تاریخ درج خبر : 1394/09/15
کد خبر : ۵۲۵۹۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -

قصه‌های پرغصه معلولان گچساران پایانی ندارد

معلولان قشری هستند که با مشکلات بسیار، درد و رنج‌ها روز را شب می‌کنند و قصه‌های پر غصه آن‌ها پایانی ندارد.

یکی از قشرهایی که خیلی مظلوم واقع شده‌اند و مشکلات و کمبودها و دردهایی دارند و متأسفانه نسبت به آن‌ها بی‌توحهی می‌شود، قشر معلولان است.

مشکلات و کمبودهای قشر معلولان در جامعه کم نیست و اگر هر فردی یک ساعت پای حرف‌های آن‌ها بنشیند، به اندازه یک کتاب درباره مشکلات و بی‌توجهی‌هایی که به این قشر انجام می‌گیرد، حرف می‌شنود.

واقعا نمی‌دانیم از کدامیک از مشکلات معلولان بگوییم، از نامناسب بودن فضا و معابر شهری برای عبور و مرور آسان آن‌ها، از نبود سرپناه مناسب، از بیکاری آن‌ها، از دریافت ماهانه 53 هزار تومان مستمری که دردی را دوا نمی‌کند، از برخورد نامناسب برخی افراد با آن‌ها و یا از بی‌توجهی‌های مسئولان از مشکلات آن‌ها.

درد قشر معلولان یک یا دو مورد نیست و متأسفانه این قشر با مشکلات و کمبودهای بسیاری روبه‌رو بوده و مسئولان هم تاکنون آن طور که باید برای برطرف شدن مشکلات این قشر پر درد کارهای مناسبی انجام نداده‌اند.

در شهرستان گچساران که شهری نفت‌خیز است و به نوعی شهری غنی محسوب می‌شود متأسفانه محرومیت‌های بسیار زیاد در آن به طور کامل آشکار بوده و قشری در این شهر نیست که این محرومیت‌ها را احساس نکند.

یکی از قشرهایی که در این شهر مانند قشرهای دیگر محرومیت را بسیار احساس می‌کند قشر معلولان بوده و متأسفانه این قشر از امکانات مناسب محروم هستند.

در شهرستان گچساران در حال حاضر 627 معلول از خدمات مستمری اداره بهزیستی بهره‌مند می‌شوند و بیش از 500 معلول نیز پشت نوبت خدمات بهزیستی هستند.

در این شهر خانواده‌هایی دارای بیش از 2 معلول وجود دارد و خانواده‌های 3، 4 و 5 معلولی نیز در این شهرستان هستند و این خانواده‌ها که به لحاظ مالی و معیشتی در وضعیت مناسبی نیستند، چشم به یاری و کمک دستگاه‌ها و ادارات و به ویژه بهزیستی دوخته‌اند.

اشتغال، مسکن، مناسب‌سازی معابر شهری جهت رفت و آمد آسان معلولان از مهم‌ترین مشکلات و کمبودها و درخواست‌های این قشر در شهرستان گچساران است.

مسئولان حتی یک مشکل معلولان را برطرف کنند کافی است

از یک معلول گچسارانی گفت: مهم‌ترین مشکلات شما چیست، وی در پاسخ گفت: مشکلات قشر معلولان تنها یک مورد نیست و این قشر با دردها و رنج‌ها بسیاری روبه‌رو هستند.

وی افزود: معلولان مشکلات زیادی دارند و متأسفانه مسئولان تاکنون برای برطرف کردن مشکلات ما گامی برنداشته‌اند.

این معلول عنوان کرد: ما از مسئولان نمی‌خواهیم که همه مشکلات ما را برطرف کنند آن‌ها حتی اگر یک مشکل ما را برطرف کنند برای ما کافی است.

درد برخورد نامناسب مسئولان با معلولان از درد‌های اعضای بدن آن‌ها بیشتر است

یک معلول گچسارانی در همین زمینه در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: متأسفانه ادارات و دستگاه‌ها توجهی به مشکلات و کمبودها و خواسته‌های قشر معلول ندارند.

وی با بیان اینکه مسئولان نسبت به مشکلات معلولان بی توجه هستند، افزود: متأسفانه برخی مسئولان نه تنها به فکر حل مشکل معلولان نیستند بلکه برخورد نامناسبی نیز با ما ندارند.

این معلول گچسارانی با بیان اینکه متأسفانه معابر شهری برای معلولان در این شهر مناسب سازی نشده است، گفت: ما هنوز اقدامی از سوی مسئولان برای مناسب سازی معابر و خیابان‌ها در این شهر ندیده‌ایم.

وی عنوان کرد: اشتغال از دیگر مشکلات اساسی معلولان در گچساران بوده و متأسفانه ادارات و دستگاه‌های اجرایی در زمینه اشتغال این قشر همکاری نمی‌کنند.

مسئولان فقط شعار می‌دهند و وعده‌های خود را عملی نمی‌کنند

یک معلول دیگر گچسارانی با اشاره به مشکلات معلولان در این شهر، اظهار داشت: معلولان ماهانه 53 هزار تومان مستمری از بهزیستی دریافت می‌کنند که این مبلغ بسیار ناچیزی است.

وی با بیان اینکه مبلغی که معلولان به عنوان مستمری ماهانه دریافت می‌کنند مشکلی از مشکلات این قشر را برطرف نمی‌کند، گفت: مسکن و اشتغال از مشکلات اساسی معلولان در گچساران است.

این معلول تصریح کرد: تاکنون بارها مشکلات خود را به گوش مسئولان رسانده‌ایم ولی مسئولان کاری برای برطرف شدن مشکلات و تحقق خواسته‌های ما نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه متأسفانه معلولان در گچساران حمایت نمی‌شوند، ابراز کرد: مسئولان تنها شعار می‌دهند و شعارهای آن‌ها تاکنون عملی نشده است.

شورای شهر پیگیر مناسب‌سازی معابر برای معلولان و جانبازان است

رئیس شورای اسلامی شهر گچساران در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به مشکل مناسب‌سازی معابر شهری برای معلولان این شهرستان، اظهار داشت: معلولان و جانبازان از اقشاری بوده که نیاز به حمایت دارند.

محمود اسدپور گفت: برطرف شدن مشکل مناسب‌سازی خیابان‌ها و معابر شهری در شهرستان گچساران برای رفت و آمد آسان معلولان و جانبازان در دست پیگیری است.

وی خاطرنشان کرد: با شهردار و مسئولان برای برطرف شدن مشکل عبور و مرور معلولان و مناسب‌سازی معابر که به راحتی امکان تردد آن‌ها وجود داشته باشد، مذاکراتی انجام شده و شهردار قول همکاری داده است.

رئیس شورای اسلامی شهر گچساران تصریح کرد: در صورتی که این مشکل برطرف نشود و معلولان و جانبازان مراجعه کنند به طور قطع و مجدد این مشکل پیگیری می‌شود.

دستگاه‌های اجرایی و ادارات در زمینه اشتغال معلولان همکاری نمی‌کنند

رئیس اداره بهزیستی گچساران در همین زمینه در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: معلولان در شهرستان گچساران متأسفانه مشکلات و کمبودهایی دارند که نیاز بوده دستگاه‌های اجرایی و ادارات برای برطرف شدن این مشکلات همکاری کنند.

سید مهران کشاورز افزود: معلولانی در شهرستان گچساران وجود دارد که با سختی‌ها و دشواری‌های بسیاری گذران زندگی می‌کنند و خانواده‌های آن‌ها به دلیل مشکلات به سختی زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به مشکل اشتغال معلولان در گچساران، گفت: متأسفانه دستگاه‌ها و ادارات هیچ گونه همکاری در زمینه اشتغال معلولان ندارند و تنها اداره بهزیستی بوده که در زمینه اشتغال معلولان تلاش و برنامه‌هایی در این زمینه دارد.

رئیس اداره بهزیستی گچساران خاطرنشان کرد: براساس قانون 3 درصد از استخدام‌ها در ادارات و دستگاه‌های اجرایی باید به معلولان اختصاص یابد ولی متأسفانه این قانون در ادارات و دستگاه‌ها اجرایی نمی‌شود.

کشاورز با اشاره به اینکه درصد بالایی از معلولان در گچساران بیکار هستند و شغلی ندارند، عنوان کرد: ضروری بوده که ادارات در این زمینه همکاری کنند.

وی بیان کرد: البته اداره بهزیستی گچساران برنامه‌هایی برای اشتغال معلولان دارد که ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی و معرفی افراد و متقاضیان کار به مراکز فنی و حرفه‌ای جهت فراگیری مهارت‌های فنی جهت ورود آن‌ها به بازار کار از جمله این برنامه‌ها است.

شهردار برای مناسب‌سازی خیابان‌ها و معابر شهری قول همکاری داده است

رئیس اداره بهزیستی گچساران به موضوع مناسب‌سازی معابر و خیابان‌های شهر جهت رفت و آمد معلولان، گفت: متأسفانه معابر و خیابان‌های شهر گچساران برای عبور و رفت و آمد آسان معلولان مناسب نیست.

کشاورز با بیان اینکه تاکنون خیابان‌ها و معابر شهری در گچساران برای معلولان مناسب‌سازی نشده است، خاطرنشان کرد: تاکنون جلساتی برای پیگیری مسئله مناسب‌سازی معابر شهری برگزار شده و در آخرین جلسه اولویت‌های معابر و خیابان‌های شهر برای مناسب‌سازی از سوی اداره بهزیستی ارائه شده است.

وی عنوان کرد: شهردار گچساران قول داده تا پایان امسال خیابان بلادیان شهر را به عنوان الگو برای رفت و آمد آسان معلولان مناسب‌سازی کند.

رئیس اداره بهزیستی گچساران با اشاره به مشکل مسکن معلولان گچساران، اظهار داشت: بهزیستی گچساران قرار است به 56 خانواده شهری و روستایی دارای بیش از دو معلول تسهیلاتی برای مسکن آن‌ها ارائه دهد.

کشاورز برطرف شدن مشکل معلولان را به تنهایی از سوی اداره بهزیستی غیرممکن دانست و گفت: برطرف شدن مشکل معلولان در گرو همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها و ادارات است.

منبع: تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد