تاریخ درج خبر : 1394/09/05
کد خبر : ۵۲۵۰۶۷
+ تغییر اندازه نوشته -

ضعف مالی و نبود نظارت مهم‌ترین مشکل سمن‌های استان است

نماینده‌های تشکل‌های مردم‌نهاد در کهگیلویه و بویراحمد از مشکلات مالی، بوروکراسی اداری، نبود نظارت، عدم معافیت مالیاتی این نهادهای فرهنگی و بیمه نبودن اعضای تشکل‌ها ابراز گلایه کردند.

نشست هم‌اندیشی سازمان‌های مردم نهاد با دستگاه‌های اجرایی با حضور استاندار کهگیلویه وبویراحمد در سالن شماره 1 استانداری یاسوج برگزار شد.

دبیر مؤسسه مردم نهاد مشیل کهگیلویه در این نشست اظهار داشت: انتظار می‌رود به سازمان‌های مردم‌نهاد به‌عنوان بازوی توانمند دولت استفاده شود.

هاشم قاسمی گفت: نگاه بعضی از دستگاه‌های اجرایی به سازمان‌های مردم‌نهاد سخاوتمندانه نیست و ما با سیاست تصمیم سازی کار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد پل ارتباطی بین دولت و ملت هستند، بیان کرد: استفاده از تشکل‌ها باید هدفمند و برای رفع نیازهای عمومی جامعه باشد.

هاشمی ضعف سمن‌ها را از دولت‌ها دانست و افزود: متأسفانه بعضی از مسئولان به جای سیاست‌گذاری فقط به دنبال تصدی‌گری هستند.

وی بابیان اینکه سیاست سازمان‌های مردم نهاد مشارکتی بوده است، تصریح کرد: در سال‌های اخیر با مشارکت موسسه مشیل و کانون سبز قلم بیش از دو هزار نفر از جمعیت بی‌سواد از سنین 10 تا 49 سال استان باسواد شدند.

نماینده سمن‌های حقوقی کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با بیان اینکه استان کهگیلویه وبویراحمد وضعیت فوق‌العاده‌ای دارد، اظهار داشت: خیلی به آمار سازی توجه می‌کنیم و این آمار و ارقام ما را از واقعیت دور می‌کند.

آیت‌الله نبوی زاده با بیان اینکه مادر آسیب‌های اجتماعی از بیکاری است، گفت: برای مثال شهرستان کهگیلویه به علت نبود صنعت و توریسم به شهری مهاجر فرست تبدیل شده و اکثر آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق، خودکشی و نزاع در آن افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه سیاست زدگی خاصی در استان حاکم است، ابراز کرد: تشکل‌های مردم نهاد ابزاری برای پیشبرد اهداف عالی حاکمیت هستند.

نبوی زاده تصریح کرد: تشکل‌های مدنی می‌توانند طرز تفکر مردم را نسبت به اشتغال با فرهنگ سازی تغییر دهند.

مسئول مراکز نیمه اقامتی ترک اعتیاد کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی مراکز ترک اعتیاد بیمه نبودن مدیران این مراکز است.

حمیدزاده بابیان اینکه این افراد با انسان‌های خاص و بیماری در ارتباط هستند، گفت: سختی کار آنها را باید سنجید.

وی تصریح کرد: خیلی از آسیب‌های اجتماعی به خصوص طلاق به خاطر گرایش افراد به سمت مواد مخدر است.

حمید زاده با ابراز گلایه از مسئولان و نهادهای مختلف اجرایی در عدم جذب افراد بهبودیافته گفت: یکی از عوامل گرایش دوباره این افراد به مواد مخدر به خاطر طرد شدن از جامعه است و در این بین تنها بهزیستی با آغوش باز از این افراد حمایت می‌کند.

وی خواستار واگذاری تسهیلات بانکی به افراد بهبود یافته، تخفیف در تعرفه آب و برق مراکز ترک اعتیاد و اشتغال‌زایی برای این اقشار شد.

نماینده مؤسسه کیک نوین دنا نیز اظهار داشت: تشکل‌های مردم نهاد می‌توانند در زمینه جلوگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی همچون خودکشی فرهنگ سازی کنند.

خلیلی گفت: بین سازمان‌های مردم نهاد و توسعه یافتگی رابطه مستقیمی وجود دارد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه تشکل‌های مردم‌نهاد یک ارگان فرهنگی است انتظار می‌رود براساس قانون از معافیت مالیاتی برخوردار باشند.

خلیلی خواستار نظارت بر کار سازمان‌های مردم نهاد شد و افزود: متأسفانه برخی بعد از صدور پروانه تشکل از آن هیچ گونه استفاده و بهره‌وری نداشته‌اند.

وی بیمه نبودن اعضای سازمان‌های مردم نهاد و مشکلات مالی را از مشکلات این تشکل‌ها برشمرد و عنوان کرد: جایگاهی برای تشکیل جلسات سمن‌ها وجود ندارد و این امر یک معضل است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد