تاریخ درج خبر : 1394/09/24
کد خبر : ۵۲۶۶۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -
غریب واحدی پور

انصراف بزرگواری,معجزه اعتدال

چند روز قبل در مراسم تدفین باشکوهی در سرفاریاب مرکزی بخشی واقع در حدود 35کیلومتری شهرستان دهدشت جناب آقای بزرگواری تحت عنوان تشکر و قدردانی از حضارتریبون به دست گرفت و چند دقیقه ای ضمن اشاره به خصوصیت مرحوم منظور با مردم سخن گفت. آنجا به بهانه تقارن شهادت امام رضا ضمن یادی از حسن خلق تازه درگذشته فرمود که از نظر اصل و نسب ساداتی که وابسته به آنها است به امام رضا برمی گردند.لذا طبیعی است که حسن خلق و برخورد خوب با مردم باید اصل و اساس سیستم اخلاقی آنها باشد.
درآن موعد و جغرافیای خاصی که پخش اذان مؤذن زاده اردبیلی قبل و بعد از مراسم نماز میت باحضور جمعیتی کثیر حس و حال ویژه ای القاء می کرد. خیلی ها طبق معمول این اقدام حاج آقا را به خصوص پس از نحوه معرفی او توسط مجری شگردی تبلیغاتی دانستند. اما درست یک روزپس از آن حادثه ودر حالیکه هنوز زمان خیلی زیادی از روز شهادت امام رضا نگذشته بود، خبر انصراف سید علی محمد بزرگواری از رقابت های انتخابات دهم ضمن اینکه نادرستی ظن وگمان های آن روز را عیان ساخت، بسیاری از برآوردها و محاسبات مختلف موافقان و مخالفان را نیز به هم ریخت.
مضافا”اینکه اتخاذ چنین تصمیم خطیری را به تعبیری بر اساس قول خود به مردم،میدان دادن به نخبه گان جوانتر و انجام وظیفه برای حوزه انتخابیه در سطح کلان و به واسطه موقعیتی که از حضور8ساله درپرتو نمایندگی مردم در مجلس بدست آورده توجیه ودر اظهار نظری دموکراتیک و بدون از اعلام پشتیبانی از فرد ویا اشاره به جریان خاصی همکاری با هر فردی را که توسط نهادهای قانونی تأیید و رای مردم را نیز کسب کند، وعده داده است.
اما نگارنده بعنوان فردی که متجاوز از ربع قرن قبل بواسطه عهد نانوشته ای به جناح خط امام آن روز و اصلاح طلبان امروزپیوستم و هنوز نیز دل در گرو عشق به رهروان راستین آن نحله فکری دارم، چون بسیاری از خویشاوندان فکری خود خاطرات تلخی از رقابت های انتخاباتی ادوار گذشته بویژه دو دوره قبل مجلس در ذهنم نقش بسته است که به سهولت زدوده نخواهد شد.از طرف دیگر بی توجه به عملکرد منطقه ای منتقد جدی عملکرد حاج آقا در مجلس و همراهی او با تندروها در پیش قدم شدن های مکرر جهت حمله به دولت، رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر چهره های موجه و اثر گذار انقلاب بودم. تا آنجا که در جریان طرح موضوع چماق لری در یادداشت منتشر شده ای در فضای مجازی با عنوان “نطقی که شوق ناله ام را بر انگیخت” عکس العمل نشان دادم.
لکن، اکنون بی توجه به سوابق گذشته و چگونگی عملکرد آینده آقای بزرگواری قصد پرداختن و توجه به عوامل پشت پرده این رخداد ، هزینه های گزاف هواداران از جنبه های مختلف و بی شک شادی و سرور عده زیادی به دلایل متفاوت را نیز ندارم، بلکه اتخاذ چنین تصمیم غیر معمول و کم سابقه ای را “معجزه اعتدال” دانسته و آن را به فال نیک می گیرم. بویژه چون نه توسط فردی در حوزه اندیشه اصلاح طلبی و آزاد اندیشی بلکه از جانب فردی شهره به تندروی و آنگونه که نقل محافل بوده و هست کسی که توسط رقبا بجای رقابت آزاد به حذف رقیب و رقابت در فضای غیر رقابتی متهم بوده است، اتخاذ شده است.
زیرا بدین طریق سکانس آخر سریال پر نشیب و فراز حضور بیش از ربع قرنی او در رقابت های انتخاباتی پرنشیب و فراز پارلمانی در کهگلویه و گچساران نه توسط مثلت خدا، مردم و در فرضی محال شورای نگهبان بلکه با اراده خودش و با غلبه بروسوسه نفسانی برای “سناتور شدن به هر قیمتی” کارگردانی شد.در نتیجه آنگونه که فرموده بود، برندی در شأن و مرتبه منسوبین به امام هشتم از خودبجا گذاشت که اگر خیلی از مدعیان نسل او و همچنین برخی از کاندیداهای نوظهور دیگری که امکان کمک کردن به رفع معضلات در سنگرهای خدمتگزاری دیگری را دارند، نیز چنین می کردند، چه بسا مشکلات بسیاری از مردم حوزه انتخابیه، دین، انقلاب و نظام رفع می شد.
دین، انقلاب و میهن پاینده باشند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • میر گفت:

  برندی در شأن و مرتبه منسوبین به امام هشتم از خودبجا گذاشت. (( بسیار جالب))

 • سید مصطفی عبدالهی گفت:

  نقد و نوشته بسیار منصفانه ای است .

 • زرین گفت:

  با سپاس از مهندس واحدی.
  انصراف بزرگواری هر علتی داشته یک حسنه است، آن هم در کشوری افراد تا لحظه مرگ هم متاع قدرت را کنار نمی گذارند، خوب است که گونه دوری جستن از
  قدرت گسترش یابد، در این صورت است که به نیروهای توانا و برنامه های بهتر می توان امید وار بود.

 • مهران گفت:

  ففط حاج آقا مشیری فرد

 • ناشناس گفت:

  احسن بر شما برادر عزیز اقای واحدی پور واقعا گذشته از نوع تفکری که دارید با بیان وتعبیر زیبا وشایسته در مورد انصراف ایشان اظهار نظر نمودید ودر چندکلمه پر مفهوم به خصیصه های بارز سید اشاره نمودید برای بنده مخاطب نوع نگاه واقع بین ارزشمند وقابل تقدیر است انشاا لله با توجه به مشکلات پیشروی حوزه انتخابی از بیان دیگر تحلیل های شما استفاده گردد

 • دهدشتی گفت:

  ترسید رد صلاحیت بشه

 • فرزندایل گفت:

  سپاس دایی جان عالی بود، سپاس ازآقای بزرگواری که این گونه روح ماراشادکرد.

 • افسوس گفت:

  جناب اقای بزرگواری براستی مردی از جنس مردم بود و از خود گذشته انصافا تنها نماینده ای بود که در این حوزه انتخاباتی احساسی دلسوزانه داشتند و زحمات زیادی کشیدن و همواره با کناره گیری ایشون از کاندیداتوری ترس اینکه شاید دیگر همچین شخصیتی ولایت مدار و ازخودگذشته نتواند جای خالی ایشون را پر کنه در همه نقاط حوزه های چهارگانه بیداد میکندبا ارزوی توفیق الهی برای حاج اقای بزرگواری

 • ارامش گفت:

  عالی بود.

پربازديد