تاریخ درج خبر : 1394/09/15
کد خبر : ۵۲۵۹۵۱
+ تغییر اندازه نوشته -

بیانیه انجمن فرهنگ و سیاست در خصوص حوادث دانشگاه آزاد یاسوج

در پی حوادث روز یکشنبه 8 آذر ماه در دانشگاه آزاد یاسوج، انجمن فرهنگ و سیاست این دانشگاه بیانیه ای را صادر کرد.

متن بیانیه در پی می‌آید:

إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ
یکشنبه سیاه گذشته، تاریک ترین روز در طول تاریخ سالیان گذشته استان کهگیلویه و بویراحمد بود، روزی که عده ای جاهل سازمان یافته،به یکباره چماق از آستین درآورده و ” زور” خود را به رخ یک “زن” کشیدند.
در منطقه ای که حرمت “زن” از احترام ویژه ای برخوردار است، عده‌ای به بهانه های واهی مانع از سخنرانی شخصیتی شدند که در طول ایام گذشته در دانشگاه های مختلف کشور و با موضوعات مختلف به ایراد سخنرانی پرداخته بود.
انتظار ما از فضای دانشگاهی این بود که مخالفین هر تفکر یا عقیده ابتدا صدای مخالفین را بشنوند، سپس به واکنش چه مثبت و چه منفی بپردازند.
اتفاقات” یکشنبه سیاه” پرده از چهره ی جماعتی برداشت که سازماندهی این قبیل رفتار ها را بر عهده داشته اند.
افرادی که قطع به یقین هم از بیرون و هم از درون دانشگاه تحریک و بازیچه شدند و ندانسته فریب عده ای را خوردند که همچون ۸ سال دولت احمدی نژاد، خواهان فضای تکصدایی و پادگانی بر دانشگاه بودند.
همانهایی که مسولیت امنیت دانشگاه و میهمانان را برعهده دارند و از منابع موثق شنیده بودند که قرار است برخورد فیزیکی با میهمان “فرهنگ و سیاست ” شود،اما در کمال آگاهی تنها با ۴ نفر به حفاظت از یک “زن” در مقابل خیل عظیم برهم زنندگان از پیش در سالن مستقر شده آمدند و نشان دادند که همگرایی شان با برهم زنندگان از قبل برنامه ریزی شده است و تمایلی به برگشت آرامش به دانشگاه را ندارند و کما فی سابق بر طبل تکصدایی میکوبند.
تابلوی “فرهنگ و سیاست ” مدتهاست که مورد حمله ی عده ای سازمان یافته قرار گرفته است.
اگر مقامات مسئول دولتی و امنیتی استان آن روز که در شیراز به میهمان “فرهنگ و سیاست ” حمله شد را به یاد آورند و بازی روزگار با استاندار فارس را مرور کنند شاید کمی به خود آیند و در پی جبران آبروی از دست رفته استان برآیند و هم با ضاربین و هم با آمرین این حادثه برخورد کنند.
اگر برخوردها با اینچنین افراد بصورت قاطع صورت گیرد، دیگر هیچ کس جرأت ندارد که با اقدامات خلاف قانون خود چهره ی شهر و دانشگاه را زشت کنند و دست به اقدامات هنجارشکنانه و نابخردانه بزنند.
آنچنان که از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر می آید اصل بیست و ششم (26) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

احزاب، جمعیت‏ها، انجمن‏های سیاسی و صنفی و انجمنهای اسلامی یا اقلیتهای دینی شناخته‌شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت.
یا در اصل ۲۷ قانون اساسی :
براساس اصل بیست و هفت قانون اساسی”تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها بدون حمل سلاح,به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد ازاد است”
انجمن فرهنگ و سیاست طبق قانون و با مجوز از هیات محترم نظارت دانشگاه اقدام به برگزاری آیین گشایش و افتتاحیه تشکل خود نمود و سخنرانی را دعوت کرد که بارها از دانشگاه ها مجوز گرفته و سخنرانی کرده است.
پس کار غیرقانونی صورت نگرفته است که اینچنین مورد حمله عده ای چماق به دست شده است و با گریزی به قانون مجازات اسلامی، به ماده ۶۱۸ خواهیم رسید که بیان میدارد:
ماده ۶۱۸
هر کس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی گردد یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یک سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد
تعرض به یک برنامه مجوز دار،اخلال در آن و اقدام به تعرض به سخنران برنامه طبق ماده قانونی فوق الذکر جرم بوده و با افرادی که به چنین اقدامی دست زده اند (که همگی شناسایی شده اند) مطابق همین ماده برخورد شود تا بار دیگر، کسی به خودش جرأت ندهد دست به چنین اقدامات غیرقانونی بزند.
بسیج دانشجویی یک نهاد قانونی و ارزشی است که همه افراد عضو آن دارای شخصیت قابل احترامی هستند و نباید به گونه ای رفتار نمایند که حس بد ببینی نسبت به آن در فضای عمومی جامعه شکل گیرد.
اما متاسفانه در روز یکشنبه شاهد بودیم که اعضای شورای مرکزی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد یاسوج با تحرکات غیرقانونی خود پس از اخلال در نظم برنامه فوق الذکر،در حرکتی بسیار زشت، فرمانده بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد یاسوج به یکی از خانمهای عضو تشکل قانونی دانشگاه حمله برده و اقدام به کتک کاری و ضرب شتم ایشان کرده اند و از ناحیه چشم مجروح ساختند.
انجمن فرهنگ و سیاست ضمن محکوم کردن این قبیل تحرکات خواستار برخورد قانونی با شخص فوق الذکر است.
انجمن فرهنگ و سیاست از ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج خواهشمند است که هرچه سریعتر نسبت به برخورد با برهم زنندگان برنامه این تشکل که نام ونشان آنان برهمگان روشن است، اقدامات قانونی را لحاظ فرمایند تا دیگر شاهد اینچنین بی اخلاقی ها نباشیم. همچنین انتظار میرود که با اقدامی اخلاقی از سرکار خانم آذر منصوری دلجوئی کرده و فضای مناسب را برای برگزاری برنامه های تشکلات فراهم سازید.
جا دارد از زحمات بی دریغ فرماندار محترم بویراحمد جناب آقای دکتر نظری کمال تشکر و قدردانی را داشته باشیم که از ابتدای اتفاق حامی و یاور دانشجویان شدند و تا این لحظه با آسیب دیدگان همراه بوده و در پیگیری های قانونی، بر اجرای قانون پافشاری کردند.
در پایان ضمن عذرخواهی از سرکار خانم منصوری، از آقایان بهنام زارعی، سید جمال الدین ارجمند،داریوش ارجمند،ایمان علوی و سرکار خانم احمدی که توسط عده ای بی اخلاق و قانون شکن مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفتند، به صورت ویژه عذرخواهی می شود و مجددا انتظار داریم که هرچه سریعتر با آمرین و ضاربین، برخورد قانونی صورت گیرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • پسر بویر احمد گفت:

    درود برشما که واقعیت را آشکار ساختید ولعنت بر همه ی دروغ گویان.

    • ناشناس گفت:

      ها جون حالوت تو راس ایگی حقیقت………………………………………………….

پربازديد