تاریخ درج خبر : 1394/09/26
کد خبر : ۵۲۶۸۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -

گزارش کامل از هم اندیشی کهگیلویه و بویراحمدی های مقیم تهران

_PYP0987امروز عصر، سه شنبه 24 آذر در دانشگاه تهران به همت گروهی از دانشجویان هم استانی “هم اندیشی کهگیلویه و بویراحمدی های مقیم تهران” با حضور جمع زیادی از دانشجویان و مسئولین استانی برگزار شد.

مسعود خرمی زاده مدیر برنامه ضمن خیر مقدم به حاضرین، اظهار داشت:در ماه آذر که روز دانشجو را اخیرا پشت سر گذاشتیم با توجه به توان جنبشهای دانشجویی برای ایجاد تغییر، خواستیم پاسخی به سوالی که آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی در دیدار با دانشجویان کهگیلویه و بویراحمدی مقیم تهران مطرح کرد پیدا کنیم این سوال که “برای فردا چه باید کرد؟”
و پاسخ ما استفاده از پتانسیل نیروی انسانی و نخبگان برای پیشرفت است که در این جلسه دعوت کردیم از مسوولین استانی در سطح کشور تا در جمع دانشجویان حضور پیدا کنند و تعامل بیشتری داشته باشند
سید وحید موحدی دبیر این هم اندیشی هدف را واکاوی تعامل مسوولین و دانشجویان و ارائه راهکارهایی برای استفاده از پتانسیل نخبگان برای پیشرفت استان و برون رفت از محرومیت را اعلام کرد.
ریحان ناجی مقدم از فواید تعامل دانشجویان با مسوولین و دغدغه هایی که می توانست با کمک این ارتباطات از دانشجویان برطرف شود صحبت کرد.
خانم دکتر پروار به معرفی فعالیتها و ظرفیتهای دانشجویان هم استانی گفت و خانم آرام آبانگاه با گفتن از دغدغه های دانشجویی پیشنهاد تاسیس مجمع رسمی دانشجویان استان برای تعامل بیشتر برای توسعه استان را مطرح کرد.
سید مجتبی حسین زاده (دانشجوی دکترای اقتصاد) ، دکتر ایروان مسعودی اصل معاون اجتماعی و فرهنگی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی ، دکتر پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان و دکتر محمدعلی وکیلی مدیرمسوول و صاحب امتیاز روزنامه ابتکار به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

 

_PYP1043

دکتر محمدعلی وکیلی صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه ابتکار

وکیلی: نیاز امروز اندیشمند مشاور است یا روشنفکر؟
دکتر محمدعلی وکیلی صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه ابتکار با طرح سوالی به این عنوان که، نیاز امروز کشور اندیشمند مشاور است یا روشنفکر؟ سخنان خویش را آغاز کرد.
وی با بیان این که دانشگاه های غرب در دوران رضاخان رویکرد پرورش نیروهایی در قالب اندیشمند مشاور را پیش گرفتند؛ گفت: این نیروها برای نقد قدرت به وجود نیامده بودند بلکه در واقع کمک کارشناسی به حاکمان ارائه می دادند که از این دست افراد می توان به دکتر فروغی اشاره نمود.
وکیلی در ادامه افزود: بعد از جنگ جهانی دوم رویکرد دانشگاه های غرب به سمت پرورش نیروهای روشنفکر تغییر کرد. این تغییر رویکرد به منظور پرورش نیروهای منتقد قدرت جهت مقابله با جریان های چپ صورت گرفت. در ایران قبل از انقلاب، جنبش دانشجویی رویکردی روشنفکرانه و هویتی ستیزه جو داشت. به عنوان مثال مرحوم بازرگان و نهضت آزادی نتوانستند کارکرد اندیشمند مشاور داشته باشند و کارکرد روشنفکری را برگزیدند،آن هم در جایگاه قدرت. مرحوم بازرگان در دورانی که روی کار بود تفکر اعتدال را مدنظر داشت که با روحیه انقلابی مردم در آن زمان سازگار نبود.
در دوران پس از انقلاب، جنبش دانشجویی به تدریج رویکرد اندیشمند مشاوری پیدا کرد. در سال 76 جنبش دانشجویی در اوج رویکرد اندیشمند مشاوری بود و تا حدودی این جنبش در حال تغییر رویکرد به سمت روشنفکری بود.
رئیس انجمن روزنامه های غیردولتی، پیرامون وضعیت کنونی جنبش دانشجویی نیز اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر جنبش دانشجویی جسارت لازم را ندارد. به تعبیری می توان گفت دانشجویان مانند گذشته اساتید را به چالش نکشیده و نسبت به خیلی از اتفاقات بی تفاوت هستند. دلیل این وضعیت نیز این است که جنبش دانشجویی بعد از خرداد 76 تبدیل به پیاده نظام و پوستر چسبان احزاب و گروه ها شد. امروز حرارت جنبش دانشجویی بازتاب دهنده تب واقعی و اتفاقات درونی جامعه نیست. می توان گفت که جنبش دانشجویی بازتاب دهنده مشکلات کف خیابان نیست، که این مسئله برای جنبش پویا و زنده دانشجویی اصلا پسندیده نیست. جنبش دانشجویی می بایست ناهنجاری هایی مثل دروغ، بی اخلاقی، ریا و تزویر را از جامعه ریشه کن کند. امروز جامعه پذیرای جریان اعتدال است و جنبش دانشجویی به عنوان یک ارکان تاثیرگزار در این راستا می تواند نقش بسیار تعیین کننده ای داشته باشد.

حجت الاسلام داوودی و سید مجتبی حسین زاده نیز از مدعوین در این جلسه بودند.
دبیر همایش از همکاری دکتر سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و مهندس محمدهادی عسگری مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی دانشگاه تهران بخاطر هماهنگی و همکاری که در برگزاری همایش داشتند تشکر ویژه کرد.
هم اندیشی کهگیلویه و بویراحمدی های مقیم تهران به همت مسعود خرمی زاده، سید وحید موحدی، احمدرضا فروزش، سید علی تقوی دوست، محمدعلی کیانی، ریحان ناجی مقدم ، آرام آبانگاه، هاشم تقی زاده ، نجیب بادروج، پویش دستاران، خانم دکتر پروار ، قاسم مهران، سیروس پاراد، حکیم ارزیده و تعدادی از دانشجویان هم استانی روز سه شنبه 24 آذر در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.

 

گزارش: حامد ماری اوریاد و احمد جهانبین

عکس: پارسوا پاکیزه

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد