تاریخ درج خبر : 1394/10/02
کد خبر : ۵۲۷۸۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -
درروستای شادگان استان کهگیلویه و بویر احمد؛

کاشت موفقیت آمیز زعفران دیم برای اولین بار در استان

بعد از ابتکار قلمه زنی گیاه ارزشمند دارویی و معطر آویشن شیرازی در جهان و ایران و کهگیلویه و بویراحمد در روستای شادگان و آغاز مهاجرت معکوس در کشور از استان کهگیلویه و بویراحمد در روستای شادگان، این بار آغازی نیکو در خیزش اقتصاد کشاورزی گیاهان دارویی در استان دلاورخیز کهگیلویه و بویر احمد و باز هم در روستای شادگان.

علی رغم درخواست کمک از رییس محترم جهاد کشاورزی شهرستان باشت و راغب بودن ایشان، به دلیل کمبود اعتبار لازم قادر به همکاری با اینجانب نبودند و اعتبار پروژه توسط محقق تامین شده است.

در سال 1385کاشت سه عدد پیاز زعفران بصورت دیم در تنگ آریای روستای شادگان به عمل آوردم ولی به دلیل سخت گذر بودن مسیر و اینکه در هنگام گل دادن گیاه عکس برداری نشد اگرچه طعم شیرین موفقیت را چشیده بودم، ارزش رسانه ای کردن را در آن زمان نداشت تا اینکه با گرفتن وام در شهریور ماه امسال به دل مشغولی دوست داشتنی ام جامه ی عمل پوشیده و با ترغیب و تشویق دوست ارجمندم جناب آقای مهندس هوشنگ نارکی در یک زمین 300متر مربعی محصورشده در روستای شادگان به این توفیق دست یافتم.

در روز 15 شهریور 1394 تعداد274 عدد پیاز زعفران که وزن متوسط آنها از هشت گرم بیشتر بود بنا به درخواست اینجانب توسط یکی از زعفرانکاران خراسانی به نام خانم مهندس فائزه ی شهبندی که دارای مدرک فوق لیسانس معماری از دانشگاه آزاد واحد غرب تهران بود به ایستگاه و پردیس تحقیقات و آموزش گچساران ارسال گردید،

پس از مشورت با آقای مهندس هوشنگ نارکی رییس ایستگاه و پردیس تحقیقات و آموزش ایشان ضمن ابراز خرسندی آمادگی خود را برای همکاری اعلام فرمودند و برای آزمایش سازگاری این گونه ی دارویی و ارزشمند، پیازها در تاریخ 15 شهریور در اقلیم نیمه گرمسیری روستای شادگان و در سه ردیف کاشته شدند که برای مقایسه ی امکان کشت آبی و دیم دو ردیف با تانکر سیار آبیاری شد و یک ردیف آبیاری نشد.

در 24 آبانماه پیازهای کاشت شده در ردیفهای آبیاری شده آرام آرام جوانه های خود را بیرون داده و گل دادند ولی در ردیف آبیاری نشده شش روز بعد ودر اول آذر ظاهر شده و گل دادند. در ظاهر بوته ها تفاوت معنی داری بین ردیفهای آبیاری شده و آبیاری نشده مشاهده نگردید.

توضیح اینکه درآمد زعفران دیم در هر هکتار حداقل یک و نیم کیلوگرم است که با محاسبه ی حداقل قیمت کیلویی پنج میلیون تومان در هر هکتارهفت ونیم میلیون تومان درآمد ناخالص و چهار میلیون تومان درآمد خاص دارد که با مقایسه ی این درآمد با گندم دیم که ششصد هزارتومان درآمد خالص در هکتار دارد 5/7 برابر به سود کشاورزان است. پس کشاورزان علاوه بر تمام مناطق سردسیری و معتدل استان در روستاهای آبده گاه ،نارگموسی، سادات شازینعلی ، کلگه ،تلچگاه ،لار،کوهسرک ،شادگان ،شاه بهرام ،فتح ، نیمدور و نارک(فقط درشیبهای شمالی یا نسار) می توانند هرکدام که مایل باشند همکاریهای لازم را دریافت دارند.

