تاریخ درج خبر : 1394/09/23
کد خبر : ۵۲۶۵۷۴
+ تغییر اندازه نوشته -
رحیم بنام:

درس بزرگی که بزرگواری به اصلاح‌طلبان داد!

نماینده حال حاضر مردم چهار شهرستان کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده با انتشار یادداشتی از حضور در عرصه رقابت سیاسی برای کسب مجدد کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی انصراف داد.
این خبر به شکل گسترده‌ای توسط سایتهای خبری مخابره شد و به شکل گسترده‌تری توسط کاربران در فضاهای مجازی دست به دست شد.
علی‌محمد بزرگواری در طول دوران حضورش در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نشان داد همواره اصل صداقت را رعایت می‌کند و با اقدام اخیر خود یک‌بار دیگر بر این موضوع صحه گذاشت. او حتی مواقعی که با اقدامات یا بیانات خود موجب رنجش موکلانش می‌شد، روی ریل صداقت در حرکت بود و “همانی بود که می‌نمود”.

بزرگواری یک اشتباه استراتژیک سیاسی مرتکب شد و همان اشتباه زمینه‌ای شد تا اکنون با صداقت هرچه تمام‌تر و روراستی با مردم حوزه‌ی انتخابیه‌اش، صحنه سیاسی را به دیگر رقبا واگذار کند؛ او که به یمن تیغ برنده‌ی شورای نگهبان برگه وکالتش را توسط مردم امضا شده دید همان راهی را رفت که هدایتخواهی رفته بود که او هم به یمن همین تیغ برنده وارد هرم اثرگذار بر تصمیم‌گیری‌های استانی شده بود!

هدایتخواه با ورود تمام و کمال به مسائل سیاسی در سطح کشور و البته با برچسب فرهنگی، سعی در مطرح کردن خود به عنوان یک چهره ملی داشت و در این میان هیچ توفیقی برای بدست آوردن پایگاه سیاسی – اجتماعی خود در استان نداشت و همه‌ی تلاش‌های خود برای کسب این جایگاه را بی نتیجه دید!

به اعتقاد نگارنده، بزرگواری هم پا در همان راه گذاشت و برای مسائل سیاسی کشوری  که عمدتاً منویات یک حزب انحصارگر بود، چنان فریاد برمی‌آورد که گوش فلک کر می‌شد و وقت فریاد دردهای مردم زجرکشیده‌ی روستاهای کهگیلویه و بهمئی پیشکش امثال مهدی هاشمی‌ها و مرگ بر فتنه‌گر می‌شد.

به هرحال اشتباهی که این دو چهره سیاسی استان از خود بر جای گذاشتند هر اندازه که آنان را به یک حلقه‌ی کوچک و محقر حزبی نزدیک‌تر کرد، چندین برابر آنها را از حلقه آهنین و بحق مردمی دور کرد و جای آنها بین اقشار گوناگون مردمی و نه حزبی! تنگ‌تر و تنگ‌تر شده است.

با همین اشتباه بود که فاصله طبقاتی حوزه انتخابیه‌ی کهگیلویه و دیگرحوزه‌های انتخابیه‌ی استان زیاد شد، به طوری‌که نگرانی عمیقی بین مردم به‌وجود آمد و بزرگواری هم به خوبی این پیام را درک کرد و با همان صداقت همیشگی‌اش از کاندیداتوری مجلس دهم انصراف داد.

موضوعی که می‌تواند درس بزرگی برای سیاسیون شهرستان‌های کهگیلویه و بهمئی علی‌الخصوص اصلاح‌طلبان قلمداد شود؛ بزرگواری در اوج کناره‌گرفت و همین شاید زمینه‌ای برای بخشش خطاهای احتمالی‌اش از سوی مردم منطقه باشد.

این در حالی‌است که محمد موحد که او هم اتفاقاً از مرحمت شورای نگهبان بی‌نصیب نبود پس از 20 سال نمایندگی در مجلس شورای اسلامی هنوز هم اقناع نشده‌است و حاضر نیست جای خود را به نیروهای تازه‌نفس بدهد و سران اصلاح‌طلبان آن دیار هم در نهایت دودستگی اصرار برحضور دارند.

این چهره‌های شاخص سیاسی نباید فراموش کنند که رفتن در اوج، رفتن نیست بلکه ماندن است، ماندن در یادها و ماندن در بین مردم و نه بر سر مردم!

آنها باید بدانند تا همین الان که بین مردم جایگاه و پایگاه دارند برایشان کافی است و اکنون وقت آن رسیده است که کدخدای سیاسی شوند و به اصطلاح دست به آرایش مهره‌ها بزنند نه اینکه خود مهره باشند و اگر آنها پس از این در اوج بودن از مردم « نه» بگیرند جبران آن کار سختی خواهد بود!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بئاتریس گفت:

  +++بسیار زیبا و مفید و مختصر بود. با رعایت انصاف .

 • ناشناس گفت:

  عزیزم توهین به شورای نگهبان از نظر قانونی جرم است وقابل پیگیری

 • عباس بویراحمدی اصلاح طلب گفت:

  بزرگواری فقط اسمش بزرگ + واری بود.

 • بنازمت همه چی اینویسی هااا گفت:

  پس به نظر شما همشون از موحد تا هدایتخواه و … به یمن شورای نگهبان نماینده شدن نه؟؟؟؟
  عجب قلمی هم به دست گرفتی

پربازديد