تاریخ درج خبر : 1394/09/15
کد خبر : ۵۲۶۰۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -

حفاری غیرمجاز آثار تاریخی در بویراحمد 100 درصد کاهش یافت

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بویراحمد گفت: حفاری غیرمجاز آثار تاریخی و باستانی این شهرستان در سه ماه گذشته 100 درصد کاهش داشته است.
محمد حسین زاده دلیل این کاهش را نظارت مستمر یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی بویراحمد از آثار تاریخی و باستانی زیر پوشش، سرکشی از انجمن های میراث فرهنگی ذینفع این شهرستان، تعامل و همکاری با فرمانداری، نیروی انتظامی، بسیج مقاومت سپاه و دادستانی شهرستان و ارتباط با ریش سفیدان محلی در روستاها اعلام کرد.
وی افزود: همت و تلاش تمام دستگاه های اجرایی و افرادی که هر کدام به نحوی در زمینه حفاظت از آثار تاریخی و باستانی و میراث فرهنگی شهرستان بویراحمد همکاری کرده اند قابل تقدیر است.
حسین زاده بیان کرد: بر اساس بند ج ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور و بند 6 ماده سه قانون اساسنامه این سازمان مصوب مجلس شورای اسلامی و در حدود مواد مربوط از قانون راجع به حفظ آثار ملی و با رعایت مقررات در آیین نامه های اجرایی هر اثری که در فهرست آثار ملی ایران و یا استان ها به ثبت رسیده از تاریخ ثبت مورد حفاظت سازمان میراث فرهنگی است.
وی اظهار کرد: هرگونه تخریب و دخل و تصرف آثار تاریخی و باستانی، حفاری غیرمجاز و یا تعرض به این آثار خلاف قوانین و مقررات حاکم بر میراث فرهنگی خواهد بود.
حسین زاده عنوان کرد: سه ماه گذشته در تمام آثار تاریخی و باستانی و میراث فرهنگی تحت حفاظت شهرستان بویراحمد هیچگونه دخل و تصرف و یا حفاری غیرمجاز از سوی افراد سودجو انجام نشده است.
وی ابراز داشت: آمار حفاری غیرمجاز آثار تاریخی و باستانی و میراث فرهنگی در این مدت در شهرستان بویراحمد 100 درصد کاهش را نشان می دهد.
کهگیلویه و بویراحمد دارای حدود دو هزار و 600 اثر تاریخی است که از این تعداد بیش از 700 مورد در فهرست آثار ملی ثبت شده اند.
منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد