تاریخ درج خبر : 1394/10/07
کد خبر : ۵۲۸۵۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -

محرمی که در دهدشت تمام نشده است

شهر دهدشت با گذشت 2 هفته از ماه ربیع‌الاول در انتظار فضای نشاط‌‌آور تداعی‌کننده اعیاد بزرگ است.
از جمله سیاست‌های مدیریت شهری داشتن فضای محیطی با نشاط است که در این راستا تبلیغات محیطی و فضاسازی شهر برای مناسبت‌های ملی و مذهبی،اعیاد و بزرگداشت‌ها می‌تواند در زیباسازی چهره شهر نقش بی‌بدیلی داشته باشد.

شهرداری به عنوان متولی ترسیم فضای عمومی شهر در مناسبت‌ها و ترویج فرهنگ دینی و ملی است و باید مطابق با مناسبت‌های تقویم ملی برنامه‌ها و تدابیری برای فضاسازی شهری و تبلیغات محیطی اتخاذ کند.

کیفیت به‌کارگیری عناصر زیبایی هم‌چون نورپردازی‌ها و تزئینات مناسب از برجسته‌ترین عواملی است که موجب تقویت روحیه شهروندان و بهبود محیط و فضای اجتماعی آنان می‌شود اما گویا فضای رخوت و خمودگی شهر دهدشت که ناشی از مشکلات متعدد شورای شهر و شهرداری است نه گلایه‌های شهروندان و نه فرا رسیدن اعیاد و جشن‌ها را بهانه‌ای برای ترسیم چهره شاد و زیبایی بصری در خود نمی‌بیند و قرار نیست تغییری در سیمای آن هویدا شود.

با فرا رسیدن ماه محرم و به منظور حفظ حرمت و شئونات این ماه شهرداری در فضاسازی محیط شهری متناسب با ایام تلاش‌هایی داشت و با نصب بنر در سطح شهر و پرچم‌های مشکی نسبت به سیاهپوش کردن میادین و معابر و بلوارها اقدام کرد.

13941005001144_PhotoL
اما با گذشت 15 روز از ربیع‌الاول و در پیش بودن جشن‌هایی از قبیل ولادت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) و آغاز هفته وحدت هنوز فضای شهری دهدشت آمیخته با تبلیغات محیطی محرم است.

بنرها و پرچم‌های مشکی در سطح شهر و حتی جلوی ادارات و نهادها به چشم می‌خورد هیچ رنگ و نشانی از فرا رسیدن اعیاد مشاهده نمی‌شود و چهره شهر پس از محرم و صفر تحولی به خود ندیده است.

13941005001143_PhotoL
در روزهای اخیر هیاهوی انتخابات و نام‌نویسی کاندیداهای مجلس دهم در حوزه انتخابیه کهگیلویه تفاوت روزها را از نگاه شهروندان به حاشیه برده است اما می‌طلبد و شایسته است شهرداری و نهادهای فرهنگی در فضاسازی محیط شهری کاری کنند که شهروندان ابعاد و عناصر تفاوت روزها را درک کنند نه اینکه چهره شهر هم‌چنان فضایی مشابه گذشته را برای مردم تداعی کند.

هر چند نقش شهرداری در فضاسازی شهر محسوس‌تر است اما دستگاه‌های مختلفی در فضاسازی شهری به ویژه در اعیاد و مناسبت‌های ملی و مذهبی دخیل هستند که متأسفانه کوتاهی متولیان فرهنگ هم در این زمینه دست کمی از مدیریت شهری نداشته است.

اطلاع‌رسانی و فراهم کردن یک فضای نشاط‌آور دینی در شهر باید به خوبی حس شود و می‌توان گفت جمع‌آوری بنرهای عزاداری محرم در ایجاد فضاسازی جدید کمک شایان توجهی خواهد داشت.

=====================
گزارش و عکس از: طیبه سعادتی‌نیک

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد