تاریخ درج خبر : 1394/09/18
کد خبر : ۵۲۶۳۵۱
+ تغییر اندازه نوشته -

سخنرانی پزشک ها در روز دانشجو/ حضور آلترناتیوها در سالن

نشست ۱۶ آذر روز دانشجو در سالن حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد.
شامگاه دوشنبه به مناسبت روز ۱۶ آذر مراسمی که معجونی از مناظره و سخنرانی بود توسط برخی تشکل‌های دانشجویی اصلاح‌طلب از جمله تشکل وحدت اسلامی در سالن حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد.
در این برنامه که بیشتر اصلاح‌طلبان و تشکل‌های اصلاح‌طلب دانشجویی و غیر دانشجویی حضور داشتند عکس‌هایی از مهدی بازرگان، محمدجواد ظریف در کنار امیرکبیر و همچنین هاشمی رفسنجانی به چشم می‌خورد که بر در دیوار این سالن نصب شده بود.
قاسم‌یزدانی و هجیر تشکری که گزینه های اصلاحات برای انتخابات پیش رو به حساب می آیند نیز در این همایش حضور داشتند.
رضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد، فرید مرادیان اصلاح‌طلب، فرید توانا از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی و دکتر سبز در این برنامه با دعوت مجری با هم به مناظره و گفت‌وگو پرداختند.
رضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان که به نمایندگی از دانشجویان دهه ۶۰ در این برنامه حضور یافته بود به بیان تاریخچه فعالیت تشکل‌های دانشجویی پرداخت.
وی در ادامه دهه ۳۰ را دهه شکل‌گیری تشکل‌های دانشجویی ذکر کرد و گفت: شکل‌گیری تشکل‌ها با بحث‌های ایدئولوژیک و مذهبی همراه بود و کتاب‌های بازرگان کتاب‌های کسروی را نقض می‌کرد.
چمن، اوج شکل‌گیری نهضت‌های دانشجویی را با رویکرد انقلابی‌گری از دهه ۴۰ دانست که امام راحل نیز در آن نقش‌آفرین بود.
وی همچنین از روز ۱۶ آذر به عنوان روزی کاملا دانشجویی یاد کرد و گفت: تسخیر لانه جاسوسی یکی از اقدامات مهم جنبش دانشجویی بود و این روز قبل از این که دانش‌آموزی باشد دانشجویی است.
اما در ادامه فرید مرادیان یکی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب که تحلیل خود را با بیان ویژگی‌های جنبش دانشجویی شروع کرده بود مباحث را به سوی مسائل سیاسی و مصداقی برد و انتقاداتی را متوجه دولت قبل کرد.
وی دوره مرگ و اغمای جنبش دانشجویی را از سال ۸۴ به بعد دانست و با نام بردن از محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور گذشته، انتقادات خود را ادامه داد.
در این بین دختر دانشجویی از فرید مرادیان خواست تا به جای وارد شدن در مباحث جناحی و خطی تحلیلی از روز ۱۶ آذر داشته باشد که این فعال سیاسی نیز به نشانه اعتراض به این تذکر دختر دانشجو سخنان خود را نیمه‌تمام گذاشت.
مرادیان در ادامه با اصرار دوستان همفکر خود در قسمت دوم سخنانش با بیان اینکه اگر ولی‌فقیه زمانه دستور دهد در هر جنگی در هر نقطه‌ای از جهان شرکت می‌کند، افزود: در دوره دانشجویی نیز در هنگام جنگ بوسنی و هرزگوین این آمادگی را داشتم و اکنون نیز در هر نقطه از جهان که رهبری دستور دهد حاضر خواهم شد.
وی با بیان اصولی از قانون اساسی تصریح کرد: بر چه مبنایی محسنی‌اژی دستور ممنوع‌التصویری آقای خاتمی را داده می‌شود.
وی در ادامه سخنان خود از بهزاد نبوی به نیکی یاد کرد و گفت: اگر آقای خاتمی مشکل دارد باید در دادگاهی علنی و سیاسی محکوم شود.
مرادیان با اشاره به آزادی بهزاد نبوی از زندان گفت: یکی از دغدغه‌های او این بود که فکری به حال موضوع هسته‌ای شود و معتقد بود باید هر چه زودتر این موضوع را به سرانجام رساند.
*در این نشست در کلیپی که راجع به ملی شدن صنعت نفت پخش شد و سخنرانان نیز مدام از کامل و جامع بودن این کلیپ سخن می‌راندند از تنها کسی که برای ملی شدن صنعت نفت یاد نشد آیت‌الله کاشانی بود و سازندگان تنها محمد مصدق را منجی ملی شدن نفت جلوه داده بودند.
*این کلیپ نشان می‌داد آیت‌الله کاشانی به عنوان مؤثرترین فرد در ملی شدن صنعت نفت جایگاهی در بین سازندگان این کلیپ ندارد.
*هر چه مجری برنامه از برخی حاضرین در همایش تقاضا می‌کرد به احترام دهه سوم صفر کف و سوت زده نشود اما صدای کف و سوت در بیشتر لحظات برنامه به اوج خود می‌رسید.
*خودکاری با آرم و نام علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در بین حاضرین توزیع شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • حیدری. دانشجوی مدعو گفت:

    درود بر روشنفکر دانشمند زمانه ما دکتر چمن عزیز که در عین ارزشمداری صاحب فکر و اندیشه آزادیخواهی هست و تشکر از این رشادت ایشان که خودشان در برپایی مراسم روز دانشجو پیشقدم شدند و بیانات روشنگرانه دلنشینی داشتند.

پربازديد