تاریخ درج خبر : 1394/09/29
کد خبر : ۵۲۷۲۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -

شاهکار گروه های محیط زیستی استان در برنامه «جنگلانه»+ تصاویر

کارشناس منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از 15 هزار بذر درخت بلوط از سوی ان.جی او های فعال، دوستداران طبیعت و پروژه زاگرس در منطقه خهکلیدون یاسوج کاشته شد.
برنامه ملی جنگلانه در 27 اذر همزمان با سراسر کشور در منطقه خهکلان سروک انجام شد. این همیاری، با حضور تشکل ها و سازمانهای غیر دولتی و با حمایت معنوی برخی نهادها و سازمان های دولتی از جمله منابع طبیعی صورت پذیرفت.جنگلانه یک حرکت غیر دولتی برای احیای رویشگاه های جنگلی است. جنگلانه طرحی است با تکیه بر توان تشکل ها و سازمان های مردم نهاد(سمن ها) که با هدف احیا عرصه های جنگلی و شناخت و حمایت از گونه های در معرض خطر همزمان با سراسر کشور توسط تشکل های زیست محیطی انجام می شود. جنگلانه، در عرصه‌های جنگلی استان‌هایی فارس، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه، اصفهان، کردستان، سیستان و بلوچستان، ایلام، آذربایجان غربی،آذربایجان شرقی،کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، تهران، خراسان جنوبی، و مازندران و غیره…. انجام گرفت.
جواد رحیمیان روز جمعه در حاشیه این آیین افزود: با هدف خدمت به طبیعت،کمک به حفاظت از خاک، جلوگیری از رانش زمین و سیل بیش از یکصد نفر از اعضای تشکل های مردمی دوستداران طبیعت در این کار شرکت کردند.
وی با بیان اینکه بیماری زغال و خشکیدگی بلوط خطری است که جنگل های زاگرس با آن دست و پنجه نرم می کنند، تصریح کرد:احیای جنگل ها و کاشت بلوط می تواند اثر مستقیم بر جلوگیری از انقراض این گونه مهم جنگلی ایران داشته باشد.
مسئول هماهنگی طرح اقای امید سجادیان گفت:بلوط ها اندوخته طبیعی زاگرس هستند که نقش استراتژیکی در حفاظت از منابع آب و خاک و هوا در پهنه وسیعی از فلات ایران دارند. حوزه سبزی که حفاظت از آن برای پایداری زیست بوم فلات ایران یک ضرورت بی بدیل است. بلوط ها تنها خشک نمی شوند. امروز دچار مخاطرات زیست محیطی شده اند. خشک شدن جنگل های زاگرس پایان تلخ ماجرا نیست. بلکه یک تلخی بی پایان است ، یک ششم درختان بلوط در زاگرس در اثر ریزگردها (و البته خشکسالی) در سالیان اخیر نابود شده اند. واقعاً یک فاجعه زیست محیطی به تمام معنی است.
و همچنین از تشکل های شرکت کننده در برنامه،نهضت سبز زاگرس،رفتگرن طبیعت استان،قلم کوه دنا،حامیان طبیعت زاگرس،خورشید عصر بیداری،پروژه زاگرس،دوست داران کوه نور،گروه روزنه کمال تشکر و قدر دانی را دارم.

لازم به ذکر است؛ قبل از شروع بذر کاری نحوه صحیح کاشت بذر بلوط توسط کارشناس اداره منابع طبیعی آقای جواد رحیمیان توضیح داده شد تا همه افراد حاضر با آگاهی و دقت کامل در امر بذر کاری شرکت نموده و راندمان این برنامه مردمی و محیط زیستی هم بالا رود.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمد گفت:

    جالب است تمام دنیا مهمترین چالش کره زمین را محیط زیست میداند اما در این خبر حتی یک کامنت یافت می نشود. باید از تک تک این دوستان تشکر کرد. امیدوارم حفظ محیط زیست از یک کار صرفا فانتزی و منحصر به طیف خاص مردم به امری همگانی تبدیل شود..

پربازديد