تاریخ درج خبر : 1394/09/04
کد خبر : ۵۲۵۰۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -
سید امیررضا شجاعی مقدم

تاجگردون؛ تردید یا دوگانگی؟

سایت استان: سید امیررضا شجاعی مقدم*
در زندگی روزمره گاهاٌ به مسائلی بر میخوریم که ما را دچار تشویش و دودلی در نگاه و حتی تصمیم گیری می نماید. بعنوان نمونه نوع نگاه سیاسی مردم به غلامرضا تاجگردون از دریچه های متفاوتی قابل بحث و تحلیل میباشد.
غلامرضا در صحنه سیاست یک سیاستمدار نئو کلاسیک میباشد که مدل رفتارهایش گاهاٌ ما را با سردرگمی مواجه میسازد. در گچساران بعنوان یک اصلاح طلب وارد کارزار انتخاباتی میشود وعده های اصلاح طلبانه سر میدهد در تحمل مخالفان مشی اصلاح طلبی دارد و….ولی در تهران به عضویت فراکسیون رهروان ولایت در می آید ، در مجلس اصولگرا رییس یکی از مهمترین کمیسیون ها یعنی برنامه و بودجه میشود(که انصافا بحق شایستگی آنرا داشت) و با اصولگرایان حشر و نشر سیاسی داشته و….
عدم همخوانی و رفاقت اصلاح طلبان اصیل گچساران همچون خواجوی را باور کنند یا رفاقت با لاریجانی را در تهران؟
کدامین رفتار برای سیاسیون قابل باور میباشد رفتار اصلاح طلبانه گچساران یا اصولگرایانه تهران؟؟؟
نگارنده معتقد به درک بالای غلامرضا از بازی قدرت در لایه های بالایی سیاست کشور میباشد که سبب حضور پدیده ای تازه در سیاست استان میشود . نمیتوان از مردان سیاسی استان نام برد و غلامرضا تاجگردون را در این جغرافیای سیاسی به حساب نیاورد چرا که با متودلوژی خاص خود عملگرایی را ورای مسائل و کنش های سیاسی بازتعریفی دوباره نموده است. وی با منطق رفتاری خاص خود که به نوعی سازگاری در شرایط مختلف را برای حصول به اهداف مدیریتی طی می نماید اصول رایزنی و مذاکره ناب را دریافته و با همین رهیافت در تلاش برای ارائه بازیهای خود با مدل برد – برد هست. خردورزی هوشمندانه از خصایص منحصر به فرد او بوده که قدرت تعامل با ارکان قدرت و ایجاد فضایی مبتنی بر تفاهم و نه تقابل را جستجو میکند.
نمیتوان به توسعه استان و علی الخصوص گچساران اندیشید و از هنر او در تخصیص و جذب اعتبارات ، گسیل وزرا و معاونین رییس جمهور، کلنگ زنی پروژه های متعدد و… چشم پوشی کرد چرا که وی توسعه استان را در پرتو همگرایی همه افراد و جناح ها و از مسیر توسعه اقتصادی مدنظر داشته و تلاشهایش را معطوف به همین اهداف درازمدت می نماید.
این مطلب نه در مقام ستایش و ایجاد تابو برای عدم انتقاد از تاجگردون بوده چراکه نقد سازنده میتواند راه پیشرفت را هموار نماید . امید که قدر نیروهای توانمند استان را حتی فارغ از مسائل سیاسی دانسته و کمتر کمر همت برای تخریب شخصیتی آنها بکار ببندیم و انتظار داریم تاجگردون نیز تنها قالب گچساران و گچسارانی را در ذهن نداشته و بتوانیم از ظرفیت و توانمندی ایشان در توسعه کل استان از زیلایی تا بهمئی ، از سرتنگ لیراب تا باشت و… بهرمند شویم.

*معاون اداره کل رفاه و امور عمومی جمعیت هلال احمر کشور

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • عدالت گفت:

  مطلب ارائه شده حکایت از درک عمیق نویسنده از مقوله توسعه داشته که فارغ از تعصب ورزی جاهلانه و مدح کورکورانه به نقد مینشیند.

 • حسین گفت:

  نقد مبتنی بر عملکرد تاجگردون بوده دست مریزاد سید..امیدوارم چنین مقالاتی بیشتر در سایت های استان دیده شود…

 • امیرمحمد گفت:

  تحلیل در واقع بدور از تعصب های معمول بیان شده.

 • مردی ازلیشترگچساران گفت:

  باسلام خدمت جناب شجاعی مقدم عزیز
  هدف اصلی دکترتاجگردون گرفتن حقوق حقه مردم استان وحوزهانتخاباتی ایشان میباشد وبه قول شما بازی برد-بردودرواقع این نمونه واقعی سیاست است ..

 • مجید گفت:

  تحلیل بسیار عالی بود

 • بهزاد کاظمی گفت:

  چقدر زیبا فرموده اید جناب شجاعی
  ایکاش مدعیان اصلاح طلبی در گچساران و استان هم چنین نگاه و بینش صحیحی همچون جنابعالی را درک می کردند.
  البته اگر اصلاحات از نظر این آقایان همان پاکسازی فیزیکی و معنوی نیروهای آزادی خواه و دگراندیش استان توسط جناح چپ حزب جمهوری اسلامی می باشد و رهبر معنوی اصلاحات هم از نظر ایشان حاج بهرام تاج گردون رهبر همان پاکسازی های خونین همان بهتر که مرد توسعه گرا و آزاداندیشی همچون دکتر غلامرضا تاج گردون را اصلاح طلب ندانند.
  چرا که میان این دو شخصیت سیاسی و عمل و اندیشه شان نمی توان هیچ جمع بست و نقطه مشترکی جز همان نام خانوادگی تاج گردون پیدا کرد.

پربازديد