تاریخ درج خبر : 1394/10/05
کد خبر : ۵۲۸۴۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -
شکراله علیزاده

«مثلث اقتصاد، سیاست و فن؛ راهبرد توسعه‌ی کهگیلویه‌و‌بویراحمد»

سایت استان: شکراله علیزاده

تنور انتخابات مجلس شورای اسلامی ، با ثبت نام چهره های متفاوت شناخته شده و گمنام طیفهای مختلف سیاسی و مستقل ، در سه حوزه انتخابیه ی استان کهگیلویه و بویراحمد (بویراحمد و دنا ) ، ( گچساران و باشت ) ، ( کهگیلویه ، بهمئی ، چرام و لنده ) هر روز گرم و گرمتر و آخرین ساعات وقت قانونی را پشت سر گذاشت .
گویا کرسی سبز بهارستان ، از چنان جذبه و اهمیتی برخوردار است که علی رغم اینکه آنهایی که تاکنون به آن تکیه زده اند ( با احتساب کرسیهای قرمز رنگ مجلس سابق ) توفیقی در جهت رفع محرومیت و مشکلات استان را بدست نیاورده اند ، ولی نامزدهای ثبت نام کرده و آنهایی که قصد ثبت نام دارند بر این باورند که در صورت انتخاب ، قادر خواهند بود نسبت به رفع مشکلات موجود اقدامات بایسته را انجام دهند .
همه میدانیم که رفع مشکلات و محرومیت زدایی از چهره ی استان درکوتاه مدت وحتی میانمدت ، امری است محال و ناممکن و آنچه که نامزدها در بیانات خودشان هنگام ثبت نام عنوان میکنند ، شعاری است مرسوم که متاسفانه تبدیل به عادتی روزمره گردیده است .
اتفاقات پیش آمده در جریان ثبت نام نامزدها ، پیامهای مهمی را به جامعه القا میکند . کنار کشیدن آقای بزرگواری در شهرستان کهگیویه بزرگ ( بعضی دوستان این کنار کشیدن را قهرمانانه توصیف کرده اند ) وحضور دیر هنگام آقای هدایتخواه با گامها لرزان در بویراحمد و دنا و غیبت آقای حسینی در گچساران و باشت ، نشان میدهد که طیف تندروی اصولگرا دراستان کهگیلویه و بویراحمد ، پیشاپیش شکست خودشان را در انتخابات اسفند ماه 1394 مجلس شورای اسلامی اعلام کردند .
ظواهرامروهمچنین جایگاه آقای تاجگردون در مجلس شورای اسلامی ، و رویکرد طوایف مختلف شهرستانهای گچساران و باشت به سمت ایشان حکایت از آن دارد که وی تنها کسی است که قادر خواهد بود رای مردم را کسب و برای چهار سال آینده به کرسی خوش رنگ سبزبهارستان به عنوان نماینده این شهرستانها تکیه زند . مزید بر این ، تشتت ایجاد شده در جبهه ی اصولگرایان گچساران و باشت ، و رویگردانی مردم از این طیف با توجه به سابقه ی آنها در امر نمایندگی مجلس وهمچنین سر درگمی آنها ( شرکت در جلسه ی هم اندیشی زیر زمین چهارضلعی !!! ) و نداشتن چهره ای توانا که بتواند با تاجگردون رقابت نماید ، موفقیت اصلاحطبان گچساران و باشت را با فرستادن تاجگردون به بهارستان ده چندان نشان میدهد .
در شهرستان کهگیلویه بزرگ ، بعد از سالها ، پیامهای خوب و خوشی از جبهه ی اصلاحطلبان به گوش میرسد . اگر چه تعداد ثبت نام شده های اصلاحطبان در این شهرستان روز بروز افزایش می یابد اما همه ی آنها بر وحدت و یکپارچگی و اجماع نظر دارند. تجربه نشان میدهد که عامل اصلی عدم توفیق اصلاحطبان کهگیلویه بزرگ در ادوار مختلف انتخابات مجلس شورای اسلامی ، فقط و فقط خودشان بودند و بس . چه آنزمان که با انشقاق و جدایی میان طیف آقای لاهوتی و آقای منطقیان ، موجبات پیروزی آقای موحد را بوجود آوردند و چه آنزمان که با عدم اجماع ، زمینه ی حضور آقای بزرگواری در مجلس را فراهم کردند . به هر جهت اکنون بر خلاف گذشته ، از طرف بزرگان این جریان صدای اتحاد و دوستی می آید که نوید بخش روزهای خوب و خوش آینده ی اصلاحطبان خواهد بود . اگراجماع اصلاحطلبان شهرستان کهگیلویه بزرگ صورت بپذیرد که انشاء الله اینطور خواهد بود ، رفتار وتصمیم طیف اصولگرا ی این شهرستان ، با حضور آقای موحد یا بدون حضور او ، مهم و تعیین کننده نیست .
