تاریخ درج خبر : 1394/09/09
کد خبر : ۵۲۵۵۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -
محمود آرام

«حرمت زن در سنت لر و عشایر»

سایت استان: محمود آرام

به بهانه توهین به خانم آذر منصوری (فعال سیاسی) که مهمان عشایر بود و حرمتش نگه داشته نشد …

مناطق لرنشین و عشایر کهگیلویه و بویراحمد در همه ادوار تاریخ حرمت زن را به بهترین شکل ممکن نگه می داشتند به گونه ای که به عنوان یک سنت در بین مردم لر رواج یافته بود.
در قدیم امنیت کم بود و کاروانها توسط دزدان سرگردنه مورد دستبرد قرار می گرفتند، اما اگر زنی همراه این قافله بود به حرمت این زن، محال بود که دزدان به آن گروه دستبردی بزنند.
دعوا و جنجالی اگر بین دو قوم یا طایفه در می گرفت زنی که مینای (روسری) خود را بین بزرگ دو قوم یا طایفه قرار می داد به حرمت آن زن از ادامه دعوا جلوگیری و منجر به صلح و سازش می شد.
زنان به اندازه ای ارج و قرب داشتند که اگر زنی برای بخشیدن خون به سراغ طایفه مقتول می رفت امکان نداشت آن خون را به زن میانجی نبخشند.
اگر زنی به مهمانی لر و یا عشایری می آمد به حد اکمل گرامی داشته می شد و از وی پذیرایی شایانی انجام می گرفت.
اما نسل جدید همان عشایر را چه شده که سنت پدران و اجداد فراموش کرده و در اقدامی که باعث شرمندگی همه می شود، مهمان زن را با مشت و لگد بدرقه می کنند.
روز یکشنبه خانم آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح طلب به دعوت انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه آزاد یاسوج به این شهر سفر کرد و قرار بود در بین دانشجویان سخنرانی کند. اما به محض ورود به سالن جلسه عده‌ای جوان خودسر که معلوم نبود واقعا دانشجو هستند و یا از جاهایی دیگری به این مکان آورده شده اند با شعارهایی مانع از سخنرانی وی شده و در اقدامی خلاف همه سنت های پدری و عشایری مرسوم در این دیار، از وی با مشت و لگد پذیرایی کردند.
مهاجمانی که سن آنها گاها به اندازه سن فرزند خانم منصوری بود و احتمالا هیچ شناختی از وی نداشته و فقط از بزرگترهای خود! بدگویی ها علیه وی را شنیده بودند.
این برنامه اگر چه مجوز رسمی داشت اما کوتاهی و ناتوانی مسئولان دانشگاه آزاد و مسئولان استانی در تامین امنیت برای این مهمان زن، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
بعضا جلسات گروههای دیگر در کمال امنیت و آرامش برگزار می شود و آب هم از آب تکان نمیخورد اما برای جریان اصلاح طلب یا به سختی مجوز برنامه ای صادر می‌شود و یا هم این گونه به تشنج و آشوب کشیده می شود.
این گروه خودسر نه تنها این برنامه را به آشوب کشانده و حرمت مهمان زن در سرزمینی که به مهمان نوازی مشهوراست را نگه نداشتند بلکه سنتی را شکستند که پدرانشان در طول تاریخ هیچ گاه اجازه تعدی از آن را به خود نمیدادند.

به کجا می روید …

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • م.خادمی گفت:

  ممنونم اقای ارام. کامل و هوشمندانه بود

 • فرزندایل گفت:

  درودبرآقای آرام، گل گفتین.

 • خانم ریاحی گفت:

  درودبربی سیمین طاهری،وخانم آذرمنصوری،گاهی وقتها زنی پیدامی شودکه ارزشش بیش ازهزارمرداست،درودبرنویسنده مطلب درودبرخانمای باخرد

 • سیمین طاهری گفت:

  دوست ناشناس رو زگاری میان اعضای یک خانواده نگرانی وتنش بوجودآمده بود.نظرپیری دانا را دراین موردپرسیدم ؟وی پاسخ داد.من برای همه ی اعضای این خانواده که فرزندان ایران زمین عزیز هستند ناراحت هستم.

 • ناشناس گفت:

  درست است که ما مهمان نواز هستیم وبرای مهمان زن احترام خاص قاعلیم ولی نه تا جایی که دانشجوی خواهر ما توسط بادی کاردمرفعین بی درد سیلی بخورد خانم طاهری غیرتت کجا رفته که به این موضوع اشاره نکردی

 • دی بلال گفت:

  اخ سی دانشگاهی که وابیده محل کشتی کج یه مشت ادم بی کار که غقط دنبال ول گردین بابا وجی ای حرفل برید شعور مهمون داری یاد بگیرید ادم با یه مهمون و هم زن ایطور برخورد ایکنه

 • خانم پناهی گفت:

  جای تاسف،برادرانی که خودرا،ارزشی می دانندوازاخلاق حرف می زنند،چرابه مهمان ،آن هم یک زن حمله می کنندوزخمی می کنند،آیاواقعادر،درس اخلاق این رفتارهارابه شمایادمی دهند

 • سبحان گفت:

  مرگ بر شعبان بی مخ ها

 • بی طرف گفت:

  به نظر من کامنت لیزه جای بسی تامل دارد نه اینکه بخواهم محتوای این مقاله را زیر سوال ببرم که این کامنت به نوعی مهر تاییدی است بر گفته های به حق آقای نویسنده و صد البته گله مندی لیزه از تناقض آشکار بین گفتار و رفتار.بنابراین توصیه میکنم افرادی که به نوعی در این استان احساس مسئولیت می کنند و دلشان برای توسعه ی استان می تپد باید ابتدا یک سوزن به خودشان و سپس یک جوالدوز به دیگران بزنند.

 • سیمین طاهری گفت:

  درود برشما جناب آقای محمود آرام….جناب آرام موضوع مهم ، اخلاق است ! آن هم در استان ما ! که درطول تاریخ اول اخلاق ارزش بوده و هست . اخلا ق نیک و زیبا نشان انسانیت انسانها ست…موفق باشید.

 • رزمنده دفاع مقدس گفت:

  لیزه،رهبری یک انسان آزادی وبخشنده است ،کسانی که 88به نظام ورهبری توهین کردند،رهبری گفت هرکس به من ظلم کرده من می بخشمش،این افرادکه این خانم برخوردکردند،نه لربودندنه بسیجی،نه ولایتمدار،این افراداوباشهای بودندکه می خواستند،بسیج رالکه دارکنند،

  • لیزه گفت:

   دوست رزمنده ی محترم خدا قوت اگر دقت کرده باشید همانطوری که از علائم سوال و تعجب در کامنت این حقیر برمی آید خطاب من به مردم استان کهگیلویه و یویراحمد است و اینکه بازبان یک لفظ به کار می برند و با عمل خلاف آن را نشان می دهند به طوری که ما نمی دانیم قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس را ! اما اینکه فرموده اید اینها حتی لر هم نبودند خودت هم خوب می دانی که سخنی به گزاف گفته اید . خداوند همه ی مارا به راه راست هدایت کند .

 • تظاهرممنوع گفت:

  درود بر محمود آرام عزیز.اینا عده ای متظاهر عهد بوق هستند .خدا خیلی نزدیک است و تصمیم گیرنده متعالی اینا اعتقادی به ربوبیت و خداوند کریم ندارند اینا تصمیم گیرنده به جای همه هستند.خداوندا ظهور منجی عالم بشریت را نزدیک بگردان دیگه خسته شدیم از دست ادمهای ریا کار هیهات من ذله

 • لیزه گفت:

  آقای آرام مگر نمی دانی همه ی مردم کهگیلویه و بویراحمد ولایتمدارند از تعدادی انگشت شمار چه بر می آید !؟
  ببخشید توکه خودت هم در سایت استان بارها و بارها مانع انتشار نظرات کاربران شده اید چگونه به خود اجازه می دهید از این کار ولایت مدارانه انتقاد کنید !؟ آقای آرام کار بد در تمام ابعاد ودر تمام شرایط بد است لطفا شعار ندهید !

پربازديد