تاریخ درج خبر : 1394/09/18
کد خبر : ۵۲۶۳۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -

بازی با جان در گچساران + تصاویر

نبود پیست استاندارد موتورسواری در گچساران جوانان عشق سرعت و حرکات نمایشی را روانه بلوارها کرده و خطرات ناشی از بی احتیاطی ،هر لحظه در کمین آنها نشسته است.
جمعیت بالای 5هزار نفری موتور سواران در گچساران به دلیل نبود زیر ساخت های لازم از جمله پیست موتور سواری به یک معضل حاد شهری تبدیل شده است وانجام حرکات نمایشی از سوی جوانان و نوجوانان موتور سوار در خیابانها و بلوارهای این شهرستان و وقوع حوادث خونبار رانندگی ناشی از این اقدام را می توان از جمله حوادثی برشمرد که شهروندان گچسارانی از آن به عنوان یک نگرانی جدی یاد می کنند.
image_460_302

موتورسواری همواره از مهیج ترین رشته‌های ورزشی و پرطرفدار بوده‌ است که علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کرده است و گچساران هم به تبعیت از سایر نقاط این سرزمین دارای ظرفیت‌های بسیار مستعدی در این رشته ورزشی است واین روزها و در پاره ای از ساعات شبانه روز اجرای حرکات نمایشی که بخشی از هیجانات روحی جوانان را فرو می نشاند در برخی بلوارها و شریان های اصلی گچساران به وفور دیده می شود.
tn_aftb_jnwb_12
tn_aftb_jnwb_16

در این میان شاید تنها پیست “منطقه پروبالی” گچساران که در خارج از شهر و در کنار جاده کمربندی این شهرستان قراردارد ،می تواند برای جبران برخی از خسارت های ناشی از حرکات نمایشی راهگشا باشد اما با توجه به اینکه این پیست زیرسازی نشده و استانداردهای یک پیست مناسب برای اجرای این حرکات را ندارد، نمی توان زیاد به آن امیدوار بود.
tn_aftb_jnwb_40

از جنبه ای دیگر نیز اجرای حرکات نمایشی توسط موتورهایی که عمدتا به وسیله جوانان کم سن و سال هدایت می شود یکی از مسائل اصلی بروز تصادفات در این شهرستان است که این علاقه‌مندی از آنجاست که هیجان و سرعت به طور همزمان در این ورزش وجود دارد ،در حالی که این رشته در گچساران در زیر فشار مشکلات زیرساختی و سخت‌افزاری با وضعیت دشواری دست و پنجه نرم می کند.
tn_aftb_jnwb_63

چند سالی است که استفاده از موتور کراس های خارجی بین موتورسواران گچسارانی رواج یافته است و این موتورها که بیشتر غیرقانونی و از بنادر اطراف گچساران وارد منطقه می شوند از کیفیت بالا و قیمت نسبتا مناسبی برخوردار هستند که متاسفانه با توجه به قابلیت های بالای این موتورسیکلت ها باز شاهد وفات یافتن و آسیب های جبران ناپذیر، چندین جوان گچسارانی در سال های اخیر بدلیل نبود پیست موتورسواری مناسب بوده ایم.
tn_aftb_jnwb_67
یکی از موتور سواران این شهرستان با بیان اینکه پیست مناسب این ورزش در گچساران وجود ندارد، خواستار توجه مسئولان برای رفع نیازهای ورزشکاران شد.

وی افزود: موتورسواری از رشته های مورد علاقه جوانان گچسارانی است که سال هاست در آرزوی داشتن یک پیست مناسب و استاندارد هستند.

محمد یکی دیگر از جوانان علاقمند به این رشته ورزشی در گچساران است که در این خصوص گفت: از آنجا که ورزش موتورسواری بین جوانان این شهرطرفداران زیادی پیدا کرده اما متاسفانه مسئولین شهر هیچگونه اقدامی برای این عزیزان نکرده اند واین جوانان موتورسوار بدلیل نداشتن پیست و امکانات موتورسواری به ناچار از خیابان های اصلی شهر استفاده می کنند که این امر علاوه برایجاد مزاحمت برای شهروندان ،باعث به خطر افتادن جان موتورسواران نیزمی گردد.
tn_dsc05303

این موتورسوار گچسارانی گفت:مدتی است که علاقمندان در خارج از شهر مکانی را انتخاب کرده و در روزهای جمعه در آنجا به حرکات نمایشی زیبا می پردازند اما باز متاسفانه پیست “پروبالی” فاقد امکانات هرچند اولیه است و نفس بسیاری از موتورسواران در این پیست غیراستاندارد همچنان به شماره می افتد.

سعید از دیگر جوانانی است که معتقد است تعداد علاقمندان به این رشته مهیج ورزشی بسیار زیاد است اماحمایتی ازآنان نمی شود.

وی افزود:در حال حاضر جوانان موتورسوارای در این شهر هستند که مبالغی بین 20تا 30میلیون تومان جهت خرید موتورمخصوص پیست هزینه می کنند این رشته پرهزینه است ولی بیشتر این هزینه ها از طریق خود ورزشکار تامین می شود و چون پیست استاندارد و جای مناسبی برای این کاروجود ندارد مشکلات زیادی برای علاقمندان به این رشته مفرح ورزشی بوجود آورده است.
tn_dsc05367

این جوان گچسارانی تصریح کرد:باید توجه کرد که موتور سواران جهت تمرین به تپه های اطراف شهر می روند و خطرات جانی جبران ناپذیری آنها را تهدید می کند که اگر امکانات این رشته پر هیجان ورزشی در اختیار ورزشکاران این رشته قرار گیرد این معضلات فروکش خواهند کردکه مهمترین این امکانات همان زمین ورزشی استاندارد موتور کراس (پیست) است.

وی در ادامه اینچنین بیان کرد:دیدگاه و برخورد با این رشته ورزشی باید تغییر کند، تغییر نگرش جامعه نسبت به موتورسواران از مسائلی است که تحقق آن آثار و نتایج خوبی را برای این ورزش به دنبال خواهد داشت و البته موتور سواران در کنار این ظرفیت هایی که دارند همواره با محدودیت‌هایی هم به علت وجود قدرت بیش از حد در موتورها روبه رو بوده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به توقیف موتورها توسط پلیس اشاره کرد که البته پلیس هم تنها وظیفه خود را در این راستا انجام می‌دهد که باید با تعامل و همدلی مسئولین و موتورسواران این مشکلات به شکل قانونی مرتفع گردند.

در صحبتی که با برخی دیگراز جوانان موتور سوارگچسارانی داشتیم اعتقاد آنان بر این بود که با داشتن استعدادهای بی‌شمار و علاقه‌مندان به موتورسواری در گچساران، احداث پیست موتورسواری استاندارد جهت استفاده انواع موتور سیکلت ها آرزوی دیرینه جوانان این شهرستان را برآورده خواهد کرد.

نداشتن پیست استاندارد باعث شده تعداد زیادی از علاقه‌مندان موتورسواری در سطح شهر با اجرای حرکات نمایشی و پرخطر سلامت خود و شهروندان را به مخاطره اندازد که این اقدام آنها برای افرادی که در سطح شهر در حال تردد هستند، مشکلاتی از قبیل تصادف، ترس ،نزاع خیابانی و حتی ایجاد مزاحمت را بوجود بیاورند که باید برای رفع مشکلات فراروی این قشر تدابیر اساسی اتخاذ شود.

ورزش یکی از مقوله های مهم جامعه است و بدلیل نقش مهمی که در سلامت روحی وجسمی وتوسعه جامعه دارد باید مورد توجه جدی همه مسئولان قرار گیرد وتوجه به ورزش موجب تقویت روحیه نشاط، امید و خودباوری دربین جوانان وکسب افتخارات در سطوح ملی وبین المللی خواهدشد.

توجه به امور جوانان وفعالیت های ورزشی وفرهنگی آنها باید موردتوجه همه دستگاهها قرارداشته باشد، و ساماندهی وجهت دهی شور وانرژی جوانان وحمایت از ورزشکارن موتورسوار موجب کاهش مراجعات به مراکزدرمانی، نیروی انتظامی ودستگاه قضایی خواهدشد و بدون شک احداث پیست موتور سواری در گچساران نقش مهمی در کاهش تلفات موتورسواران ناشی از انجام حرکات نمایشی در سطح شهر را خواهد داشت.

اگر چه پیست پروبالی در حال حاضر به صورت خود جوش توسط عده ای از جوانان علاقمندان به این رشته مهیج و پرطرفدار ورزشی در حال آماده سازی است اما این مقوله جوابگوی خیل علاقه مندان به این رشته نخواهد بود و این پیست همچنان با مشکلات ،کمبود امکانات و نبودزیر ساخت های لازم روبروست.

پیست خاکی موتور سواری (پروبالی) گچساران در جنوب این شهرستان و در کنار جاده کمربندی قرار دارد.

منبع: آفتاب جنوب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد