تاریخ درج خبر : 1394/09/08
کد خبر : ۵۲۵۳۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -
منطقیان:

مسئولین کهگیلویه بیشتر به منافع شخصی می اندیشند/ تحول در اندیشه و تفکر پیشرفت را به دنبال دارد

همایش «به کجا چنین شتابان» با هدف بررسی پدیده مهاجرت در شهرستان کهگیلویه برگزار شد.
در این همایش جمع زیادی از مردم، سیاسیون و برخی از کاندیداهای احتمالی انتخابات دوره دهم مجلس نیز حضور داشتند.
همچنین در این همایش برخی از مدیران نیز حضور داشتند.

محمود منطقیان و امید نوروزی سخنرانان اصلی این همایش بودند.
این همایش به همت تشکل مردم نهاد «مانا» برگزار شد.

مسئولین کهگیلویه بیشتر به منافع شخصی می اندیشند/ تحول در اندیشه و تفکر پیشرفت را به دنبال دارد

همایش« به کجا چنین شتابان» درخصوص بررسی پدیده مهاجرت که گریبان شهرستان کهگیلویه بزرگ را گرفته، از طرف سازمان مردم نهاد یاران مانا در دهدشت برگزارشد.

به گزارش سایت استان، همایش « به کجا چنین شتابان» با بررسی پدیده مهاجرت با حضور محمود منطقیان، یکی از دو چهره شاخص اصلاح طلب شهرستان، و تعدادی از کاندیداهای احتمالی انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی و برخی از فعالان سیاسی،اجتماعی، فرهنگی شهرستان کهگیلویه درسالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دهدشت برگزار شد.

محمود منطقیان گفت: مهاجرت هر چند ریشه روانی دارد، اما یک بحث اجتماعی در حوزه جامعه شناسی است، مهاجرت یک پدیده انسانی و اجتماعی است، مهاجرت را باید از منظر روانی، معنوی، اخلاقی، انسانی، دینی و عرفانی باید نگریست.

منطقیان ادامه داد: هجرت و مهاجرت در اصل یک پدیده منفی نیست، اما گاهی ریشه‌های آن در عوامل نابهنجار است. هرجای دنیا که پیشرفت و توسعه حاصل شد، ابتدا در اندیشه ، باورها و تفکرشان تحول ایجاد شد.

این فعال سیاسی افزود: در رابطه با اینکه ریشه مهاجرت چیست، دانشمندان، و پژوهشگران اجتماعی کتابهای بسیاری نوشتند. بعضی رشد مهاجرت را اقتصاد و اشتغال مطرح کردند. این یکی از علت مهاجرت هست، و همه علت نیست، بعضی آب و هوا را ریشه مهاجرت می دانند، و این عده مهاجران باتوجه به وضعیت مالی خوبی که دارند جای مناسبی را برای زندگی انتخاب می کنند. مثل خوزستانی‌ها که به شیراز و اصفهان مهاجرت می کنند.

کاندیدای دوره ششم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نمونه های نیز از مهاجرت علمی، فرهنگی، اعتقادی و معنوی وجود دارد که طرفداران این مهاجرت به جایی می روند که دانش پیشرفت و توسعه یافته است، یا به شهرهای می روند که زیارتی است، و اعتقاد دارند و می خواهند دسترسی داشته باشند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی دولت اصلاحات، به مهاجرتهای اضطراری اشاره کرد، و ابراز داشت: جنگ و زلزله مهاجرت را از روی اجبار و ناچاری بوجود می آورد که می توان به جنگ تحمیلی خودمان نگاه کنیم و مردم جنگ زده آبادان و دیگر مناطق جنگی را که از روی ناچاری و اضطراب مهاجرت کردند در دوران جنگ از جمله این نوع مهاجرت هستند.

محمودمنطقیان عنوان کرد: بحث دافعه و جاذبه در مهاجرت بسیار اساسی است. در کشورهای که ناامنی وجود دارد تنها راه، مهاجرت است. نبود امنیت و ناامنی نیز می تواند یکی از علل مهاجرت باشد.

وی بیان کرد: کسانی که مهاجرت می کنند از وضع موجود ناراضی هستند و نمی توانند در فضای موجود زندگی کنند، اما جایی که جاذبه دارد مهمترین شاخص که بهش نگاه می کنند، اشتغال، امنیت، گردشگری، و نهادهای آموزشی توسعه یافته و بهتر و روابط سالم اجتماعی هست. وقتی خانواده‌ای ازکهگیلویه به یاسوج مهاجرت می کند به این جاذبه ها نگاه می کند.

این فعال سیاسی به گچساران و امکانات این شهر اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به شرکت نفت و اشتغال زایی در این چندسال مهاجرت از گچساران به یاسوج، و شهرهای دیگر بسیار کمتر از کهگیلویه بوده است.

کاندیدای دوره ششم مجلس شورای اسلامی گفت: در یک جامعه اگر یک پدیده ناسالم، یک انحراف اجتماعی یا یک آسیب اجتماعی در حد زیر 10درصد باشد، طبیعی است اما اگر رشدصعودی داشت و به بالای 10درصد رسید به یک معضل تبدیل می‌شود که باید برای آن چاره اندیشی شود.

محمودمنطقیان خاطرنشان کرد: مسئولین استان باید بخشی از اعتبارات را برای تحقیق و مطالعه به حوزه های مختلف اختصاص دهند تا اهالی تحقیق و پژوهش پیرامون معضلات مختلف از جمله مهاجرت تحقیق کنند تا زمینه یک جامعه سالم را بوجود بیاورند. وقتی جامعه سالم باشد افراد برای حذف همدیگر تلاش نمی‌کنند.

وی عنوان کرد: دو اصل بسیار مهم است، یادگیری و احترام به حقوق دیگران. یادگیری یعنی تغییردر رفتار، ما باید یاد بگیریم در جامعه انسانی تنوع هست، همان طوری که انسانها چهره های متنوعی دارند. تنوع در خلقت است، به همین اندازه تنوع در اندیشه و باورهاست، نباید به تفکرات و باورهای همدیگرحمله کنیم. اصل دوم احترام به حقوق انسانهاست،یعنی هرکس راصاحب حق خودش بدانیم که خداوند برایش تعیین کرده، چرا ما در یک آزمون تلاش می کنیم نفر آخر رابیاوریم جلوی نفر اول؟ چرا رابطه و پارتی بازی هست، معلوم هست به حقوق همدیگر احترام نمی گذاریم.

محمودمنطقیان با اشاره به وضعیت مهاجرت از شهرستان کهگیلویه گفت: سرزمین بلادشاپور که قدمتی چندین هزارساله دارد زمانی کاروان تجاری به اروپا می‌فرستاد و شهری آباد و پر رونق بود، ولی امروز درحال خالی شدن از جمعیت است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد دولت اصلاحات، با اشاره به اینکه جامعه انسانی اصلاح نمی‌شود رونق نمی‌گیرد و پیشرفت نمی‌کند مگر اینکه انسانهای متعهد و دارای احساس مسئولیت داشته باشند اظهار داشت: به کشورهای پیشرفته مثل مالزی نگاه کنید، آقای مهاتیرمحمد پزشکی را رها کرد، و با پذیرش مسئولیت و با احساس مسئولیت باعث پیشرفت و توسعه کشورش شد.

این فعال سیاسی ادامه داد: احساس تعهدانسانی مسئله‌ای است که در حوزه کهگیلویه کم است، مسئولین بیشتر به منافع شخصی می اندیشند تا به منافع عمومی، این همه دعوا سر پست برای چیست، نه برای آبادکردن است بلکه برای استفاده از آن مقام است، مسئولیت خوب است اما به شرط اینکه از آن به عنوان یک ابزار برای تغییر و دگرگونی جامعه استفاده کرد.

محمود منطقیان گفت: چند تا پیشنهاد درباره مهاجرت دارم که مسئولین باید توجه کنند.

وی رساندن آب به زمین های زراعی حوزه کهگیلویه بزرگ، تلاش برای بازکردن جاده ها بخصوص جاده اصفهان، ایجادکارخانه یا کارگاه اشتغال زا، ایجاد مکان‌های تفریحی وگردشگری، ایجاد امنیت از مهمترین مسایل برای کاستن از مهاجرت‌ها دانست.

وی با بیان اینکه نباید وعده های خیالی داد، ابراز داشت: در این چندسال گذشته  وعده های کارخانه های فسفات و سیمان و پتروشیمی دهدشت را دادند اما مثل خواب وخیال بود، اشکال از همه مسئولین است اما اشکال یکی بیشتر است چون در جایگاه خاص قرار گرفته است.

علت العلل همه مشکلات کهگیلویه مسایل فرهنگی است

امید نوروزی اصل معاون دانشگاه آزاد دهدشت سخنران دیگر این همایش بود. این پژوهشگر فرهنگی گفت: مهاجرت معلول و علتی دارد به اسم نیاز، که اگر نیار ارضاء نشود محرمیت بوجود می آید، مهاجرت همزاد محرومیت است و از محرومیت جدا نیست.

