تاریخ درج خبر : 1394/09/24
کد خبر : ۵۲۶۷۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -
مجید میراحمدی

«اصلاح طلبان کهگیلویه و چالش یک انتخاب»

سایت استان: مجید میراحمدی

با فرا رسیدن روزهای حساس انتخابات دهمین دوره مجلس و نزدیک شدن به زمان ثبت نام گمانه زنی های متفاوت و متناقض برای حضور کاندیداهای مختلف در همه حوزه های انتخاباتی استان میشود.در این بین شمار کاندیدهایی که برای نمایندگی مجلس در کهگیلویه بزرگ عبا و قبا دوخته اند کم نیستند.با نگاه اجمالی به همه دوره های انتخابات کهگیلویه میتوان دریافت که نزاع سیاسی جز لاینفک این حوزه انتخاباتی بوده است.در این تقابل سیاسی همیشه اصلاح طلبان در یک سمت طناب و دست راستی ها در سمت دیگر.و عجیب که هر بار این طناب کشی انتخاباتی به سود جناح راست خاتمه پیدا کرده است.اگر بخواهیم نگاه آسیب شناسانه به این مقوله داشته باشیم شاید مهمترین شکست های پی در پی اصلاح طلبان عدم تمکین نمایندگان این جریان به وحدت و اجماع بر خرد جمعی بوده است.این خودخواهی سیاسی باعث شد تا حاج محمد موحد مرید پرور و اقای بزرگواری بحران ساز بر صندلی بهارستان تکیه بزنند هرچند اصلاح طلبان در دوره قبل در انتخابات نامزد نداشتند و همچنین در دوره هشتم به علت معرفی دیر هنگام کاندیدای مورد وثوق این طیف مجال صف آرایی را از دست دادند .با انتخابات۹۲ و اقبال دوباره مردم به اصلاح طلبان ،افق روشن ((تغییر)) از پشت کوه محافظه کاری سربراورد تا جریان اصلاح طلبی از اشتباهات گذشته درس گرفته و سوسوهای تغییر را که مردم نشان دادند دنبال کنند و اجماع را در دستور کار قرار دهند.هرچند اخیرا تلاش های جدی برای اجماع صورت گرفته است، ولی چیزی که ممکن است در این وسط دچار غفلت شود و راقم این سطورسعی در روشن کردن آن دارد این است که اگر به نمایندگان دوره های اخیر از لحاظ عملکردی نگاه کنیم خواهیم یافت که چرا و چگونه این شهرستان همچنان با باتلاق بن بست دست و پنجه نرم میکند.نمایندگانی که صرفا برای رسیدن به صندلی مجلس تلاش میکردند و مردم و وعده های انتخاباتی را تا چهار سال دیگر به فراموشی می سپردند.وکلایی که از شاخص های بیکاری ،جرم و جنایت،فلاکت ،فقر،آمار طلاق و معتادین و همزمان از رتبه یک تحصیلات اکادمیک در کشور، همجواری با قطب های نفتی و صنعتی ، معادن سیمان و فسفات متعدد،ظرفیت بزرگ گردشگری ،پتانسیل بالای کشاورزی و دامپروری آگاهی داشتند ولی وقت خود را صرف فربه کردن اطرافیان خود و نوشیدن قهوه برزیلی میکردند و در ذهن خود ((در روی همان پاشنه خواهد چرخید)) را مرور میکردند. کهگیلویه در دورانی که نیاز به چهره ای سیاستمدار و در عین حال متخصص داشت تا هم زیر و بم سیاست ایران را بشناسد و به قولی توانایی چانه زنی در بالا را داشته باشد- هرچند در دوره هایی که نماینده همسو با دولت بود نه تنها ازین همسویی بهره ای نبردیم بلکه عواقب آن را در دوره های بعدی پس دادیم- و همچنین دارای قدرت اجرایی و تخصصی می بود تا بتواند از منابع بالقوه را شناسایی به مشکلات اساسی شهرستان کهگیلویه را در پایین ترین زمان و با صرف کمترین هزینه مرتفع کند تا این شهرستان ازین بن بست صنعتی و ارتباطی خارج شود،وکلایی با عیار پایین داشت. ولی اینبار مردم این خطه هوشیار شده اند نه فریب شعار را خواهند خورد و نه دوباره از سوراخ طایفه گرایی گزیده خواهند شد.

حال اگر اصلاح طلبان بخواهند کاندیدایی که صرفا با لابی بالا دستی ها و عناصر ذی نفوذ و بدون پایگاه اجتماعی و علمی قوی رامعرفی کنند که کارا،عملگرا،متخصص،کاربلد و مدیر نباشد ،بدون تردید حتی در صورت پیروزی ،موفقیت چندانی در آینده نخواهند داشت و سرنوشتی بسان نمایندگان قبل و حتی بدتر از آن رامیتوان برای کهگیلویه متصور بود.

اگر بزرگان اصلاحات کهگیلویه زمان را از دست ندهند و اقبال دوباره مردم را غنیمت بشمارند و اجماع را به بعد از تایید صلاحیت ها موکول نکنند و انرژی خود را صرف بسیج کردن پایگاه اجتماعی خود کنند،طبیعتا نتیجه آن را در اسفند ۹۴ خواهند گرفت. و باید این نکته واقف باشیم که مردم صبور این دیار دیگر نه توان و نه مجال آزمون و خطا را ندارد و به نماینده ای نیاز دارند که دو ویژگی سیاست و تخصص را توامان داشته باشد .به متخصص که بتواند توسعه صنعتی ،ارتباطات و مواصلات،گردشگری و اشتغال را ازین وضعیت بغرنج نجات دهد.پس امید است اصلاح طلبان هم در زمینه اجماع و وحدت و هم در زمینه انتخاب فرد متخصص کیس باشند تا حیات سیاسی خود را تضمین کنند و بعد از ربع قرن نسیم خوش پیشرفت مشام این مردم رنج کشیده را نوازش کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناش گفت:

  درود بر شما دکتر

 • ناشناس گفت:

  درود بر شما

 • مهران آرامیان گفت:

  درود بر قلم زیبایتان دکتر جان.

 • فردین جعفرزاده گفت:

  دراین ربع قرن اخیر نماینده هایی درحوزه کهگیلویه به مجلس شورای اسلامی راه یافتند که فاقد برنامه وتخصص وشهرسازی وعمران وابادی بوده اند. وحال نتیجه ورود چنین نماینده هایی این است که هیچگونه پیشرفت وعمران واشتغالی در شهرستان ایجاد نشده وشهر خالی از سکنه شده است.وحال فردی دارای تخصص وکاربلد در رشته عمران وشهرسازی پابه میدان رقابت انتخابات گذاشته است. امیداست مردم این بار از روی اگاهی وخرد فردی متخصص وکار بلدی همچون دکتر علی ارام را برای پیشرفت وعمران واشتغال و برای بهبود منطقه انتخاب نمایند.به امید اینکه هفت اسفند برگ زرینی دیگر همچون دوم خرداد ورق خورد…

 • داوود چراغ چشم. گفت:

  دکتر مجید چه زیبا گفتی((((حاج محمد موحد مرید پرور و اقای بزرگواری بحران ساز )))) .بعد از حوزه گچساران حال نوبت حوزه های کهگیلویه و بویراحمد شده که با انتخاب کاندیدای ((((تخصص))))مسیر توسعه را برگزینند.

 • حوضه ثلاث گفت:

  درود بر شما جناب میراحمدی، زیبا قلم زدین
  الحق که ویرانه کهگیلویه بزرگ نیاز به یک متخصص متعهد نیاز دارد
  کاش به این قوم گرایی پایان داده میشد

 • mohammad گفت:

  متاسفانه برخی مدیران ارشدبه جای اینکه به وظایف خود عمل کنندوجلوی معاملات مخدوش وناشفاف را بگیرند بیشتر به دنبال اعمال نفوذبرشورای اصلاحات وزدوبند برای معرفی فردی خاص وسلطه براین شورا میباشند که باز هم نخسه مزموم قوم گرایی وطایفه گرایی که بدترین معظل شهرستان کهگیلویه بزرگ است بازهم رنگ نبازدوهمچنان تیتر اول تصمیم گیریها باشد منم به نوبه خودم از تمام شورای اصلاحات وبزرگان اصلاحات وتمام احزاب تاثیرگذار خواهش دارم باچشمانی باز ودور اندیشی فارغ ازمسایل کلیشه ای به دنبال اجماع روی فردی که متخصص متعهد وباسابقه اجرایی روشن امید را به این شهرستان بی رمق برگردانید

 • فرود عزیزی طاس احمدی گفت:

  درود بر جناب احمدی . آنچه منطقه از آن رنج برده ومی برد نبود افراد فنی متناسب با نیاز این شهرستانها در امور تصمیصم سازی و تصمیم گیری ا ست . نیاز فعلی و اولویت دار منطقه ، کار در حوزه عمرانی و فنی است. لذا انتخاب نماینده بر اساس معیارهای علمی ، دانشگاهی ، اجرایی و فنی ، با سابقه کار مرتبط در این حوزه ها بسیار موثر و کارگشا خواهد بود .
  شورای اصلاحات قطعا به حساسیت موضوع آگاه و بر اساس شایستگی های لازم نسبت به اجماع منطقی ، علمی و عملی اقدام خوهند نمود .

 • سجاد گفت:

  ما نیاز به افراز خام نداریم که تو مجلس و پایتخت نفوذی نداشته باشه کسی که صاحب نظر و نفوذه و توانمند هست که آموزش و تخصص لازمو داشته باشه یکو آگاه و شناخت ار کاندیدها لازم هستش

 • Mohammad گفت:

  بنظرم همه مردم تقریبا به این نتیجه رسیدن که دهدشت به یه فرد متخصص و متعهد نیاز داره که از تخصیص اعتبار و پروژه سر در بیاره و ارتباط داشته باشه.اگه واقعا میخوایم که شهر از بن بست خارج بشه بیایم تحلیل کنیم و فرد اصلح تر رو حمایت کنیم که توان بیشتری داره.
  بیاید سوابق علمی و اجرایی نامزدای اصلاح طلبا رو بررسی کنیم و قومی و قبیله ای حمایت نکنیم ازکسی

 • سجاد گفت:

  طبق رزومه و سابقه های که از اصلاحات کهگیلویه مشخصه فقط یک نیرو فنی و توانا مثل دکتر آرام میتونه با ارائه برنامه های تخصصی میتونه از این بن بست دربیاره شهرستان کهگیلویه. دیگر نامزده ها سابقه مدیریتی درخشانی ندارن

پربازديد