تاریخ درج خبر : 1394/09/04
کد خبر : ۵۲۴۹۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -
معاون برنامه‌ریزی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی:

شرایط اقتصادی کشور برای افزایش جمعیت فراهم است

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شرایط اقتصادی کشور برای افرایش جمعیت فراهم است.

محمد اسحاقی در همایش تبیین سیاست‌های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک در راستای ارتقای نرخ باوری کلی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 89 از سوی مقام معظم رهبری موظف به تهیه نقشه مهندسی فرهنگی کشور با هدف رسیدن به اقتدار فرهنگی شد.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی سال 86 نقشه علمی کشور را با هدف اقتدار در بخش علمی کشور تهیه و تدوین کرد و این نقشه در حال تصویب است.

وی به راهبردهای دشمن برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: دشمن در عرصه نظامی با راه‌اندازی جنگ تحمیلی، در عرصه اقتصادی با تحریم‌ها و در سال‌های اخیر در عرصه فرهنگی با راه‌اندازی تهاجم و ناتوی فرهنگی از طریق جنگ نرم در تلاش برای ورود به باورهای دینی مردم و کاهش ازدواج و کاهش نرخ باروری است.

اسحاقی در ادامه سخنان خود به سیاست فرزند کمتر زندگی بهتر در سال 68 اشاره کرد و یادآور شد: سیاست فرزند کمتر زندگی بهتر در راستای اصلاح سیاست‌های جمعیتی کشور بود و قرار شد نرخ باروری 6.4 سال 68 به 4 درصد در سال 90 برسد که این سیاست خیلی زود و در سال 71 عملیاتی شد و در همان سال باید این سیاست مورد بازنگری قرار می‌گرفت.

وی بیان کرد: براساس این سیاست‌ها در برنامه اول توسعه رشد جمعیت که در آن زمان 3.2 بود باید تا سال 90 به 2.3 کاهش پیدا می‌کرد.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه نرخ باروری کلی 2.1 است، گفت: در سال‌های اخیر شاهد کاهش نرخ باروری در کشور بودیم و در حال حاضر نرخ باروری کلی در کشور 1.8 است

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشورهای اروپایی سیاست افزایش جمعیت را در پیش گرفتند، به مهمترین عوامل کاهش نرخ باوری در ایران اشاره کرد و افزود: اشتغال، تغییر نگرش،تحصیلات، کاهش ازدواج، افزایش طلاق و زندگی شهرنشینی در کاهش نرخ باروری تأثیر گذار است، ضمن اینکه 25 درصد زوج‌ها هم نابارور هستند.

اسحاقی با اشاره به اینکه کاهش جمعیت موجب چالش‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و امنیتی می‌شود، گفت: در سال 1349 میزان جمعیت جوان کشور 64 درصد بود اما این آمار در سال‌های اخیر کاهش داشته‌است.

معاون برنامه‌ریزی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه سن امید به زندگی در ایران افزایش یافته و به 73 سال رسیده خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر شاهد کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق در استان کهگیلویه و بویراحمد بودیم که امیدواریم با تدابیر مسئولان روند افزایش ازدواج و کاهش طلاق در استان صورت گیرد.

وی با بیان اینکه از نظر اقتصادی شرایط افزایش جمعیت در کشور مهیا است، تصریح کرد: 2.3 منابع موجود کشور استفاده نشده و دست نخورده‌است ضمن اینکه ایران دومین منابع نفت و سومین منابع گاز جهان را در اختیار دارد و بیش از 3 درصد منابع معدنی و سایر پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود در کشور همه از عواملی است که می‌تواند در جهت رفاه اقتصادی مردم به کار گرفته‌شود.

اسحاقی به برنامه‌های افزایش نرخ جمعیت اشاره کرد و افزود: افزایش مرخصی زایمان از شش به 9 ماه، اعطای مرخصی دو هفته‌ای برای پدران، کاهش مدت سربازی سربازان متاهل، تعیین محل خدمت سربازان متاهل در نزدیکی محل سکونت همسر از اقدامات انجام شده برای افزایش نرخ باروری است.

+فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد