تاریخ درج خبر : 1394/09/23
کد خبر : ۵۲۶۵۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

ادعای عجیب امام جمعه قلعه رئیسی؛ سمت خودخوانده “برخی” ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد در شورای نگهبان و انتخابات!

در آستانه دو انتخابات حساس مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، برگزاری انتخابات سالم و ایجاد شور و نشاط برای حضور حداکثری مردم در انتخابات دغدغه های مهم رهبری و وظیفه خطیر مسئولان است.

به گزارش «بویر نیوز»، در استان کهگیلویه و بویراحمد که همواره مردم به خواست رهبری و نظام لبیک گفته اند و در همه صحنه ها بخصوص انتخابات حضور پرشوری نشان داده اند، گاهی سخنانی شنیده می شود که نه تنها شور و نشاط انتخاباتی را ایجاد نمی کند بلکه باعث دلسردی مردم نیز می شود.

در همین زمینه امام جمعه قلعه‌رئیسی گفته است: “مردم روی نامزدهایی که دور قبل رد صلاحیت شدند حساب باز نکنند و اینها به دنبال اهداف شومی هستند.“

صلواتی به اشاره به انتخابات مهم اسفندماه، اضافه کرده است: “مجلس راس و آبروی نظام جمهوری اسلامی است و مردم باید در انتخاب کردن فردی ولایت‌مدار و کسی که با مشکلات مردم آشنا باشد را انتخاب کنند.“

وظایف ائمه جمعه از منظر رهبر معظم انقلاب

رهبر معظم انقلاب ۶ مهر سال ۱۳۸۹ در دیدار ائمه جمعه کشور آشنایی و توجه دائمی به مسائل روز و توطئه دشمن را برای خطیب جمعه ضروری دانستند و افزودند: ” امام جمعه باید با جوانان مرتبط، رفیق و شنونده حرف آنان باشد و شبهه های ذهنی جوانان را بزداید.”‏
در حقیقت معظم له در این دیدار سه وظیفه کلیدی برای ائمه جمعه برشمردند که ناظر به امهات مسائل روز در فضای سیاسی، مذهبی و اجتماعی کشور است.
۱- آگاهی به مسائل روز
۲- ارتباط مستمر با جوانان
۳- عدم غفلت از توطئه های دشمن
برایند این سه مسئولیت مهم خطیبان جمعه که عمدتا نمایندگان ولی فقیه در اقصی نقاط کشور هستند، در فضای کنونی موجب توزیع برکات ذکر کثیر در نتیجه استحکام ایمان در بین آحاد مردم و نهراسیدن از دشمن می گردد.

با توجه به این بخش از بیانات رهبری نمی توان وظیفه ای یافت که ائمه جمعه برای مردم خط و مشی انتخاباتی تعیین کنند و یا لزومی وجود داشته باشد درباره ردصلاحیت های انتخاباتی سخنی بگویند و دغدغه ای داشته باشند!

نظر رهبری درباره تائید و ردصلاحیت ها

در صفحه ی انتخابات ۹۲ سایت khamenei.ir که در آن وظایف شورای نگهبان منتشر شده است (اینجا کلیک کنید) رهبر معظم انقلاب هیچگاه سخنی بر نحوه و نوع ردصلاحیت و یا تائید صلاحیت ها به میان نیاورده اند و فقط و فقط بر دقت بالای شورای نگهبان و مرّ قانون تاکید کرده اند.

مقام معظم رهبری درباره تائید و ردصلاحیت افراد در انتخابات ها با تاکید بر مرّ قانون، می فرمایند: “ادای امانت به همین است که طبق مرّ قانون عمل شود”

01

در بخش دیگری از بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آمده است: “در احراز صلاحیت نامزدها خودِ مردم بهترین افراد هستند و بیشترین مسئولیتها را دارند که وقتی انسانی را احراز صلاحیت کردند، به همدیگر معرفی کنند و آن کسانی که می‌توانند، برای آن شخص امکانات فراهم نمایند، تا انسان صالح بتواند وارد این میدان شود.”

