تاریخ درج خبر : 1394/09/26
کد خبر : ۵۲۶۹۶۴
+ تغییر اندازه نوشته -

به جنگلانه بپیوندید؛ لطفا طبیعت استان را دریابید

آمار آتش سوزی جنگل های استان به حدی زیاد است که هر دوستدار طبیعتی از شنیدنش وحشت می کند.
آتش سوزی بیش از یک هزار هکتار جنگل های استان در شش ماهه نخست سال 94 گویای فاجعه ایست که به شدت محیط زیست و جنگل های استان را تهدید کرده و می کند.
این آمار وقتی غیر قابل تحمل تر می شود که فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد می گوید: 98 درصد از آتش سوزی جنگل ها و مراتع استان منشا انسانی است.
با همت رسانه ها و توجه ویژه دولت تدبیر و امید به مقوله محیط زیست،هرچند امیدوارانه به آینده می نگریم اما هیچ نهاد و سازمان دولتی به اندازه خود مردم نمی توانند روی حفاظت از محیط زیست تاثیر گذار باشد.
خوشبختانه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، فضا برای همکاری تشکل های مردم نهاد باز شد و شاهد رشد روزافزون این تشکل ها خصوصا در زمینه زیست محیطی بوده ایم.

آمارها نشان می دهد نرخ بیابان زایی در کشور 1 درصد است و سالانه 50 هزار هکتار از رویشگاه های جنگلی کشور در حال نابودی است که دو سال است طرح جنگلانه به کمک جنگل های رو به احتضار کشور آمده است.
اما با وجود همه نا مهربانی های ما انسان ها که کمر همت به نابودی طبیعت بسته ایم انسان هایی هم هستند که قلبشان برای محیط زیست و جنگل های می تپد.
«جنگلانه» نام طرح زیباییست که جمعه 27 آذر برای دومین بار به صورت هماهنگ در 28 استان انجام می شود، طرحی که سال قبل با حضور 14 استان انجام شد اما امسال با حضور 28 استان و همکاری بیش از 170 تشکل زیست محیطی انجام می شود که خود نشان دهنده علاقه و اهمیت مردم نسبت به محیط زیست می تواند باشد.

این حرکت مردمی و سبز به همت خانه فرهنگ «بوم گردان پارس» شکل گرفته است و با هدف احیای رویشگاه های جنگلی در سراسر کشور شگل گرفت که حرکتی کاملا غیر دولتی است و برنامه جنگلانه کاشت درخت، نهال و بذر است.

این برنامه در استان کهگیلویه و بویراحمد همزمان با سایر استان ها روز جمعه 27 آذر ساعت 8 در منطقه «خهکلون سروک»روبروی آلاچیق ها برگزار می گردد که محل اجتماع برای حرکت به سمت این منطقه میدان معلم تعیین شده است.

جنگل های رو به زوال استان که با بلایای طبیعی و انسانی دست و پنجه نرم می کند را باحضور فعالانه خود به سوی احیای دوباره سوق دهیم تا خود و فرزندان مان از این نعمت های طبیعی در آینده محروم نشویم.

گزارش: ایمان اشکوه

photo_2015-12-16_09-13-56

 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد