تاریخ درج خبر : 1394/09/26
کد خبر : ۵۲۶۹۹۰
+ تغییر اندازه نوشته -

308 هزار نفر از جمعیت کهگیلویه و بویراحمد در روستاها ساکن هستند

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از 308 هزار نفر از جمعیت کهگیلویه و بویراحمد در روستاها ساکن هستند.
داریوش مظفر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از یاسوج، اظهار کرد: یک‌هزار و 674 روستای دارای سکنه در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این تعداد 555 روستا دارای دهیاری هستند.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه 47 درصد جمعیت استان در روستاها زندگی می‌کنند، بیان کرد: براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390 بیش از 308 هزار نفر از جمعیت کهگیلویه و بویراحمد در مناطق روستایی زندگی می‌کنند که استان در این خصوص رتبه پنجم کشور را در اختیار دارد.

وی با اشاره به اینکه روند مهاجرت از روستاها به شهر در سال‌های اخیر افزایش داشته، گفت: تلاش دولت یازدهم تأمین زیرساخت‌ها و نیازمندی‌های روستائیان و در نتیجه کاهش مهاجرت به شهرها است.

این مسئول با اشاره به تدوین سند توسعه راهبردی روستاها گفت: یکی از علل مهاجرت روستاییان به شهر مسائل اقتصادی و درآمدزا نبودن روستاها است که در تهیه سند روستاها توجه به مسائل اقتصادی مورد توجه است.

مظفر بیان کرد: درآمدزائی روستا در سند توسعه راهبردی دیده شده و به همین منظور طرح مشارکت مردم در راه‌اندازی واحدهای تولیدی روستاها در دستور کار دولت است.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد به چگونگی تهیه این سند اشاره کرد و یادآور شد: سند توسعه روستایی از الزامات برنامه پنجم توسعه است که سال گذشته دفتر امور روستایی اقدام به تهیه این سند کرد.

مظفر ادامه داد: سند سال گذشته با مشارکت نخبگان و دهیاران در روستاها تدوین، سپس سند به صورت شهرستانی و در نهایت استانی تهیه و بعد از طرح در کارگروه روستایی و عشایری در انتظار تصویب در شورای برنامه‌ریزی کهگیلویه و بویراحمد است.

وی بیان کرد: در سند توسعه روستاها به اهداف بلندمدت، ظرفیت‌های روستاها، پتانسیل، اقدامات اولیت‌دار و برنامه‌ریزی دستگاه‌ها جهت توسعه روستاهای استان اشاره شده است.

این مسئول تصریح کرد: دنا بیشترین و گچساران کمترین جمعیت روستایی کهگیلویه و بویراحمد را در اختیار دارد.

مظفر همچنین با اشاره به سفر رضوی معاون توسعه روستایی رئیس جمهور به استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: معاون توسعه روستایی رئیس جمهور به منظور بررسی ظرفیت و همچنین آشنایی با مشکلات استان فردا پنج‌شنبه 25 آذر به شهرستان گچساران سفر می‌کند و روز جمعه میهمان مردم شهر یاسوج است.
فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد