تاریخ درج خبر : 1394/10/05
کد خبر : ۵۲۸۴۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -
یزدانی در گفتگو با خبرنگاران:

حضور سیدباقر در انتخابات خواست عمومی مردم بود/ عارف ستاد استانی نداشت/ از حضور هدایتخواه استقبال می‌کنیم

ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی از روز شنبه  28 آذر شروع و روز 4 دیماه پایان یافت.

جریان اصلاح طلب از مدتها پیش از نهضت ثبت نام نیروهای این طیف خبر می‌داد و تقریباً در همه کشور نیز این چنین شد. اما در شهرستان بویراحمد و با حضور سیدباقر موسوی، این نهضت گسترده ثبت نام انجام نشد و تنها چند چهره جوان از این جریان ثبت نام کرده و گمانه زنی برای نام نویسی چهره‌های شاخص دیگر این طیف به حقیقت نپیوست.

در این خصوص قاسم یزدانی عضو شورای سیاستگزاری ستاد روحانی در استان و از فعالان سیاسی اصلاح طلب در جمع خبرنگاران پاسخ داده که ماحصل آن در پی می‌آید:

* جناب یزدانی چرا سید باقر؟

** باید از مردم پرسید. حضور سید تبدیل به یک مطالبه جدی سیاسی و حتی اجتماعی شده بود نمی‌توان این خواست عمومی را دست کم گرفت.

* جناب یزدانی چه شد افرادی چون مهندس غریب پور و جنابعالی ثبت نام نکردید؟

** یقیناً افکارعمومی چهره‌های تاثیرگذار جریان اصلاحات بعد از موسوی را می‌شناسند، جناب مهندس غریب پور از مدتها قبل عدم تمایل خود را با توجه به حضورسیدباقر مکرراً در مصاحبه‌های خویش اعلام داشته بود. حقیر نیز با وجود سیدباقر دلیلی برای ثبت نام خود نمی‌دیدم.

البته بزرگان دیگری مانند جناب دکترمندنی پور، جناب دکتر وکیلی در جبهه اصلاحات بوده و هستند که در حوزه‌های بزرگتری حضور یافته و شانس بالایی نیز برای ورود به مجلس دارند. در هرحال عرض کردم حضور سید بر پایه یک خواست عمومی شکل گرفت و اخباری که من دارم شانس بالایی برای تأیید صلاحیت دارند

* بازم می‌پرسم چرا موسوی؟ آیا تاییدصلاحیت وی قطعی ست؟

** سیدباقر موسوی در طول هشت سال نمایندگی منشأ خدماتی برای استان بودند و همواره در جبهه مردم بود و بر سر پیمان تا درگیری لفظی با دو رییس جمهورسابق پیش رفت. مردم خدمت را فراموش نمی‌کنند. امیدوارم هیچ نهادی باعث تلخکامی ملت نشود. دلیلی برای ردصلاحیت او وجود ندارد، بنابراین ما فقط به تاییدصلاحیت ایشان می‌اندیشیم.

سیدباقر فرزند نظام و انقلاب است و همه شاخصهای مورد پذیرش این نظام را دارند، در مجلس هم مدافع حقوق مردم بود و در این ده دوازده سال که دور از قدرت بود رفتاری مغایراصول و مبانی این نظام و انقلاب نداشته‌اند و بنابراین انتظار تاییدصلاحیت ایشان انتظار معقولی ست.

* بالاخره چه شدکه سرانجام موسوی ثبت نام کردند؟

** نگاه‌ها در این باره متفاوت بود؛ سیاسیون و احزاب استان اغلب خواهان حضور چندنفر از نیروهای شاخص در کنار سید بودند و اصرار داشتند که این حضور باید طولی و پر رنگ باشد تا پس از تاییدصلاحیت‌ها با سازوکاری که پیش بینی شده بود به خروجی واحد رسید.

اصلاح‌طلبان مقیم مرکز که نشستهای آنها با موضوع انتخابات از هجده ماه پیش تاکنون تشکیل می‌شد، از یک سال پیش رأی به حضور سید داده و در آخرین نشست در هفته اخیر سرانجام قرار بر این شد که سید ثبت نام نموده و البته خود آقای موسوی تاکید داشتند که کسانی که مایلند حتماً شرکت کنند.

* جناب یزدانی یکی از انتقاداتی که به موسوی در افکارعمومی می‌شود، این است که ارتباط کمی با جوانان دارد و در مسئولیت‌ها و مشورتها توجهی به این طیف ندارد.

** این سخن و قضاوت هرگز عادلانه نیست، اتفاقاً موسوی نخستین مسئولی ست که در استان به جوانان بها داد، نیروهای جوانی را بر مصدر امور گمارد که بعضی از آن نیروها در سطوح ملی درخشیدند. موسوی خودباوری را به ما جوانان آن دوره ارزانی داشت، شاید اگر آمار درستی استخراج شود سن نیروهایی که در مشاغل مدیریتی مهم در استان گمارده شدند، کمتر از سی سال بوده باشد. وانگهی مگرخودایشان زمان نمایندگی چندسالشون بود؟

* شما سه دوره از زارعی حمایت کردید، تا جایی که می‌دانیم شروع مذاکرات با وی و تنظیم میثاق نامه اصلاح‌طلبان با زارعی و سپس توافق با هم درخصوص برنامه‌های آینده‌تان توسط شما انجام و پیگیری شد، آیا پس از این همه سال حاضرید متن آن را منتشر کنید؟

** به لحاظ اخلاقی هرگزمجازبه انتشار آن پیمان نامه نیستم، حقیر به نمایندگی از جمع کثیری از دوستان اصلاحطلب آن مأموریت رابه خوبی انجام دادم، فقط می‌توانم بگویم که ما نهایتاً به تعهداتمان عمل کردیم.

* آیا زارعی به تعهداتش عمل کرد؟

** اگر اجازه بدین فعلاً اظهارنظری نکنم، شاید روزهای پیش رو پیرامون آن اتفاقات و نیز عملکرد نماینده محترم بویراحمد مصاحبه‌ای داشته باشم

* آیا بازهم درصورتی که اتفاق دیگری بیفتد حاضرید از ایشان حمایت کنید؟

** جریان اصلاح طلبی به دلیل حذف نیروهایش سه دوره ازجناب زارعی حمایت کرد، ما زارعی پنج هزار رایی را به هشتادهزار رأی رساندیم آن تصمیم درآن شرایط قابل دفاع است، ایشان به لحاظ سیاسی و نیزاخلاقی مدیون این جریان است، امیدوارم اتفاقات دوره‌های قبل هیچگاه تکرار نشود.

* یکی دیگر از نامزدهای این دوره بویراحمد جناب بهرامی است که رییس ستاد عارف بودند. نظرتان دراین خصوص چیست؟

* دوست ندارم درباره ایشون اظهارنظری کنم، چون ایشان اظهارفرموده اندکه باوجود سیدباقردر صحنه نمی‌مانند،

* شاید درصحنه ماندند؟

** هرگزاین کار را نمی‌کنند، چون برای سخن خویش حتماً اعتبار قائل است، و مردم اینگونه اظهارات را به دقت زیر نظر دارند.

* آیا ایشان اصلاحطلب است؟

** سنداصلاح طلبی به نام هیچکس نیست و اصلاحات ملک طلق احدی نیست، هرگاه کسی میگویداصلاح طلبم، حتماً چنین است.

* چگونه بهرامی رییس ستاد عارف دراستان شدند؟

** وی هیچگاه رییس ستاد عارف دراستان نبودند، شما به عنوان یک خبرنگارستادی به نام ستادعارف دراستان دیدید؟

* پس جریان چه بود؟

** اجازه می‌خواهم با توجه به اینکه بحث ستادعارف بسیار پررنگ می‌شود و حتی مباحثات و مناقشاتی را به وجود آورده به عنوان کسی که در جریان ریز شکل گیری ستادها بودم توضیحی بدهم تا این مساله برای همیشه روشن شود؛

اولاً ستادی به عنوان ستاد عارف در استان شکل نگرفت و عمده نیروهای اصلاحطلب درگیرستاد هاشمی بودند، تعدادی از بزرگان اصلاحات که در ستاد دکترعارف در تهران مشغول بودند پیگیرتشکیل ستاد عارف در استان بودند. شُک ناشی از ردصلاحیت هاشمی بر طرف نشده بود، ما به تعدادی از دوستان که در ستاد هاشمی مسئولیت نداشتند پیشنهاد دادیم که ستاد عارف را تقبل کنند، ولی هیچکدام از آنها نپذیرفتند.

* می‌توانید اسامی آنها را ذکرکنید؟

بله. دکترشاپور رمضانی، مرحوم سیدکریم موسوی و حاج بهرام جعفری

من به شخصه با هر سه نفرصحبت کردم و تنها دکتر رمضانی بیست و چهار ساعت فرصت خواستند که پس از انقضای مهلت، انصراف خویش را اعلام کردند.

* چرا نپذیرفتند؟

** جهت گیری اصلاح‌طلبان درآن شرایط با توجه به اقتضائات روز، هرگز سمت و سوی عارف را نداشت.

* بالاخره بر سر ستاد عارف چه آمد؟

** جناب مهندس رستاد به اکراه موضوع را به صورت موقت پذیرفت اما دقیقاً صدور ابلاغ ایشان مصادف شد با مشکلاتی که برای جمعی از نیروهای اصلاح‌طلب در استان پیش آمد و تقریباً نیروهای فعال درگیر همان بازداشتهای قبل ازانتخابات شدند. رستاد نیز بلافاصله منصرف شد و به اتفاق دوستان درگیر این موضوع شدند. النهایه چندروزی قبل از انصراف دکترعارف ابلاغ ستاد وی برخلاف عرف، به شکل شهرستانی صادر شد، یعنی در سه حوزه انتخابیه سه ابلاغ صادرشد و در شهرستان بویراحمد جناب دکتر بهرامی ابلاغ گرفتند و البته قبل از تشکیل ستاد و تکمیل ساختار و آغاز فعالیت، جناب دکتر عارف نیز همانگونه که میدانید پس از نامه خاتمی کناره گیری کردند و البته با این حرکت جاودانه شدند.

* در خصوص حضور دکتر هدایتخواه در حوزه بویراحمد چه نظری دارید؟

از همان آغازمعلوم بود که ایشان ثبت نام خواهند نمود، صحنه آرایی فعلی نامزدها در بویراحمد عالی ست این رقابت، یکی از زیباترین رقابت‌های تاریخ انتخابات بویراحمد خواهد شد، بی تردید نگاه بسته قومیتی که آفت جریانات سیاسی است و متاسفانه طی چندسال اخیر سایه شومی بر استان ما افکند با رقابت موسوی و هدایتخواه هم فضا سیاسی ترخواهد شد و هم آرایش نیروهای سیاسی به سمت شفافیت بیشترسوق داده خواهد شد، من به شخصه مشروط برآنکه انشاالله مردم فرصت و قدرت انتخاب را خواهند داشت از این فضا استقبال خواهم کرد.

* به عنوان یک فعال سیاسی در سطح استان درخصوص دیگر حوزه‌های انتخاباتی استان چه فکر می‌کنید؟

** در کهگیلویه با تعدد کاندیداهای اصلاح‌طلب روبرو هستیم، دوستان شورای هماهنگی در استان مشغول تدوین راهبردها و مکانیزم اجرایی خروج از این نبردفرسایشی و رسیدن به گرینه واحدهستند. امیدواریم دوستان کهگیلویه دست از نبرد برای شکست برداشته و به پیروزی بیاندیشند.

* از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید سپاسگزارم

منم از شما سپاسگزارم و امیدوارم که رسانه‌ها همواره به رسالت اخلاقی خویش اندیشیده و پایبند باشند

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حمید بهادر از پاتاوه گفت:

  جناب یزدانی ، چنانچه به پیشنه سیاسی زارعی توجه وانالیز شود.پشت کردن وتقابل ایشان دربرابر اصلاحات بر همگان اشکار وعیان است . پس چه حاجت به بیان که ان میثاق نامه منتشر نمی شود. ایا شما نباید درخصوص این اشتباه تاریخی از هوادارن اصلاحات پوزش بطلبید.

 • رضا گفت:

  اقای یزدانی ما از طرفدارای اقای موسوی هستیم ولی امثال شما فقط دنبال پست و مقام هستین حال بعد از قبولی چه پستی میخوای مدیر کل کدوم اداره مشکل شهر ما امثال شماست نه نمایندگان

  • اصلاح طلب گفت:

   ما اجازه نمیدهیم که ضد انقلبیون به نظام آسیب برسانند؛ یزدانی بهتره به کار خودش ادامه بده به این کارا نیومده…

 • ناشناس گفت:

  فکر نکنم سید باقر رای بیاره ارا سید باقر در سبد اقای زارع و بهرامیه به هر حال همه چیز معلوم میشه چون ایشون اصلا نماینده فعالی نبودند در ادوار گذشته اقای زارع خیلی خیلی از ایشون سرتر و بهتر است و واقعا بی انصافیه که زارع را که اینقدر تلاش میکنه با سید باقر مقایسه کنیم بعضی ها فقط دنبال منفعت جناحی هستند و به فکر مردم نیستند

 • دوستي ازدنا گفت:

  جناب یزدانی دوست عزیز دربیانات خود عرض کرده ای فعالان سیاسی إصلاح طلب در تهران تصمیم گرفته اند سید حضور پیدا کند . جهت اطلاع جنابعالی اولا سید نیازی به تصمیم دیگر ان بر آمدن و ما ندن و تبلیغات ندارد درثانی مگر این أکثریت إصلاح طلب این دوشهرستان قدرت تفکر وتصمیم گیری ندارند که شما از تهران برای شان تصمیمگیری کنید . حرف سنگینیست برای ما

 • شاهپور گفت:

  فکر کردی نظرت مهمه. این اشتباه رو نکن

 • دانشجو گفت:

  درود بر دکتر یزدانی و مصاحبه زیباشون

 • اپراشكفتي گفت:

  اقای هاشم پور متاسفانه اداره صنایع دستی در گردش گری ادغام شده و دیگر هیچ

 • ناشناس گفت:

  درودبرشیرمردبویراحمدی قاسم یردانی شجاع وباغیرت

 • سید اسحق هاشم پور گفت:

  بسیار عالی وپر محتوا بود از جناب یزدانی به خاطر تبیین خط مشی اصلاح طلبان متشکرم وامیدوارم با تایید قطعی جناب سید باقر موسوی مردم به مطالبات چند ساله خود دست یابند.

 • اصلاح طلب گفت:

  بگذریم
  از تجار تاجیکی و افغان چه خبر؟
  ما هم رای بدیم نه؟
  یعنی ماها فقط برای شلوغ کنی خوبیم نه؟

 • اصلاحات گفت:

  بسیار زیبا ورعایت اخلاق سیاسی اظهارنظرکردن دراین که موسوی به درخواست مردم پا به عرصه انتخابات گذاشته شکی نیست ایشان از محبوبیت زیادی دربین حوزه انتخابیه برخوردارهستند

 • مرد نامی اصلاحات آمده تا بماند و پیروز شود گفت:

  خبر خوش برای همه اصلاح طلبان و خبر بد برای همه اصولگرایان دلواپس استان کهگیلویه و بویراحمد

  :سید باقر موسوی با حمایت سران اصلاحات و اعتدال در تهران و اطمینان از تایید صلاحیت پای به میدان گذاشته است پس کسی فکر رد صلاحیت را از سرش بیرون کند.سید باقر موسوی جهادگر و انقلابی پیشاپیش تایید شده است.
  پس همه متحد و با قدرت برای پیروزی اصلاحات و اعتدال قدم در امتحان انتخابات مجلس دهم بگذارند.

  درود بر سید باقر موسوی تنها کاندیدای مورد حمایت همه گروههای اصلاحات و اعتدال در بویراحمد علیا و سفلی
  درود بر سید باقر موسوی تنها کاندیدای مورد حمایت اصلاحات و اعتدال دریاسوج،سی سخت،مارگون،لوداب،پاتاوه وکبگیان

  • دانشجوی دکتری حقوق گفت:

   قابل توجه آقای یزدانی!!! توصیه میکنم اگر واقعا دوست آقای سید باقر موسوی هستی ؛ در را پیشرفت ایشان همین کافی است که با او فاصله بگیری …ودر آخر یه توصیه دیگه دارم به خوانندگان محترم وبخصوص سایت وزین استان درحین برسی نظر حقیر ؛خدا وکیلی به اطلاع ایشان وجناب موسوی رسانیده شود ( حتما یه مطالبی شنیده ام )

   • مهندس مکانیک دشتروم گفت:

    درود بر این برادر دانشجو وصددرود بر سید اصلاحات ومرگ بر ضد نظام ومرگ بر ضد ولایت فقیه !!! سید جان به هوش باش عمل کن

   • محمد گفت:

    ………… دشترومی که حمایت یزدانی را نادیده میگیری ویه دانشجوی که سواد نوشتن ندارد را تحسین مینمایی متاسفم

پربازديد