تاریخ درج خبر : 1394/09/07
کد خبر : ۵۲۵۳۲۹
+ تغییر اندازه نوشته -
آصف رستم نژاد

«انتخاب سهل و ممتنع بویراحمد»

سایت استان: آصف رستم نژاد*

«ان الله لا یغیر ما یقوم و لا یغیر ما بانفسهم»
خداوند سرنوشت هیچ قوم و ملتی را تغییر نمی دهد مگر انکه ان قوم خود اراده کند.
پرداختن به نوع نظام سیاسی و حکومت در جوامع بشری مختص زمان حال نیست و به دوران طلایی یونان باستان و فلاسفه بزرگی چون افلاطون و ارسطو بر می گردد.افلاطون در کتاب جمهوری (Republic) برای برپایی جامعه مبتنی بر عدالت،اصل را بر آموزش و تعلیم افراد جامعه می داند و معتقد است تحولی شکل نخواهد گرفت مگر از حیطه آموزش آغاز شود تا به برپایی عدالت در جامعه ختم شود البته آزادی و عدالتی که بر پایه تفکر فلسفی و نقادانه باشد .به گفته پوپر در کتاب “جامعه باز و دشمنانش” راه پیشرفت و ترقی جوامع غربی به همین نقد و اندیشه آزاد نهفته است نه بر تجمیع ثروت و منابع طبیعی.
تاکید بر استقرار قانون و نظام های مردم سالار در اندیشه جان لاک و پیش از آن تفکیک قوای منتنسکیو، خود مؤید مطلوب بودن این نوع حکومت (دموکراسی) علی رغم ایرادات وارد بر آن است.
تجربه نشان داده است که جز تمکین به حکومت های دموکراتیک و مردم سالار و رعایت چهارچوبهای قانونی راهی فرا روی بشر امروز نیست چرا که خرد جمعی کمتر در معرض اشتباه خواهد بود و مادامی که نهادهای مختلف حکومتی خود را مصون از نظارت و نقد و پاسخگویی ببینند مفسده ایجاد می شود و میدان برای چاپلوسان، سیاسان، منفعت طلبان و فرصت طلبان باز می شود و به میزانی که به قدرت نزدیک می شوند زمینه برای بسط و گسترش ریا، تزویر، دروغ و ظاهر سازی فراهم می گردد.
این مقدمه را عرض کردم که بگویم ما نیز همچون سایر ملل به ارزش واقعی آزادی و استقرار حکومت و قانون واقف و امیدواریم. این روزها بیش و کم در هر محفلی و مجلسی سخن از انتخاب است. انتخابی که سرنوشت ما خوب یا بد در گرو آن خواهد بود؛ چنانچه این انتخاب ناصواب باشد تمام جنبه های مادی و معنوی ما را متأثر خواهد کرد و باید تمام نقایص و کاستی های آن را طی یک دوره ی انتخاب با پوست و استخوان تحمل کرد و دم برنیاورد.پرسش اصلی که در این میان مطرح می شود این است که واقعا چه باید کرد؟ راه نجات و مفّر ما چیست؟چه باید بکنیم که مضرات یک انتخاب غیر ایده ال را به حداقلبرسانیم.
بر این اساس ما نیز چاره ای نداریم جز اینکه برای حل نابسامانیهای این خطه از کشور عزیزمان از تلاش و توان همه نیروهای دلسوز و فهیم جامعه مان که خواهان تغییر وضع موجودند بهره ببریم و خود را بی نیازاز تجربه گرانسنگ بزرگان و شور و نشاط جوانان و ندانیم. یکی از این فرصت ها و ظرفیتها سید باقر موسوی جهان اباد است که الحق فرصتی مغتنم برای خروج از وضع موجود است و این نه به زبان حال دوستداران ایشان بلکه اقرار و اعتراف رقیبان جدی وی نیز هست که حضور او مانع جدی در برابر پیروزی خود می دانند و این خود بهترین تبلیغ و تایید ایشان می باشد و پیروزی را برای طرفدارانش و جریان اصلاح طلب چه سهل و آسان می نماید.
اما از بازی زمانه و سیاست بازان نیز نباید تغافل کرد چرا که در صورت حذف ایشان به هر دلیل کار بر دوستدارانش چه مشکل و صعب خواهد شد.البته پیش بینی نیروهای جایگزین و آلتر ناتیوهای جریان اصلاح طلب شرط عقل است و مقرون به خیر و صلاح جامعه.
از این رو جریان اصلاح طلبی در شهرستان بایستی به گونه ای برنامه ریزی کنند که در صورت حذف کاندیدای اصلی(سید باقر)از تفرق و تشتت ارا اصلاح طلبان جلوگیری شود و افراد بی هدف در دامان هر اندیشه ای قرار نگیرند ثانیا برای تقویت جایگاه و پایگاه اصلاح طلبان در آینده راهی جز کادر سازی و نیرو آفرینی از میان نسل جوان نیست. صد البته باید نیروهای جوان و کاردان که دارای اندیشه ی اصلاحی هستند را تقویت کرد.این مسئله شکاف و گسست میان نسل های اصلاح طلبان را ترمیم خواهد نمود ثالثا.اصلاح طلبان راهی جز این ندارند که در انتخابات اسفند 94 با اهنگ واحد، شعار واحد و جهت واحد به صحنه بیایند.

*عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی استان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد