تاریخ درج خبر : 1394/09/27
کد خبر : ۵۲۷۲۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

درسی که محافظه کاران شهرستان یاسوج به اصلاح طلبان دادند

روز اول: در هفته گذشته خبری منعکس شد که نشان از انتخاب و معرفی کاندیدای محافظه کاران شهرستان بویراحمد و دنا، طی فرایندی عقلانی و با استفاده از شورای حل و عقد یا شورای حکمیت داشت. این شیوه انتخاب که خود یکی از منابع مشروعیت قدرت و مستفاد از روشهای صدر اسلام هم هست، در شرایط امروزی و در خلا وجود احزاب می تواند راهی برای خروج از بن بست های سیاسی باشد. آنچه اهمیت دارد احساس ضرورت تشکیل جلسات دسته جمعی، اتخاذ تصمیم مشترک و پذیرفتن نتیجه تصمیمات خرد جمعی است که خود دال بر بلوغ فکری و نهادینه شدن اتخاذ تصمیمات مشترک بوده و می­تواند به تححق رویای احزاب کمک شایانی نماید.

در مقابل این تجربه قابل تحسین سیاسی محافظه کاران، اصلاح طلبان مدت های مدید است که در حسرت تشکیل چنین مجامع تصمیم گیری به سر می برند و تا کنون نتوانسته اند از آن طریق به نتایج جمعی دست یابند. سالهاست که شکست اصلاح طلبان محصول معرفی ستاره های ستاره دار است. سالهاست که نتیجه تصمیم گیریهای شخصی اصلاح طلبان، پیروزی­های حداقلی محافظه کاران را در پی دارد.

گویا اصلاح طلبان قصد ندارند تاکتیک بازی از پیش باخته خود را تغییر دهند. گویا اصلاح طلبان خود به عمد پروژه شکست را تعقیب می کنند. گویا اصلاح طلبان قصد ندارند از روشهای سنتی و تجربه شده خود دست بردارند و گرنه چه ضرورتی ایجاب می کند که خود خواسته و با وجود نخبگان بی شمار اصلاح طلب، به مسلخ شورای نگهبان رفت و با التماس و التجاء و شفیع خواستن از این و آن به دنبال تایید صلاحیّت بود؟! در شرایط کنونی کشور بزرگان و ریش سفیدان اصلاح طلب به جای اصرار بر بودن خود باید اصرار بر بودن اندیشه خود کنند و حفظ اندیشه اصلاح طلبی و انتقال آن به نسل جدید را بر جلوس به هرشکل خود بر کرسی های مجلس مقدم بدانند.

حال که سنت گرایان با کنار گذاشتن عادات و با اتکا به خرد جمعی و با پوست اندازی، مسیر گذر از نسل اول به نسل دوم را با موفقیت تجربه می کنند، گویا اصلاح طلبان اعتقادی به دوره گذار نداشته و به جای منقح کردن، تئوریزه کردن و نشر گفتمان اصلاح طلبی، همواره مایلند بازیگران میدان عملی سیاست باشند. تا این تفکر، تفکر غالب اصلاح طلبان است، دل بستن به کار جمعی و موفقیت آنان امکان پذیر نیست.

گروه تحریریه روز اول

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • حمید گفت:

    کجاست پس این انتخاب؟ انگار این روزها بازار “درس دادن” داغ شده!

پربازديد