تاریخ درج خبر : 1394/09/23
کد خبر : ۵۲۶۵۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

حکمرانی لاشخورها در دوپشته دشتروم/ شهرداری،منابع طبیعی یا محیط زیست؟/ همه دنبال مقصرند

دو پشته دشتروم از آن مکانهایی است که همیشه مورد توجه بوده است. روزگاری نه چندان دور منطقه ییلاقی و خوش نشینی بود که بخشی از عشایر استان تابستانهایشان را در این منطقه خوش آب و هوا سپری می کردند

اما در دهه ۷۰ شهرداری به صورت موقت هفت هکتار از این منطقه را برای دفن زباله ها انتخاب کرد و کمتر کسی فکر می کرد این همه سال دفن زباله ادامه داشته باشد به این سرعت گرگ و شغال ها بر جای گوسفند و بز عشایر بنشینند و مراتع سر سبز از لاشخورها پر شود. و دوپشته اینگونه قلمرو حیوانات وحشی شود.

زباله ها عشایر را کوچ اجباری داد و بی مهری ها باعث شد برخی یکجا نشین شوند و برخی نیز در پایین دستها سیاه چادرهایشان را برپا کنند که سالهاست تابستان را به نیمه نرسانده با بحران بی آبی روبرو می شوند.

اما دوپشته همچنان محل نزاع منابع طبیعی محیط زیست و شهرداری است. شهرداری معتقد است محیط زیست باید زمین بیشتری واگذار کند و منابع طبیعی نیز معتقد است شهرداری بیش از مجوزش برداشت کرده است.دعوا ادامه دارد و بوی زباله شامه آنهایی را که بویایی قوی دارند همیشه آزار می دهد.

مدیر کل منابع طبیعی استان کهگیلویه وبویراحمد می گوید: شهرداری یاسوج در دوپشته دشتروم بیش از سه برابر مجوزش زمین برای دفن زباله تصرف کرده است.

بهشتی ادامه می دهد :شهرداری علاوه برتصرف زمین های منابع طبیعی زباله ها را تحت شرایط استانداردی که تعهد کرده بود، دفن نمی کند.

وی می افزاید:بخش عمده منابع آب شهر یاسوج و سد شاه قاسم در زیر دست زباله دان دو پشته واقع شده است و این موضوع می تواند خطر آفرین باشد.

وی یادآور می شود: گاها دیده شده شهرداری اقدام به آتش زدن زباله ها می کند که این کار نه تنها کمک نمی کند باعث می شود منابع اکسیژن هم سوخته شود.ضمن آنکه چندین بار مردم منطقه نیز به اشتباه با تصور آتش سوزی نیروهای امداد رسان را به منطقه کشاندند.

بهشتی می گوید: چندی پیش سرمایه گذاری را از تهران آوردیم که تعهد کرده بود علاوه بر بازیافت زباله ها در دو پشته یک یتیمخانه نیز در مرکز شهر دایر کند که به دلیل اینکه با آنها همکاری نشد از استان رفتند.و استان از ۲۰۰ میلیارد سرمایه و تعداد زیادی اشتغال محروم شد.

شهرداری هم گلایه می کند که منابع طبیعی همکاری نمی کند.عضو شورای شهر یاسوج می گوید:۲ سال است شهرداری با منابع طبیعی برای زمین در حال رایزنی است و متاسفانه منابع طبیعی همکاری نمی کند.

هدایت اکبری ادامه می دهد:شهرداری ۲ بار سرمایه گذاران را برای بازیافت زباله ها آورده اما همین مشکل باعث شده به توافق نرسیم.

پور شیرزاد مدیر کل محیط زیست نیز می گوید : همه ما به آلودگیهایی که به واسطه دفن زباله ها در دو پشته ایجاد می شود واقفیم ولی واقعیت این است که اگر یک روز اجازه دفن زباله ها را ندهیم زباله کل شهر را فرا می گیرد.

وی می گوید:زباله ها منشا ایجاد گاز متان هستند و گازها ذره ذره تغییرات آب و هوایی ایجاد می کنند و به دنبال آن بیماریهای قلبی و عروقی و غیره شیوع پیدا می کند

البته دعوای سازمانهای متولی بازیافت زباله ها سالهاست ادامه دارد و در همه این زمانها نیز دوستداران و فعالان محیط زیست همیشه تذکر داده اند که گونه های گیاهی و حیوانی منطقه در حال انقراض است و باید برای آنها فکر کرد.

غلامی فعال زیست محیطی می گوید: عقاب های منطقه دو پشته دشتروم بسیار مشهور و منحصر به فرد بودند اما کارشناسان گفتند به دلیل وجود زباله های مرغداری این عقاب ها از بین رفتند.

وی گفت: در حالی که گفته می شود هجوم سگ ها و حیوانات وحشی در میان زباله ها و حمله حیوانات به گله ها و گله داریها باعث شد برخی از اهالی منطقه لاشه های سم پاشی شده را در کنار زباله ها قراردهند که عقاب ها با خوردن این لاشه ها از پای درآمدند.

این فعال زیست محیطی ادامه داد: بعد از عقاب ها نوبت سنجاب های زاگرس است که امیدواریم قبل از اینکه سنجاب ها هم به سرنوشت عقاب ها گرفتار شوند مسوولان تصمیمی جدی بگیرند.

وی ادامه داد: سالهاست که داریم درباره این موضوع حرف می زنیم ولی واقعیت این است که تاکنون هیچ اقدام جدی ندیدیم.

منبع: فصلی نو
فاطمه رشیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    اقای رییس منابع طبیعی استان کمی هم به فکرجنگلهاومراتع شهر چیتاب باشید بعضی از اهالی شهر افدام بهساخت خانه.ویلایی وبهاره در منابع طببعی وپوسش جنگلی این دیار نمودن. منطقه خریجه مردی هفت برارون.میو چشمه دره. طبق چه مجوزی وچرا.

پربازديد