تاریخ درج خبر : 1394/10/05
کد خبر : ۵۲۸۴۴۰
+ تغییر اندازه نوشته -
جهانگیر ایزدپناه

«کشک پزان و بقال ها و کلاغ ها»

سایت استان: جهانگیر ایزدپناه
دراین سن وسال معلوم نیست چرا آدمیزادبه فکرگذشته وخاطرات می افتد شاید هم حوادث وقضایای همین روزگار فعلی باعث تداعی طرز زندگی وضرب المثلهای گذشته میشود .بهرشکل بد نیست یادی از موسم کشک پزی ودعوای کلاغها برسر کشک بکنیم . چون زندگی ما به موهبتهای طبیعت یعنی باران وبرف وخرمی فصل بهار بستگی داشت تا اسفند ماه معلوم میشد که چه سالی رادرپیش داریم وبهارمان چگونه است .بلاخره هنگامه کشک پختن ودعوای کلاغها برسرربودن کشک مردم فرامیرسید. واین ضرب المثل :”دوکلاغ جنگ میکنند سر کشک مردم” هم احتمالا از همین قضیه نشآت گرفته است.
شاید جوانهای امروزی پروسه یا روند کشک پزی را زیاد مشاهده نکرده باشند ولی باور کنید وقتی اجاق (چاله تشی)روشن میشد وپاتیل دوغ را روی آن میگذاشتند کلاغها به جنب وجوش میافتادند وقار قار فراوان میکردند واتش زیر پاتیل هم روبراه بود یعنی باصطلاح تنور از هر جهت داغ داغ بود وکلاغهای بسیاری برای ربودن کشکها در تب وتاب بودند وباهم درحال کشمکش وجنگ وجدل بودند وهر کدامشان در عالمی بودند، یکی درعالم “لاهوت” ودیگری در عالم ناسوت(ناسوت از ناس یا الناس گرفته شده است که همان انسان گویا است و با”منطق”).
برای پهن کردن وخشک کردن کشکهاهم تلواره ای اماده بود(تلواره یک صحن یا فضایی بود بر بالای چهارستون چوبی نسبتا بلندکه انرا با بهترین بوته ها وگلهای بهاری نظیر چویل فرش میکردند وکشکها راروی ان میچیدند )خلاصه گلستون وبهارستونی بود این تلواره باچویل هایش.و کلاغها همه درخیال رسیدن به تلواره کشکها بودند و در حال جدل با هم . غافل از آنکه کسی نشسته و با ظرافت و دقت و سفارش خاص نخی در دست دارد و کشک ها را قالبی و با سلیقه ای خاص برش می دهد که کشک باب میل و هماهنگ از نظر شکل و محتوا برای خودشان و یا برای چقال و بقال ها آماده شود . خلاصه این طور بگویم که بچه ها و حتی بزرگان مواظب بودند که بخصوص آن کلاغ های زبر و زرنگ ولی ناهماهنگ که امکان ربودن کشک ها را داشتند فرصت ربودن بدست نیاورند . و در نهایت هم برای خاتمه دادن به قار قارها کشک ریزه ای هم به آن کلاغهای کوچک میدادند وقال قضیه رامیکندند . خلاصه کشک ها آماده می شد مقداری برای خانواده و فامیل و بقیه هم برای مرکز داد و ستد کالا ( شهر) . کشک نبرده ها هم باید می رفتند پی کارشان تا زمانی دیگر و کشک پزانی دیگر منتظر می ماندند . باور کنید که این کلاغ ها هم صلاح کار خود را نمی دانستند . اگر بجای آن سرو صداها و هجوم و قارقار ، یکی دوتاشان می آمدند بهتر می توانستند کشکی بربایند . در ثانی ما وقتی می شنیدیم که کشک هارا می خواهند ببرند در شهر (مرکز داد و ستد کالا و معامله گران) ناراخت می شدیم و می گفتیم اگر چند تا کشک به آن کلاغ ها می رسید بهتر از این معامله گران بود که با چرب زبانی و سلام و صلوات سر ما را شیره می مالند و کشک ها را مفت از چنگ مان در می آوردند و با آب و تاب و سلام و صلوات طوری چرتکه را می انداختند که به صاحبان کشک چیزی نمی رسید و….
وانگهی کلاغ ها کم توقع ترند و زیاد برما ایراد نمی گیرند که باید اینطور و آنطور کنید ،روی کشک ها را باید اینطور باشد ، قالبشان باید اینطورباشد ،رنگشان آنطور باشد و خلاصه هزار ایراد بنی اسراییلی از سر تا پا می گیرند که وا مصیبتا !. پس بهتربود به کلاغ های ناهماهنگ اما کم دردسرتر کشکی برسد . ا گرهم کشکی میبردند لااقل زیاد به پر و پایمان نمی پیچیدند . قارقارشان را هم به فال نیک بگیرید که لااقل به بچه ها قارقار کردن یاد می دهند . تحقیقات محققان نشان داده است که قار قارکلاغها خود نوعی اطلاع رسانی در مورد اوضاع جوی و تبادل اطلاعات است که بهتر از بی خبری محض است . البته پیش از تحقیقات محققان از قدیم و ندیم هم ما این اصطلاح را داشتیم: ” کی بهت گفت ؟ خب کلاغه بهم گفت”. یک لحظه فکرکنید که اگر اجازه نشستن کلاغ ها را بر بام ساختمان شرکت نفت و دکل کشتی های نفت کش می دادند . امروزه کمتر مساله ای بنام بابک زنجانی و متهم های ردیف دوم و سوم و چهارم ،پنجم ، ششم و.. را داشتیم .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • جهانگیر ایزدپناه گفت:

  سلام به همه ، اقاسیدقربونت برم کشک راسیاسی نکن نشه مثل قضیه “ماست مختارسلطنه “که بنا به امرناصردین شا ه مختار سلطنه دستور ارزان شدن ماست رادادخودش هم بطور ناشناس به دکانی رفت وگفت ماست چنده؟ بقال گفت ماست مختارسلطنه میخای یامعمولی؟باتعجب گفت ماست مختارسطنه چیه؟بقال گفت قیمتش همانه که مختارسلطنه تعیین کرده اما نصفش آبه! حالا قاسید کشک را دو جناح نکن بخصوص که کهنسالان وعوام نمیتوانند اصطلاح ا صلاح طلب واصولگرارا تلفظ کنندبگذار ما پیرها تو عالم خودمان باشیم وکشک ساده مان رابخوریم که برای کاهش چربی وقند خون مفیداست ووارد جدال جناحین نشویم ماکه دچارطایفه گرایی هستیم اگر جناحی هم شویم قوزبالاقوزه

 • ناشناس گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…درود بی پایان براستاد
  استاد گرامی حرف دل مارازدی زیبا ودلنشین برای من ومااما سهمگین چون پتک برفرق کلاغ صفتان

 • سید گفت:

  ناشناس مطلبو نگرفتی . تو مو میبنی و من پیچش مو. کدخدا دونه چه ایگو.
  یک لحظه فکرکنید که اگر اجازه نشستن کلاغ ها را بر بام ساختمان شرکت نفت و دکل کشتی های نفت کش می دادند . امروزه کمتر مساله ای بنام بابک زنجانی و متهم های ردیف دوم و سوم و چهارم ،پنجم ، ششم و.. را داشتیم

 • ناشناس گفت:

  سلام و درود بی پایان خدمت استاد ایزدپناه بخاطر زنده کردن آداب و روزگار عشیره ای

پربازديد