تاریخ درج خبر : 1394/09/24
کد خبر : ۵۲۶۷۰۶
+ تغییر اندازه نوشته -

چمن: نمونه های مشکوک آنفلوانزا را به آزمایشگاه اصفهان فرستادیم/ فوتی نداشته ایم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون در استان موردی که بر اثر ابتلا به آنفلوانزا فوت کرده باشد، نداشته‌ایم.
رضا چمن با تشریح بیماری آنفلوانزا که در کشور موجب مرگ تعدادی از هموطنان شده است، اظهار کرد: برخی از بیماری‌ها در فصل تابستان و برخی دیگر در فصل زمستان فعال هستند که هر کدام از آن‌ها علائم و نشانه‌هایی دارند.

وی گفت: آنفلوانزا از آن دسته بیماری‌های مخصوص فصل زمستان است که سه بیماری خیلی شایع مربوط به آنفلوانزا داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بیان کرد: فرمی که امسال در کشور ما شایع شده بدترین نوع در بین سه نوع شایع شده به شمار می‌رود.

چمن بیان کرد: این سه نوع عامل ویروسی هستند و تغییراتی به دلیل بیماری‌زایی در ذات آن‌ها ایجاد می‌شود که شاهد بروز بیماری تازه و جدیدتری هستیم.

وی گفت: گونه‌ای که امسال در کشور شایع شده است که احتمال شدت و مرگ و میر آن نسبت به گونه‌های دیگر بیشتر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: همیشه بحث آنفلوانزا را به صورت شایع داریم اما امسال هم انعکاس رسانه‌ای آن باعث شد که آهنگ آن زودتر آغاز شود و امروز جزء بحث‌های جدی جامعه است و به اعتقاد ما یک نوع اضطراب منطقی به دور از ترس و وحشت هم برای پیشگیری در جامعه لازم است.

وی گفت: در فصول سرد سال چندین آنفلوانزا فصلی را ممکن است تجربه کنیم و اکنون یک موج طی دو سه هفته پیش در برخی از استان‌ها داشته‌ایم.

این مسئول در حوزه درمان گفت: نکته‌ای که وجود دارد هنوز در میان فصل سرد سال هستم و تا آخر اسفند امکان بروز بیماری هست و لذا باید حساسیت در خصوص بیماری به صورت معقول و هوشمندانه وجود داشته باشد.

چمن بیان کرد: این بیماری به همه گروه‌های سنی مربوط می‌شود و همه در معرض آن هستند و در بحث عوارض، بیش از 95 درصد موارد خود محدود شونده هستند و بدون عارضه بهبودی حاصل و در کمتر از 5 درصد موارد دچار مشکلات جدی می‌ شوند.

وی گفت: احتمال مرگ و میر در این بیماری به طور کلی کمتر از یک درصد است اما کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند تا 10 درصد احتمال مرگ و میر در آن‌ها وجود دارد.

وی افزود: گروه‌های خاصی هستند که بیشتر آسیب می‌بینند مانند خردسالان و افراد سالمند بالای 65 سال، خانم‌های باردار و کسانی که دچار بیماری‌های پیشرفته قلب و عروق و پیوند اعضا و دیابتی‌ها و در کل کسانی هستند که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است.

چمن خاطرنشان کرد: در استان تاکنون مرگ بر اثر این گونه آنفلوانزا را نداشته‌ایم هر چند که آنفلوانزا فصلی مثل همیشه شایع است و نمونه‌هایی که مشکوک بوده به آزمایشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های تخصصی در اصفهان و شیراز ارجاع داده شده است.

این مسئول تأکید کرد: آن‌چه که در استان‌های کشور اتفاق افتاده، اتفاق غیر عادی و عجیبی نبوده لذا وقتی شیوع بالا باشد اتفاق غیر منتظره نیست اما باید با تمام وجود کنترل کنیم تا مشکل ایجاد نشود.

وی با تأکید بر اینکه مردم در استان باید رعایت پیشگیری را داشته باشند، افزود: یکی از راه‌های شیوع بیماری از راه دست دادن و روبوسی‌های رایج است که در استان ما رعایت پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری از این دو راه، مهم است.

چمن با اشاره به اینکه در مدارس باید کنترل‌های لازم انجام شود، خاطرنشان کرد: نباید در مدارس دانش‌آموزانی که مبتلا به بیماری هستند بر سر کلاس‌های درس حضور پیدا کنند و باید بین سه تا 5 روز استراحت برای دانش‌آموزان مبتلا در نظر گفته شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد