفوظ است و بزودی از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد شد.

+عصردنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • نیک گفت:

  عین واقعیت بود ما در فلاکتیم

 • ناشناس 7 گفت:

  این آقا می خواست تو یه روز مستند بسازه ، قبول دارم که منطقه ما به صورت کلی از لحاظ امکانات وضعیت نرمالی نداره .ولی آیا شما دنبال این بودی که یک تصویر سیاه نشان بدهید ؟ من که مستند را نگاه کردم مشخص بود که مجری آن بدون هدف و دانش مستند سازی می باشد چون چهار گزارش را گذاشت روی هم و گفت مستند . اصلا جملات افرادی هم که بصورت لری صحبت میکردن را صحیح به فارسی ترجمه نکرد! بابا از جشن ها ، مراسمات ،، تاریخ، و دیگر ابعاد فرهنگی که ما داریم هم می گفتی؟ن

 • احمد گفت:

  حقایق را باید گفت اگر چه تلخ باشد

 • جهانگیر ایزدپناه گفت:

  ازقرار معلوم مستند سازان فقط بخش کوچکی از زندگی مردم بهمیی را روایت کرده اندمستندسازان ما اطلاع همه جانبه اززندگی مردم ندارند .از طرف دیگر مقاله نویسان استان ک-ب هم کمتر به تاریخ ایل بهمیی میپردازند .اینجانب هم در مقاله “تاریخ جنگهای کهگلویه وبویراحمد” این مسیءله را رعایت نکرده بودم که بعدا بابت این کوتاهی معذرت خواهی کردم.بهمیی جز ءلاینفک استان است وجدایی نیست ونباید هم باشد

پربازديد