تاریخ درج خبر : 1394/09/14
کد خبر : ۵۲۵۹۳۹
+ تغییر اندازه نوشته -
وزیر تعاون دولت اصلاحات:

منافع ملی در گرو تقویت احزاب است/ جریان اصلاح طلب دنبال قدرت نیست

وزیر تعاون دولت اصلاحات گفت: تقویت احزاب در هر کشوری می تواند به توسعه منافع ملی بینجامد.
به گزارش سایت استان، علی صوفی در گردهمایی بزرگ اصلاحطلبان کهگیلویه افزود: وقتی دغدغه منافع ملی وجود نداشته باشد منافع فردی جایگزین آن می شود و عرصه قدرت دچار فساد می شود.
وی تقویت احزاب را در راستای منافع ملی و عمومی مردم عنوان کرد و بیان داشت: وجود احزاب مختلف در هر کشور باعث ایجاد رقابت و گسترش شور و نشاط سیاسی می‌شود.
صوفی اظهار داشت: اگر فردی به صورت حزبی در انتخابات حضور یابد در مقابل وعده هایی که به مردم می دهد مسئول است و حزب نیز بر عملکرد و رفتار این شخص در دوران نمایندگی نظارت می کند.
استاندار اسبق کهگیلویه و بویراحمد اذعان داشت: احزاب با برنامه ریزی و حساب شده در مسایل سیاسی از جمله انتخابات حضور می یابند و نمایندگان آنها نیز اگر وعده هایی به مردم دهند که عملی نشود این حزب از سوی مردم طرد می شود.

20151204085909
صوفی تصریح کرد: در غیر این صورت کشور به مشکل می خورد که نمونه آن را در دولت قبل مشاهده کردید.
این فعال سیاسی اصلاح طلب بیان داشت: احزاب در جامعه ایران شکل نگرفته اند و به صورت تشکل در نیامدند باید احزاب قوی را در کشور داشته باشیم تا بهره های آن را ببریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به شکل گیری بحث جمهوری اسلامی اشاره کرد و عنوان داشت: برخی به دنبال جمهوریت منهای اسلامیت بودند و برخی نیز فقط اسلامیت را بدون جمهوریت می خواستند ولی امام خمینی در سخنان خود بر جمهوریت و اسلامیت نظام تاکید کرد.
صوفی ادامه داد: . امروز برخی متاسفانه به مردم بها نمی دهند و خود را قیم مردم می دانند. جریان اصلاح طلبی به دنبال این است که نمی خواهد از مردم سو استفاده کند تا به قدرت برسد. قدرت برای این است که بتوانیم قانون اساسی که میثاق مردم با حاکمیت است را پیاده کنیم و حقوق مردم را اعاده کنیم.

بی‌اطلاعی بنیانگذار انقلاب و مردم از محتوای شعار جمهوری اسلامی

وزیر تعاون دولت اصلاحات با اشاره به شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران و شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» در شکل‌گیری این انقلاب خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی یک پدیده نو بود، یعنی در زمانی که انقلاب داشت شکل می‌گرفت و امام در پاریس بودند مردم این شعار را سر دادند اما نه امام و نه مردم محتوای این شعار را نمی‌دانستند.

وی با بیان این‌که امام(ره) هم پاسخ روشنی برای تبیین این شعار نداشتند، ادامه داد: امام راحل توضیح می‌دادند که نظام شاهنشاهی نمی‌خواهیم و چون ملت ما برای اسلام قیام کردند انقلاب باید شکل اسلامی بگیرد.

صوفی تأکید امام راحل مبنی بر این‌که میزان رأی ملت است را یادآور شد و با بیان این‌که در زمان شاه هر کس را دوست داشتند از صندوق رأی بیرون می‌آورند و امام همیشه این را به عنوان یک درد مطرح می‌کردند افزود: بعد از نوشتن قانون اساسی نماد محبوبیت جمهوری اسلامی رئیس جمهور و نماد اسلامیت آن ولایت فقیه مطرح شد اما از نظر امام هر دو نماد جمهوری اسلامی بود یعنی انتخاب مردم عین اسلام است.

20151204085736

عضو شورای هماهنگی سیاستگذاری اصلاح طلبان تصریح کرد: مردم باید حاکم به سرنوشت خود باشند، یعنی حق دارند هم شکل نظام را تعیین کنند هم ارکان نظام را، به نوعی اساس را امام این گونه مقرر که باید اجازه دهیم مردم سرنوشت خود را تعیین کنند.

وی طرز فکرهای متفاوت و تلقی عده‌ای از مردم با تکیه به آیه‌ای از قرآن مبنی بر این‌که چرا به رأی مردمی که اکثراً تعقل نمی‌کنند بها کنیم را از چالش‌های رفراندوم دانست و گفت: از آن زمان دو طرز فکر وجود داشت، یک جریانی که به مردم بها می‌دهند و دیگری جریانی که به اسلام با باورهای خودش بها می‌داد.

صوفی با بیان این‌که رئیس جمهور اصلاحات سازگاری بین دینی و آزادی و دموکراسی را به وجود آورد و در دنیا به نمایش گذاشت که دین نه تنها افیون توده‌ها نیست، بلکه می‌تواند موجب رهایی مردم شود افزود: کاری کرد که عربستانی که امروز با کشور ما در تضاد است از رئیس جمهور اصلاحات به خاطر سازگار کردن دین با آزادی اقرار و تشکر کرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در سال‌های ۶۸ تا ۷۲ خاطرنشان کرد: امروز هم آن تفکری که به مردم بها نمی‌دهد و احساس می‌کند باید قیم مردم باشد هنوز وجود دارد.

20151204085838

جریان اصلاح طلب دنبال قدرت نیست/احزاب قوی مانع از ایجاد فساد می‌شود

وی با بیان این‌که جریان اصلاح طلبی نمی‌خواهد از مردم برای رسیدن به قدرت استفاده کند، ادعا کرد: این جریان قدرت را زمانی خوب می‌بیند که بتواند معیشت مردم و رفاه آنان را تأمین کند. قدرت به این معنا خوب است که ما بتوانیم قانون اساسی که میثاق مردم با حاکمیت است را پیاده و حقوق مردم را تأمین کند.

صوفی مفقود شدن منافع ملی را مشکل اساسی کشور دانست و با بیان این‌که منافع ملی تحت‌الشعاع منافع شخصی، قومی، فامیلی، مذهبی و… واقع شده است، تصریح کرد: وقتی منافع ملی غایب باشد در عرصه قدرت فساد ایجاد می‌شود و شکی در آن نیست.

وی منافع ملی را در گرو شکل‌گیری احزاب خواند و با بیان این‌که احزاب عامل بازدارنده تخطی نمایندگان از وعده‌های انتخاباتی است گفت: اگر احزاب قوی باشند می‌توانند منافع ملی و برنامه محوری را حاکم کنند بر کارها نظارت داشته باشند و از ایجاد فساد جلوگیری کنند.اما احزاب در جامعه ما فعال و قوی نیستند.

گزارش و عکس: مسعود آرام – سعادتی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد