تاریخ درج خبر : 1394/09/16
کد خبر : ۵۲۶۱۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -
سیدکرامت الله کشاورز

آب کهگیلویه به کجا می‌رود؟

سایت استان: سیدکرامت الله کشاورز

آب کهگیلویه به کجا می‌رود؟شرایط حاکم بر حوزه کهگیلویه را چه کسانی باید جوابگو باشند؟

با چنین اقدامی آینده‌ای روشن پیش روی شهرستان های کهگیلویه، چرام، لنده و حتی بهمئی خواهد بود، و در این صورت صدها تأسیسات پمپاژ آب شرب کشاورزی از مدار خارج و آب شرب تمام شهرها و روستاهای پایین دست با ایجاد تصفیه خانه تأمین و با کانال کشی تمام اراضی مستعد زیر کشت مکانیزه خواهد رفت آن هم با حق آب بسیار پایینی و از جهت دیگر برداشت آب از سفره‌های زیر زمینی متوقف و زمینه ایجاد صنایع مرتبط با آب فراهم خواهد شد.
اگر با کمی تعمق و اندیشه مسائل و مشکلات را در جهان طبیعت مورد توجه قرار دهیم درمی یابیم که پروردگار در خلق طبیعت زمین و آسمان و موجودات زنده آنقدر دقت داشته که هیچ آفرینشی بدون دلیل قابل قبول خلق نشده و احدی از مخلوق، بی نصیب از نعمت آفریدگار نشده.

چنین قضاوتی از طریق انسان‌ها در خصوص تفاوت در نعمات بی دلیل بوده چرا که در برخی موارد مخلوق متوجه بخشش نبوده و یا به بیان دیگر برای حصول نعمت کم همت بوده و حرکت در جهت برکت را مورد توجه قرار نمی‌دهند.

هدف از بیان این مطالب روشن و واضح می‌باشد. اگر امروز سؤال گردد چرا کهگیلویه عقب مانده است؟ ولی شهرستان های همجوار از امکانات و ظرفیت های متعدد برخوردار هستند، شاید جواب این باشد که وجود منابع نفت و گاز و صنعت سواحل دریا باعث رونق بوده که ما از این نعمت ها برخوردار نیستیم.

چنین برداشتی غیر قابل قبول و گمراه کننده است چرا که خداوند موقعیت شهرستان ما را طوری قرار داده که چنانچه مسؤلین ما همت دو چندان به خرج میدادند و از طرفی مردم هم راحت طلبی و شغل کاذب را نمی‌طلبیدند این منطقه دست کمی از دیگر مناطق همجوار نداشت بطوریکه نه تنها مهاجرتی در آن صورت نمیگرفت بلکه مهاجر پذیر هم بود.

سؤال این است که شرایط حاکم بر حوزه کهگیلویه را چه کسانی باید جوابگو باشند، مگر استانهای همجوار به واسطه منابع آبی منطقه ما پر رونق نشده اند؟

مگر نه این است که برای برداشت از این منابع (سدکوثر و مارون) آن هم در حد جزئی باید از هفت خان بگذریم تا جوابی بگیریم؟ آیا امکان مهار این منابع خدا دادی در بالا دست فراهم نبودهچ؟ آبها مهار نشدند به بهانه از این بن بست خارج شدن، آیا از این بن بست خارج شدیم؟ اگر به درستی طرح و برنامه‌ها اجرا میشد هم از این بن بست خارج میشدیم و هم از منابع آبی استفاده مناسب را می‌بردیم.

دیگر از گذشته ها گفتن چاره ساز نیست، باید حال را در نظر گرفت. مسؤلین و دست اندرکاران راه برون رفت از شرایط حاکم در شهرستان را مد نظر خود

داشته باشند و از هیچ کوششی دریغ نورزند. اساسی ترین نیاز شهرستان آب شرب و کشاورزی میباشد، هر چند که نظر کارشناسان مربوطه در این خصوص ارجع است، با توجه به شرایط بارندگی نامناسب و برداشت بی رویه از سفره های آهکی و آب خانه ها در جهت شرب و کشاورزی از هم اکنون اثرات مخرب به این دلیل نمایان گردید که با تداوم این شرایط در آینده نزدیک نه تنها امکان برداشت برای شرب و کشاورزی وجود ندارد بلکه خطرات جدی متوجه مناطق از نظر پایداری خواهد بود ، و از جهت دیگر زمینه هیچگونه صنایعی وجود نداشته و صنایع کوچک موجود هم با مشکل رو به رو خواهند شد.

هرچند که راهکار کوتاه مدت در این خصوص مدیریت مصرف و فرهنگ سازی استفاده درست از منابع موجود و همچنین ترویج آبیاری صنعتی و به کار گیری تکنیک های نوین است ولی تنها طرح و برنامه دراز مدت مهار آبهای بالا دست از جمله توجه خاص به «سد مارون دو» که تا حدودی مورد مطالعه قرار گرفته است در صورتی که محل سازه مد نظر و چگونگی انتقال بر اساس مطالعات اولیه به مرحله تصویب و به دنبال آن در جهت عملیاتی شدن همه مسؤلین هم صدا و مردم هم از مسائل حاشیه ای پرهیز نمایند. با چنین اقدامی آینده‌ای روشن پیش روی شهرستان های کهگیلویه، چرام، لنده و حتی بهمئی خواهد بود، و در این صورت صدها تأسیسات پمپاژ آب شرب کشاورزی از مدار خارج و آب شرب تمام شهرها و روستاهای پایین دست با ایجاد تصفیه خانه تأمین و با کانال کشی تمام اراضی مستعد زیر کشت مکانیزه خواهد رفت آن هم با حق آب بسیار پایینی و از جهت دیگر برداشت آب از سفره‌های زیر زمینی متوقف و زمینه ایجاد صنایع مرتبط با آب فراهم خواهد شد.

اهمیت چنین طرحی مجری است که تخصص اعتبارات عمرانی چند ساله شهرستان های یاد شده برای آن به نفع خواهد بود.

به امید آن روزی که چنین آرزویی برآورده شود و نسل های آینده قدر دان گذشتگان خود باشند.انشاءالله

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  نمی دونی به کجا می رود؟؟؟؟برات می گم به چند استان ساحلی بعدا هم به کشورهای عربی باید تلاش گردد تا سهم خودمان مهار گردد انشاالله چون بیش از 50 نفر کاندید داریم که اگر از اکثر انها پرسیده شود روان اب چیست جوابی ندارند خدا کند کسی قبول بشه که این موارد را بفهمد چون تنها بودن اب درمان کهگیلویه بزرگ است خدا به دادمان برسدوووو

 • ناشناس گفت:

  به دلی خلیفه پای تک گردوی باغت میرود

 • ناشناس گفت:

  برادر عزیز یقین بدان که در حد وثق و حیطه کاری در گذشته به همین مشکلات اشاره و راهکار داده می شد*ولی سیاست بازی باعث شده بود تا تصمیم گیران به راهکارهای مقطی بیندیشند و به تصمیمات کلان و اینده نگر بی توجه باشند که این روند تا کنون ادامه دارد*این یک واقعیت غیر قابل کتمان است

 • ناشناس گفت:

  اتفاقا تنها مدیر دلسوز کشاورز بود که توانست در طول مدیریت خود به وظایف خود عمل نماید بطوریکه در هر روستای کهگیلویه از او یاد می کنند

 • امیرعلی گفت:

  ای اقای کشاورز خودت هم به وعده هات عمل نکردی و رفتی، خداوکیلی دستگاه های مجری شهرستان بدون برنامه و پیشبینی بودن و نتوانستن نیازها را شناسایی کنند و به مدیران کلان و نماینده های شهرستان و استان راهکار دهند. البته تقصیر ندارند دانش و اراده لازم را نداشتند.

 • همکار سابق گفت:

  برادر عزیز اقای کشاورز ایا نمی توان حق خود را بدون مقایسه با شهرستانهای دیگر مطالبه کرد و پتانسیلهای استان را با دید ملی مطرح کرد بنظر من از از پتانسیل آب مارون و خیر آباد می توان بدون اشاره به استفاده سایر شهرستانخای همجوار استفاده کرد نباید ملی فکر کردن را فراموش کرد

  • ناشناس گفت:

   همکار گرامی ما که بخیل نیستیم از استفاده دیگران منابع مورد اشاره هم ملی می باشند ولی می گوییم اگردست اندر کاران استان و شهرستان درست می اندیشیدن واز موقعیت های استفاده می کردندد کهگیلویه هم از این خان نعمت بهره مند می گردید وحال روز مردمانش به این سرنوشت دچار نمی گردید-در مثل هم منا قشه نیست–

 • ناشناس گفت:

  پیش خدامی رود،،،،،،،،،،،

پربازديد