در بویراحمد و دنا ، اصولگرایان جلسات متعددی برای اجماع تشکیل دادند . ولی هر بارو پس از انتخاب نامزد نهایی ، افرادی از در مخالفت درآمدند . عدم مقبولیت فرد انتخاب شده پس از اجماع ، حکایت از عدم اعتماد آنها نسبت به همدیگردر جهت کسب آرا لازم را میرساند . نهایتا این وضعیت آنها را به سمت و سوی آقای هدایتخواه نماینده تند روی اسبق این حوزه انتخابیه کشاند و موجب شد که آقای هدایتخواه در آخرین ساعات مهلت قانونی ثبت نام ، با گامهایی لرزان وارد کارزار انتخاباتی با سایر رقبا گردد .
از سوی دیگر به صحنه آمدن اصلاحطلبان مختلف و اجماع احتمالی صد در صدی آنها ، نشان از آن دارد که طیف اصولگرا در این حوزه انتخابیه ، قافیه را در انتخابات اسفند ماه ، به رقیب اصلاحطب خود ، خواهد باخت . در این میان نمی توان توفیقی برای آقای زارعی نماینده ی فعلی بویراحمد و دنا متصور بود چرا که ، آقای زارعی با رای اصلاحطلبانی وارد مجلس شد که اکنون دارای نامزد انتخاباتی هستند و اسب خود را برای فتح بهارستان زین کرده اند .
به نظر میرسد در این دور از انتخابات ، اصلاحطلبان بتوانند در هر سه حوزه ی انتخابیه موفق گردند . اما اگر اصلاحطلبان هر سه حوزه ، با هم تعامل داشته و با برنامه و درک شرایط حساس ، بر روی افرادی اجماع کنند که شاخصه های لازم و ضروری نامزد اصلح را داشته باشند ، موفقیت حتمی است . برآیند تعامل سه حوزه انتخاباتی با هم ، انتخاب مدیران توانا و کاربلد در استان را بدنبال دارد و وجود این مدیران میتواند موتور توسعه ی پایدار استان را بر اساس شاخصهای علمی توسعه ، روشن نماید .
از نظر نگارنده همه بزرگوارانی که از جریان اصلاحطلب کاندید شده اند ، انسانهایی توانا و اصلح هستند ، اما در این وانفسا به نماینده هایی نیاز هست که مایه مباهات انتخاب کنندگان بوده و بتوانند در امر نمایندگی ، ضمن هماهنگی با سایر نمایندگان استان ، وظایف قانونی خود را به نحو مطلوب و منطقی و در جهت رشد و توسعه حوزه های انتخابیه خود ، انجام دهند . در این راستا ، با توجه به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد دارای سه نماینده میباشد ، لذا ضروری است که منتخبان استان علاوه بر شاخصه های قانونی عمومی ، هر کدام دارای یکی از ویژگیهای سیاسی ، اقتصادی و فنی باشند . دراین میان با وجود آقای تاجگردون از حوزه انتخابیه گچساران و باشت ، در حوزه ی اقتصادی مشکلی وجود ندارد . اما باید نمایندگان حوره انتخابی بویراحمد و دنا و حوزه ی انتخابیه کهگیلویه ی بزرگ ، یکی دارای ویژگی سیاسی و دیگری دارای ویژگی فنی باشند . این موضوع میسر نیست مگر با تعامل و رایزنی فی مابین بزرگان دو حوزه ی انتخابیه فوق.

* بخشدار چرام در دولت اصلاحات

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • لیزه گفت:

    آن چیزی را که مکرر از سوی اصلاح طلبان و اصولگرایان در نشریات اختصاصی شان مشاهده می کنیم در چارچوب هایی برنامه ریزی شده ، که در آن منافع جناح های حکومتی ” اصلاح طلبان و اصولگرایان ” که متا سفانه کمتر نزدیکی ای با مردم دارند لحاظ شده است … این مطلب قسمتی از یک نوشتار است که ممکن است در سایت های استان و یا کبنا به زودی منتشر شود .

  • سیروس گفت:

    الان کجای این نوشته راجع به تیتر که «مثلث اقتصاد، سیاست و فن؛ راهبرد توسعه‌ی کهگیلویه‌و‌بویراحمد» باشد صحبت شده و ایده و تحلیل مطرح شده است..؟! این مطلب درباره ی تحلیل فضای انتخاباتی این روزها بود.

پربازديد