نوروزی ادامه داد: گروهی معتقدند نیارهای انسان سلسله مراتب هستند،یعنی نیاز درجه اول، و درجه دوم، طبقه بندی های نسبت به نیازهای بشری صورت گرفته که مهمترین نیاز را ابراهام مازلو ارائه داده است. وی نیازهای انسان از قاعده هرم شروع و هر چه به نوک هرم برویم نیازها پیچیده تر می‌شود.

معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه آزاد دهدشت با اشاره به اینکه نیازهای اولیه انسان نیازهای فیزیولوزیکی یا زیستی مانند خوراک و پوشاک ومسکن هستند، اظهار داشت: اگر این نیازها تامین شوند نیازهای دیگری برای انسان معناپیدا می‌کنند.

این پژوهشگر فرهنگی تصریح کرد: اگر در هر گوشه دنیا مهاجرتی اتفاق می افتد به  غیر از نیازهای اولیه نیازهای بعدی مانند امنیت، نیازاجتماعی،نیازاحترام به منزلت، نیاز خودشکوفایی وخلاقیت برآورده نشده و شخص، دست به مهاجرت زده، طبیعتا مهاجرت درکهگیلویه جدای از این عوامل نیست.

وی مهاجرت از کهگیلویه را نتیجه و معلول توسعه نابرابر دانست، و اظهارداشت: توسعه کهگیلویه نسبت به شهرهای دیگر شتاب کمتری گرفته است. توسعه در همه جای دنیا روندی دارد که طی می‌شود اما در کهگیلویه این روند طی نشده، جایی که توسعه شتاب نداشته باشد نیازها تامین نمی شود وتنها راه نجات مهاجرت می دانند.

نوروزی عنوان کرد: توسعه یک فرایندپیگیر هست، که می توان به صورت نسبی در موردآن صحبت کرد، کهگیلویه نسبت به شهرهای مجاور توسعه کمتری داشته، که اگر بخواهیم درست قضاوت کنیم کهگیلویه می شود توسعه نیافته.در خلال این سالها تحول ساختاری بوجود نیامده و چشم انداز هم امید وار کننده نیست، کهگیلویه در حوزه‌های مختلف مانند صنعت، کشاورزی، راه، آموزش، بهداشت، امکانات تفریحی و رفاهی مشکل جدی وجود دارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد دهدشت گفت: همه مشکل مهاجرت را می‌توان به سه بخش سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تقسیم کرد. نظام طولی بین این سه عنوان وجود دارد و علت العلل آن مسائل فرهنگی است و من بر این باور هستم و اصالت را به فرهنگ می دهم ، و علت العلل همه مشکلات شهرستان کهگیلویه فرهنگ است.

خبر و عکس: مسعود آرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • فرزندایل گفت:

  درودبرآقای منطقیان، درود

 • دهدشتی گفت:

  باسلام :بی کفایتی مسؤلین که با هم فکری شما جناب آقای منطقیان خصوصآ در آ…. وپ….. انتخاب می شوند یکی از دلایل مهاجرت است.

 • 074 گفت:

  درو د بر سید علی بزرگواری . بهترین گذینه برای نماینده چهار شهرستان . نماینده عام المنفعه

 • اصلاح طلب ناب گفت:

  امید،ازفامیل رستادی یاصدوقی،صدوقی باموحددرجولگی بود،رستادهم همیشه باموحدبود،فقط،یک باربخاطرپستش امدطرفدار،منطقیان شد،تمام فامیل صدوقی ورستاداصولگراهستند،

 • رحمان گفت:

  بزرگواری بایدجواب گوی پولهای باشند که نمایندگان مجلس از معاون احمدی نژادگرفتند

 • امید گفت:

  آقای آرام رستادوصدوقی ازاین دوچهره اصلاح طلبترهستندوبیشترهزینه دادند،رستاددرسال88برای اصلاحات زندان رفت،ولی لاهوتی ،منطقیان هیچ هزینه ای نداد،

 • دهدشت گفت:

  بزرگواری بهترین گزینه براشهرستانهای چهارگانه هست

 • رحمت گفت:

  آقای منطقیان به عمل است نه به حرف،بزرگواری وزارعی چندسال است دارندحرف می زنند،ولی تاجگردون داره عمل می کند

 • اصلاح طلب گفت:

  درودبردوچهرتمام نشدنی اصلاحات،قادرلاهوتی ومحمودمنطقیان،

 • حمید.d گفت:

  درودبردکتردولتخواه..

پربازديد