تاریخ درج خبر : 1394/09/04
کد خبر : ۵۲۴۹۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -
سید کرامت الله کشاورز

سخنی با کاندیداهای حوزه انتخابی کهگیلویه

خدا را شاکر و سپاسگزاریم که با وقوع انقلاب اسلامی هرآنچه ناخوشایند بود untitled-e1446964222270-180x130برای ملت ایران مخصوصاً در مناطق محروم خوشایند گردیده ، حاکمیت قبل از انقلاب مجالسی داشت که سنای آن انتسابی و مجلس شورای ملی به صورت غیر مستقیم هم انتسابی بود. برای شکل دهی مجلس فرمایشی تحت عنوان شورای ملی آن هم افراد وکیل الدوله نه وکیل المله ای لیستی از مرکز تهیه و به حوزه انتخابیه ارسال میگردید بطوریکه باید اسم مورد نظر از صندوق ظاهراً جمع آوری آرا بیرون آید، که به این منظور خوانین و کدخداها نقش آفرین بوده و با جمع آوری شناسنامه های ایل و تبار خود در روز به اصطلاح رأی گیری بدون حضور افراد رأی ها بر اساس مشخصات شناسنامه به نفع فرد مورد اشاره به صندوق ریخته و سپس اعلام انتخاب نماینده میگردید ان هم نماینده ای که نه بومی منطقه بود و نه از اوضاع و احوال خبری داشت .نماینده ای که همان روز انتخاب سر و کله اش پیدا میشد و دیگر دیدی ندیدی ! بله این گونه بود.

امروز باید خدا را شاکر باشیم به برکت نظام و رشد علمی در چند دهه گذشته باعث شده که نه تنها بتوانیم شهر و استان خودمان را با وزنه های علمی قوی مدیریت کنیم بلکه در سطح ملی هم افراد مستعد از استان و شهرستانها عرض اندام نموده اند.

بطوریکه این شرایط روز به روز تداوم داشته و نقطه امیدی است بر حال و آینده این خطه از میهن اسلامی که در عرصه مهم انقلاب خود نمایی داشتند.انتظار بر این است که سرمایه های ملی از استان، نیم نگاهی هم به مشکلات دیار خود داشته باشند.

به الحمدلله قوانین مهمی هم برای روند این نظام از طریق قانون گذارانش نهادینه گردید بخصوص در مورد چگونگی تشکیل مجلس شورای اسلامی و انتخاب نمایندگان، به منظور وکالت مردم در چنین مجلسی به طوری قانون گذاری شده که هر ایرانی چه مرد و چه زن در صورت داشن شرایط لازم میتوانند برای نمایندگی مردم حوزه انتخابیه اش قدم بردارد یا به اصطلاح کاندیدا گردند. شاید برای استان ها و شهرستانها و حوزه های انتخابی توسعه یافته کاندیدا شدن مسؤلیت سنگینی در خصوص مشکلات حوزه انتخابی خود نداشته باشند ولی استان و به خصوص حوزه انتخابی کهگیلویه در شرایطی قرار گرفته که برای کاندیدا شدن وکیل المله اش برای هرکسی با وسواس است. نمایندگان ادوار گذشته هر کدام به سهم خود تلاش نموده اند و کارهایی صورت گرفته شد که در آن شرایط از چشم کسی پوشیده نیست، باید برای همگی این حقیقت مورد قبول باشد که علی رغم تلاشهای صورت گرفته شده و خدمات ارزشمند نظام اسلامی، حوزه انتخابیه هم اکنون دچار معضلات فراوانی است که از مهم ترین و اثر گذار ترین آنها میتوان به وضعیت بیکاری و عدم اشتغال زایی از جمله نبود آب کشاورزی، به سامان نرسیدن صنایع تعریف شده و … اشاره نمود.

این وضعیت باعث گردیده تا اکثر خانوارها به منظور برون رفتن از فشار زندگی و مشکلات روحی و روانی، فرزندان تحصیل کرده بیکار به منظور پیدا کردن حداقل شغل مقطعی و کاذب مهاجرت نمایند ، بطوریکه این وضعیت باعث گردیده که برخی از روستاها که از خدمات قابل توجهی در طول انقلاب برخوردار شده بودند و در این خصوص دولت سرمایه گذاریهای زیادی را نموده، روند مهاجرت در آنان آغاز گردیده و شهرهای حوزه انتخابیه به همین دلیل مهاجرت از رونق مناسبی برخوردار نبوده ، که این روند باعث گردیده هیچ گونه سرمایه گذاری توسط افراد توانمندش صورت نگیرد.

حال با این اوصاف کاندیدها باید ظرفیت های خود را در مقابله با این شرایط سنجیده و وارد عرصه انتخابات گردندو برای غلبه بر چنین مشکلاتی در حوزه انتخابیه طرح و برنامه قابل ارائه و قابل اجرا داشته و بتوانند در صورت اعتماد مردم به برنامه ها و کسب کرسی مجلس از عهده وظایف قانونی و برداشت گام مثبت در جهت حل مشکلات حوزه انتخابی برآید.خدای نکرده کاندید شدنش بر اساس احساسات و تحت تأثیر قرار گرفتن و کسب نام و نشان چند روزه ای و به نفع دیگری کنار رفتن نباشد. همه ظرفیت ها و شرایط را درخود ببیند، راه چاره های سعود به قله را بلد باشدو فکر و هدفش فتح قله باشد و بداند که در صورت توفیق بار سنگینی را بر دوش گرفته است و موکلینش بر اساس شرایط موجود و به منظور غلبه بر آنها ایشان را مورد اعتماد قرار داده و انتخابش نموده اند . بخیل نبود ناراحت از دورانی که افراد بومی شرایط عرض اندام را نداشته و باعث خوشحالی و احساس افتخار است برای همه که امروزه دیگر شاهد آن وضیت گذشته نبوده ،نه یک یا چند بلکه صدها واجد شرایط تحصیل کرده آماده اند تا برای تغییر و تحول با به کار گیری فکر و اندیشه نو و انرژی جوانی در جهت توسعه دیار خود با کمک مردمان نجیبش قدم بردارند، وظیفه همه مردم حوزه انتخابی این است که نه بر اساس احساسات و قائل بودن ورابطه خویشاوندی و طایفه ای بلکه بر اساس لیاقت و شایستگی بهترین را از میان بهترین ها که دارای تمام خصوصیات و فاکتورهای لازم برای یک نماینده باشد بطوریکه بتواند از عهده وظایف محوله اش بر آید انتخاب نموده و همگان وظیفه دارند هر آنکس که درچنین عرصه ای مورد اعتماد اکثریت قرار گرفت به انتخابش احترام گذاشته و در جهت پیگیری مشکلات جملگی یار و مشوقش باشند.

+کبنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد