تاریخ درج خبر : 1394/09/10
کد خبر : ۵۲۵۶۵۷
+ تغییر اندازه نوشته -

پروژه به کما رفته پتروشیمی دهدشت جان دوباره می‌گیرد

پروژه به کما رفته پتروشیمی دهدشت با فراهم ساختن زیرساخت‌های اولیه حدود 6 ماه تا یک‌سال آینده جان دوباره می‌گیرد.

 

پتروشیمی دهدشت در زمینی به مساحت 190 هکتار در سال 85 مجوز گرفت و یک سال بعد با حضور محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس، غلام‌حسین نجابت معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و جمعی از مسئولان و مقامات اجرایی کهگیلویه و بویراحمد کلنگ‌‌زنی و با وعده‌ ایجاد شغل مستقیم برای 350 نفر و اشتغالزایی غیرمستقیم سه هزار و 500 نفر انجام شد اما از آن موقع در حد سند و مطالعه توپوگرافی، مطالعات زیست‌محیطی، فنس‌کشی و محوطه‌سازی، خاکبرداری پلان اولیه و خرید دانش فنی باقی ماند.

13940908001040_PhotoL

وعده 1000 روزه مسئولان وقت در بهره‌برداری از این پروژه بزرگ دنیایی از امید را در جوانان و جویندگان کار به وجود آورده بود اما با گذشت هزاران روز از موعد و به کما رفتن پروژه پتروشیمی دیگر کسی منتظر جان گرفتن روند عمرانی آن نبود و بنا به اظهارنظر یکی از مدیران در گفت‌وگو با رسانه‌ها قرار بود تا جایی که کم‌کم منطقه در نظر گرفته برای تاسیس سایت به گاوداری پیشنهاد شده بود.

13940908001041_PhotoL

توکلی روز یکشنبه در نشستی با فرماندار و مدیران دستگاه‌های مرتبط در فراهم کردن زیرساخت‌های پتروشیمی از روشن شدن چراغ این سایت خبر داد و اظهار داشت: کارهای زیرساختی پروژه از این هفته آغاز و مجوز آب خط انتقال به طول 15 کیلومتر گرفته خواهد شد.

مدیرعامل پتروشیمی دهدشت با بیان اینکه هزینه راه‌اندازی پروژه بالغ بر هزار و 400 میلیارد تومان برآورد شده است، افزود: برای اینکه سهامداران اطمینان حاصل کنند باید به منابع مالی برسیم.

وی تامین زیرساخت‌ها را کمک به پیشروی عملیات خط اصلی دانست و گفت: برای تجهیز کارگاه و مجوزهای نهایی اقداماتی انجام و قراردادهایی بسته شده است.

توکلی از آغاز عملیات پتروشیمی ظرف 6 ماه تا یک سال آینده خبر داد و با بیان اینکه به موازات خط انتقال آب، عملیات مهندسی تفصیلی هم به مناقصه گذاشته شده است، افزود: تلاش بر این است طوری حرکت کنیم که چنان‌چه منابع مالی در دسترس قرار گرفت هیچ اتلاف وقتی در استمرار کار نداشته باشیم.

این مسئول با بیان اینکه زیرساخت‌های مهندسی کامل است و زیرساخت‌های اجرایی نیز در پیش است، تصریح کرد: بهره‌برداری از پروژه با راه‌اندازی خط انتقال آب و در صورت تامین مالی طی سه سالی که پیش‌بینی شده است، محقق خواهد شد.

به گفته توکلی پروژه خط انتقال آب پتروشیمی 18 ماه و راه افتادن خط برق نیز از زمان اخذ قرارداد کمتر از 2 سال زمان نیاز دارد و بر اساس تخمین به دست آمده از اطلاعات منابع مالی در صورت تحقق عملیات خط اصلی پتروشیمی تا یک سال آینده آغاز خواهد شد.

وی پشتیبانی مالی از طریق بانک‌ها را نخستین راهگشای رسیدن به اعتبار دانست و با بیان اینکه انتظار داریم پرونده در بانک عامل و صندوق توسعه ملی نهایی شود، افزود: با جدیتی که شاهد هستیم منابع مالی محقق می‌شود.

توکلی زنجیره‌ای بودن پتروشیمی‌های دهدشت، گچساران و بیدبلند و مشکل تامین خوراک واحد دهدشت را رفع شده خواند و با بیان اینکه نگرانی پروژه در بهره‌برداری رسیدن بیدبلند برای تامین خوراک دهدشت کم‌رنگ شده است، گفت: پتروشیمی بیدبلند از رکود خارج و عملیات اجرایی آن آغاز شده است و در گچساران نیز پیشرفت خوبی دارد.

توکلی در ادامه توضیحات خارج شدن پتروشیمی دهدشت از وابستگی به دیگر پتروشیمی‌ها، افزود: با متکی شدن به انشعاب خط اتیلن غرب مجوز سهمیه 200 هزار تن خوراک از این خط را گرفتیم و در صورت بهره‌برداری پروژه دهدشت مشکل تامین خوراک نخواهیم داشت.

همچنین فرماندار کهگیلویه هماهنگی دو سویه بین دستگاه‌های اجرایی با پتروشیمی در سرعت بخشیدن به عملیات پروژه را ضروری دانست و گفت: برای هر کدام از دستگاه‌های منابع طبیعی، راه و شهرسازی، آب منطقه‌ای، بنیاد مسکن و پتروشیمی وظایفی تعریف و مقرر شده است و ظرف یک هفته جهت فراهم آمدن زیرساخت‌ها اجرایی شوند.

علی پوزش، خط انتقال آب پروژه را از محل رودخانه مارون دانست و با اشاره به تلاش‌ها و پیگیری‌های انجام شده در این زمینه ابراز امیدواری کرد تا اواخر آذر ماه این بخش از پروژه عملیاتی شود.

پوزش تصریح کرد: برای اینکه پتروشیمی وارد فاز اجرایی شود نیاز به تامین آب دارد و خط انتقال 15 کیلومتری برای این کار قریب به 11 میلیارد تومان اعتبار لازم دارد.

وی با بیان اینکه سایت اصلی پتروشیمی از مجموعه‌ای از پروژه‌های ریز تشکیل شده است، تصریح کرد: برای وارد شدن به فاز اصلی باید هر کدام از این پروژه‌ها اجرایی شود.

منبع: فارس

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • درخشان گفت:

  این پروژه باپیگیری های حاج اقا بزرگواری راه اندازی میشه اونوقت میگه فرماندار پیگیره بابا فرماندار نمیتونه پشت تریبون حرف بزنه میتونه پتروشیمی راه اندازی کنه

 • پورسعید گفت:

  آقایانی که به قول خودشون شغل ایجاد کردند چطور این پروژه تا الان خوابیده…همانهایی که پتروشیمی را راه اندازی کردند فکر آینده این پروژه رو نکردن !! آقایان بعد از 16 سال اومدن یه طرحی دادن که اون هم یه طرح ملی بوده و فقط هم منافع خود را میدیدند که منجر به فروش زمینها ی اقوام نماینده وقت شد…حالا بزرگواری مونده واین دردسرهای از قبل مانده…

 • ناشناس گفت:

  تو این 8سال خیری از وجود بزرگواری ندیدیم.حالا باروی کار اومدن دولت جدید که جرقه ای زده شده باید چهارتا افراطی هم بگن از خیر سر چماق خان بوده است

 • ا.م گفت:

  وقتی قراره ۱۵ کیلومتر خط انتقال طی ۱۸ ماه اجرا بشه دیگه الباقی قصه معلومه چه سرانجامی داره احتمالا داستانیی غم انگیز تر از پروژه پاتاوه دهدشت پیدا میکنه….

 • 074 گفت:

  درود بر سید علی بزرگواری

 • همشهری گفت:

  همش به لطف پیگیریهای آقای بزرگواری بوده.

پربازديد