یک بام و دو هوای انتخاباتی “برخی” ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد

حال سوال اینجاست چرا برخی ائمه جمعه در استان کهگیلویه و بویراحد براحتی از وظایف خود عدول می کنند و بی توجه به منویات مقام معظم رهبری سخنانی را مطرح می کنند که نه تنها تاثیری در حضور حداکثری مردم ندارد بلکه باعث دلسردی بخشی از جامعه می شود؟

تناقضات بحدی است که از یکسو رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان کهگیلویه و بویراحمد رسما وارد گود انتخاباتی می شود و برای یک جناح خاص کاندیدا تعیین می کند، از سویی یکی دیگر از ائمه محترم جمعه با برشمردن وعده های برخی از نمایندگان و کاندیداها بر عملی نشدن آنها از تریبون نماز جمعه تاکید می کند و اکنون نیز امام جمعه قلعه رئیسی بذر یاس و نومیدی را برای هواردان برخی کاندیداهای احتمالی می پاشد که اتفاقا تعدادشان هم اندک نیست!

در این باره بازگویی و تاکید چند نکته ضروری است:

۱ – شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران به اقتدار و صراحت شهره است و نیازی نیست عده ای بخواهند با تاکید بر تائید یا عدم تائیدصلاحیت برخی کاندیداها برای آن خط و ربط ایجاد کنند. اولین آسیب این پیشگویی ها ایجاد دلسردی قبل از انتخابات و احتمال بروز حوادث پس از انتخابات خواهد بود.

۲ – کم نبوده اند افرادی که بارها تائید صلاحیت شده اند اما در دوره ای تائید صلاحیت نگرفته اند. البته بلعکس این موضوع نیز صادق است و نمونه عینی آن در مجلس نهم دیده می شود. برخی از نمایندگان مجلس نهم در دوره هشتم تائید صلاحیت نشده بودند – همچون ایرج ندیمی نماینده لاهیجان و سیاهکل – اما برای دوره بعد تائید شدند و اکنون نماینده مجلس هستند!

از طرفی برخی از مسئولان فعلی همچون وزیر محترم اطلاعات که وظیفه بسیار مهم و تخصصی امنیت کشور در دستان ایشان است، نتوانستند تائید صلاحیت شورای محترم نگهبان را برای انتخابات مجلس را بگیرد اما با نظر رئیس جمهور و رای مجلس یکی از مهمترین وزارتخانه ها به وی سپرده شد!

هر چند مصداق های بیشتری برای این موضوع می توان یافت اما با ذکر این دو مورد کافی است که تاکید شود “کسانی که قبلا ردصلاحیت شده اند به دنبال اهداف شومی نیستند“ و ائمه محترم جمعه باید مراقب گفتارشان باشند.

۳ – پیشگویی ائمه جمعه درباره انتخابات دو آسیب جدی دیگر نیز در پی دارد؛ اول اینکه اگر پیش بینی هایشان تحقق یابد ممکن است در میان مردم شائبه مهندسی انتخابات بوجود آید که امامان محترم جمعه با سخنانشان در رای مردم و نظر شورای نگهبان دخالت کرده اند و دوم هم اگر این پیش بینی ها محقق نشود نیز ممکن است بدین بهانه اعتبار و جایگاه این تریبون مقدس بوسیله تخریب شود و فضای بی اعتمادی نسبت به برخی ائمه جمعه شکل گیرد.

۴ – سیاست نظام مقدس جمهوری اسلای ایران درباره انتخابات برگزاری انتخابات سالم و پرشور است که نشات گرفته از مشی “جذب حداکثری و دفع حداقلی” نظام است. با توجه به این مهم ائمه محترم جمعه باید نسبت به این مهم حساسیت نشان دهند. اینکه تریبون مقدس امام جمعه له یا علیه جناح های سیاسی استفاده شود قطعا نه به جذب حداکثری کمک می کند و نه به انتخابات پرشور می انجامد بلکه ممکن است باعث ایجاد فضای یاس و نومیدی در میان گروهی از مردم شود که نتیجه آن کاهش مشارکت در انتخابات است.

ای کاش افرادی که رغبت دارند بجای تبلیغ مسائل دینی و فرهنگ ناب اسلامی به موضوعات سیاسی خرد بپردازند و در جهت منافع گروهها و افراد سیاسی سخن بگویند و موضع گیری نمایند، از جایگاه با ارزش امامت جمعه کنار بروند و جای خود را به افرادی دهند که دغدغه دین و فرهنگ مردم را دارند تا اینکه با اینکونه جهت گیری های بخواهند صداقت و سادگی مردم را به سیاست زدگی های بی ارزش سوق دهند. یقینا امروز مهمترین معضل در جامعه امروز ما مسائل فرهنگی و اجتماعی است که ائمه محترم جمعه در آستانه انتخابات نباید از آنها غافل شوند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد