تاریخ درج خبر : 1394/10/05
کد خبر : ۵۲۸۴۲۵
+ تغییر اندازه نوشته -
غریب واحدی پور

«وعده‌های انتخاباتی و حادثه روستای شهروئی بهبهان»

سایت استان: غریب واحدی پور

از نظر تعهد، وجدان کاری و دلسوزی برای سازمان و بالتبع نظام و انقلاب هرگز کم نگذاشته و نمی گذارند، علاوه بر آن در اعتقاد و دینداری هم کم نظیرند. منظورم دو همکار متخصص و صاحب تجربه ام از روستای شهروئی بهبهان هستندکه روزی از روزها بواسطه حادثه ای که منجر به قتل و زخمی شدن افرادی از روستای آنها در جریان اعتراض به عدم بکار گیری اهالی محل در پالایشگاه احداثی در مجاورت زادگاه خود بودند،بسیار اندوهگین و ناراحت بنظر می آمدند.
ازاینرو، با بغضی در گلو اینگونه سخن آغاز کردند، “بخش عمده ای از زمین های کشاورزی و حاصلخیز روستا به ساخت پالایشگاه اختصاص یافت، فردی که کشته شده است. بیش از چهل سال سن داشت. ولی بعلت فقر و فلاکت خیلی دیر تشکیل خانواده داد. اکنون که به قتل رسید. فقط دختر کوچکی دارد. بعلت اینکه به زعم اهالی روستا برای پیگیری مطالبات آنها اقدام و به قتل رسیده بود، خرج و مخارج کفن و دفن را مردم روستا دادند و در مراسم تشییع او نیزهمه شرکت کردند.
فرزندان شایسته و با صلاحیت روستا در تمام ارگان ها و ادارات حکومتی ودر سطوح مختلف تحصیلی وسازمانی مشغول خدمت گذاری هستند. احساس تبعیض در استخدام پرسنل پالایشگاه تازه تأسیسی که در ملک آباءو اجدادی آنها بنا شده و نسل اندر نسل باید خطرات و آلودگی های متنوع آن را تحمل کنند، موجب شد عده ای که بی شک شدت بیکاری و ناداری مجبورشان کرده بود. نه در اعتراض به دولت و یا نظام بلکه به زعم خودشان در اعتراض به متولیان پالایشگاه که اکثر نفرات شاغل در کارخانه را از زادگاه خود بکار گرفته اند. بصورت خود جوش جلوی کارخانه جمع شوند. لکن بعلت عدم تدبیر طرفین در کنترل ماجرادامنه اعتراض به سمت جاده سراسری و مسدود کردن آن کشیده شد. تا اینکه سرانجام با این توجیه که دادستان حکم تیر داده است.از طریق به خشونت کشیده شدن تجمع فرد موصوف کشته و یکی دیگر هم زخمی شد. در حالیکه با توجه به وجود مراجع زیاد حقیقی و حقوقی که از ظرفیت عظیمی برای فیصله قضیه بنحو مطلوب برخوردار بوده و هستند، چطور در حوادث گسترده پس از انتخابات 88فرمان تیر بندرت صادر می شد. ولی در چنین جریانی به سهولت فرمان تیر صادر و در آستانه درب یک پروژه ملی که بی شک حس خوب مردم پیرامون آن در کارکرد مطلوب حال و آینده آن اثر عظیمی دارد،با چنین قتلی برای همیشه خاطره تلخی در اذهان این مردم بجا گذاشته می شود.”
با این اوصاف، اکنون اگر چه نگارنده از زمینه ها، کم و کیف وقوع چنین حادثه ای و نقش هر یک از عوامل هم بی اطلاع است. از طرف دیگر بواسطه عدم دسترسی به اطلاعات در موردحوزه امنیت و چگونگی تصمیم گیری و اقدام متولیان آن در مواقع اضطراری در این خصوص هم اظهار نظر نمی کند ، ولی از آنجا که مقامات دولتی ادعا می کنند که پروژه ای ملی است، اهالی روستا هم سهم خود را از فرصت های شغلی پالایشگاه گرفته اند. بویژه در آستانه انتخابات دهم و طرح وعده های کاندیداها برای ایجاد فرصت شغلی از طریق پیگیری احداث کارخانجات این سؤال بی پاسخ می ماند، که چرا اگر سهم مردم یک منطقه از یک طرح بزرگ و ملی با مشغول شدن تعداد بیشماری نیروهای متنوع به قول مقامات حدود 16درصد و آنطور که اهالی محل می گویند در حدبکارگیری چند نیروی ساده است. پس این همه وعده های احداث کارخانه و ایجاد فرصت شغلی هیچ محلی از اعراب نخواهند داشت. به خصوص اگر این نکته را هم مورد توجه قرار دهیم که حتی همواره شایع بوده است که احداث کارخانه در چنین منطقه ای تحت فشار نماینده وقت بهبهان در مجلس و بدون شک در راستای رفع مشکل بیکاری مؤکلین خود بوده است. همچنین آیا اگر چنین طرحی در استان های شمال غربی کشور که گویا بعلت اینکه مدیر از آن استان ها است،حداقل بنا به شایعات متواتربخش عظیمی از نیروهای بکار گماشته شده نیز از هم استانی های خودش هستند، احداث می شد. چه سهمی از اشتغال در آن به مردم استان خوزستان و چند استان مجاورداده می شد.
این همه درحالی است که نیروهای تخصصی و بیکار در خوزستان و استان های مجاور کم نیستند, تجربه هم نشان داده است که متوسط مدت زمان ماندن متخصصین غیر بومی در مراکز صنعتی بشدت کاهش یافته و هزینه زیادی که صرف کسب تجربه آنها می شود، بخاطر اینکه پس از مجرب شدن منطقه را ترک می کنند، توجیه اقتصادی هم ندارد. کما اینکه موضوع ترک متخصصین غیر بومی پس از آنکه با کسب تجارب لازم نیروی اثر گذاری می شوند، چند سالی است که به پاشنه آشیل مناطق نفتخیز جنوب نیز مبدل شده است.
بگذرم که قطعا”قانون تکلیف نحوه هر نوع استخدامی را روشن کرده و به هر حال این اتفاق با تمام عوارض و هزینه ای که برای ملک و میهن داشت و دارد،هم لااقل با صرفنظر از عوارض طولانی مدت آن در شرایط کنونی خاتمه یافته است.اما در عصر اطلاعات و هنگامه ای که بیکاری خوره جان جوانان و موسم وعده های انتخاباتی برای رفع این معضل نیز هست ، اطلاع رسانی شفاف، جامع و اقناع کننده در مورد نحوه و دامنه بکارگیری نیروهای بومی در کارخانجات و پروژه های محلی عاملی بسیار کلیدی برای جلوگیری ازوقوع چنین حوادثی است.
فراتر اینکه توده را نیز در محک زدن ادعاهای احتمالی برخی کاندیداهای مجلس دهم در این ارتباط توانمندتر و کاندیداها را هم واقع بین تر می کند.
دین، انقلاب و میهن پاینده باشند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • میر گفت:

    جناب مهندس احساس تعهد و واکنش منطقی شما به حوادث و رویدادهای محیط ، با قلم منصف، ساده و شیوا قابل تقدیر است.

پربازديد