لازم به ذکر است در هر جایی که بلوط می روید در صورت عدم محدودیت خواص شیمیایی و فیزیکی خاک، کشت زعفران دیم نیز امکان پذیر است.

Firefox_Screenshot_2015-12-22T08-06-21.191Z

علیجان اسدپور مدرس دانشگاه و کارشناس ارشد محیط زیست
اولین مربی گیاهان دارویی استان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • غلامرضا ناصری گفت:

  با سلام
  ایا میتوانم در زمین دیم و بی اب در منطقه کوهپایه و دشت زعفران کاشت ؟ الان گندم عدس نخود جو میشود بصورت دیم کاشت ولی محصول خوبی نمی دهد
  با تشکر از راهنمایی شما استاد ارجمند

 • اسلامی گفت:

  سلام و عرض ادب چندتا طرح دارم لطفا اگه امکانش هست شماره تلفن به من ایمیل کنید تا در تماس باشیم ممنون

 • شاهبهرام گفت:

  ادامه کامنت قبل : کوههای اطراف روستای من و شما پر از گونه های مختلف گیاهی و درختانی است که بصورت وحشی و خودرو وجود دارند که در سایر مناطق کشور گونه های آبی آنها منبع ارتزاق خانوار روستایی است . مثل انجیر ، زیتون ، گلابی ، انار ، بادام ، انگور . و اما در موزد مهاجرت معکوس خدمت شما عرض شود بیست سال قبل از اینکه شما بیایید و در روستای شادگان برای ایام عیدتان منزل قدیمی پدری را تعمیر و فصلی از آن استفاده کنید ، آقای محمد تقی علیزاده از گچساران به شاهبهرام کوچ دائمی کرد و در روستای خودش به کشاورزی و دامداری پرداخت و اکنون هم با احداث باغ مرکبات در برآفتاب شاهبهرام به فعالیت باغداری پرداخته است .

 • شاهبهرام گفت:

  جناب اسدپور گل “بی منت و بارون” همان زعفران وحشی است که در فصل پاییز و بصورت خودرو در بخش زیادی از استان می روید . علاوه بر این چرا شما میگویید آویشن شیرازی ؟ مگه کوههای اطراف روستاهای ما محل رویش آویش نیست ؟ من یادم می آید که در نیمه اول دهه ی چهل در شاهبهرام زعفران آنهم در حد مصرف خانگی کشت میکردیم . و همچنین خیلی موارد دیگر که متاسفانه اکنون به رویا وخیال و خواب تبدیل شده اند . الآن در روستاهای ما معمولترین کشت که همان گندم باشه ، کشت نمیشه . این هم از پیامدهای متخصصین کار نابلد کشاورزی پس از انقلاب است که در صدد جایگزین کردن ناشیانه ی محصولات و گونه های متفاوت دانه های خوراکی است .

 • مردی ازلیشترگچساران گفت:

  باسلام وخسته نباشید خدمت جناب اسدپورعزیز: متاسفانه دراستان وشهرستان ما کسی دنبال تولید واشتغال نیست کما اینکه چند هفته پیش تصاویر پرورش میگوی آب شیرین توسط اقای عرب پور درحاشیه رودخانه خیرابادرا نیز درسایت کبنا دیدم واین ازآن دسته کارهای تحقیقاتی است که واقعا دچار دگرگونی اقتصادی درسبد خانوارها خواهد شد ولی بی توجهی مسئولین امر جای تاسف دارد موفق باشید./

 • دهدشتی گفت:

  درود بر شما تبریک می گویم.

 • فرزندایل گفت:

  ماقبلا کاشتیم سبزهم شدن گل هم دادن

 • روح اله رحیمی گفت:

  جناب آقای مهندس تبریک میگم. امیدوارم در زمینه های تحقیقاتی موفق باشین.

 • ناشناس گفت:

  لطفا اگر امکان داره شماره تلفن بذارین تا بیشتر باهاتون آشنا بشم چون چند طرح برای اجرا دارم که نیاز به کمک شما مهندس اسدپور ها دارم

پربازديد