تاریخ درج خبر : 1394/10/09
کد خبر : ۵۲۸۸۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -
شکراله علیزاده

مثلث اقتصاد ، سیاست و فن ، راهبرد توسعه استان کهگیلویه و بویراحمد

تنورانتخابات مجلس شورای اسلامی ، با ثبت نام چهره های متفاوت شناخته شده و گمنام طیفهای مختلف سیاسی و مستقل ، در سه حوزه انتخابیه ی استان کهگیلویه و بویراحمد (بویراحمد و دنا ) ، ( گچساران و باشت ) ، ( کهگیلویه ، بهمئی ، چرام و لنده ) هر روز گرم و گرمتر و آخرین ساعات وقت قانونی را پشت سر گذاشت .
گویا کرسی سبز بهارستان ، از چنان جذبه و اهمیتی برخوردار است که علی رغم اینکه آنهایی که تاکنون به آن تکیه زده اند ( با احتساب کرسیهای قرمز رنگ مجلس سابق ) توفیقی در جهت رفع محرومیت و مشکلات استان را بدست نیاورده اند ، ولی نامزدهای ثبت نام کرده و آنهایی که قصد ثبت نام دارند بر این باورند که در صورت انتخاب ، قادر خواهند بود نسبت به رفع مشکلات موجود اقدامات بایسته را انجام دهند .
همه میدانیم که رفع مشکلات و محرومیت زدایی از چهره ی استان درکوتاه مدت وحتی میانمدت ، امری است محال و ناممکن و آنچه که نامزدها در بیانات خودشان هنگام ثبت نام عنوان میکنند ، شعاری است مرسوم که متاسفانه تبدیل به عادتی روزمره گردیده است .
اتفاقات پیش آمده در جریان ثبت نام نامزدها ، پیامهای مهمی را به جامعه القا میکند . کنار کشیدن آقای بزرگواری در شهرستان کهگیویه بزرگ ( بعضی دوستان این کنار کشیدن را قهرمانانه توصیف کرده اند ) وحضور دیر هنگام آقای هدایتخواه با گامها لرزان در بویراحمد و دنا و غیبت آقای حسینی در گچساران و باشت ، نشان میدهد که طیف تندروی اصولگرا دراستان کهگیلویه و بویراحمد ، پیشاپیش شکست خودشان را در انتخابات اسفند ماه 1394 مجلس شورای اسلامی اعلام کردند .
ظواهرامروهمچنین جایگاه آقای تاجگردون در مجلس شورای اسلامی ، و رویکرد طوایف مختلف شهرستانهای گچساران و باشت به سمت ایشان حکایت از آن دارد که وی تنها کسی است که قادر خواهد بود رای مردم را کسب و برای چهار سال آینده به کرسی خوش رنگ سبزبهارستان به عنوان نماینده این شهرستانها تکیه زند . مزید بر این ، تشتت ایجاد شده در جبهه ی اصولگرایان گچساران و باشت ، و رویگردانی مردم از این طیف با توجه به سابقه ی آنها در امر نمایندگی مجلس وهمچنین سر درگمی آنها ( شرکت در جلسه ی هم اندیشی زیر زمین چهارضلعی !!! ) و نداشتن چهره ای توانا که بتواند با تاجگردون رقابت نماید ، موفقیت اصلاحطبان گچساران و باشت را با فرستادن تاجگردون به بهارستان ده چندان نشان میدهد .
در شهرستان کهگیلویه بزرگ ، بعد از سالها ، پیامهای خوب و خوشی از جبهه ی اصلاحطلبان به گوش میرسد . اگر چه تعداد ثبت نام شده های اصلاحطبان در این شهرستان روز بروز افزایش می یابد اما همه ی آنها بر وحدت و یکپارچگی و اجماع نظر دارند. تجربه نشان میدهد که عامل اصلی عدم توفیق اصلاحطبان کهگیلویه بزرگ در ادوار مختلف انتخابات مجلس شورای اسلامی ، فقط و فقط خودشان بودند و بس . چه آنزمان که با انشقاق و جدایی میان طیف آقای لاهوتی و آقای منطقیان ، موجبات پیروزی آقای موحد را بوجود آوردند و چه آنزمان که با عدم اجماع ، زمینه ی حضور آقای بزرگواری در مجلس را فراهم کردند . به هر جهت اکنون بر خلاف گذشته ، از طرف بزرگان این جریان صدای اتحاد و دوستی می آید که نوید بخش روزهای خوب و خوش آینده ی اصلاحطبان خواهد بود . اگراجماع اصلاحطلبان شهرستان کهگیلویه بزرگ صورت بپذیرد که انشاء الله اینطور خواهد بود ، رفتار وتصمیم طیف اصولگرا ی این شهرستان ، با حضور آقای موحد یا بدون حضور او ، مهم و تعیین کننده نیست .
در بویراحمد و دنا ، اصولگرایان جلسات متعددی برای اجماع تشکیل دادند . ولی هر بارو پس از انتخاب نامزد نهایی ، افرادی از در مخالفت درآمدند . عدم مقبولیت فرد انتخاب شده پس از اجماع ، حکایت از عدم اعتماد آنها نسبت به همدیگردر جهت کسب آرا لازم را میرساند . نهایتا این وضعیت آنها را به سمت و سوی آقای هدایتخواه نماینده تند روی اسبق این حوزه انتخابیه کشاند و موجب شد که آقای هدایتخواه در آخرین ساعات مهلت قانونی ثبت نام ، با گامهایی لرزان وارد کارزار انتخاباتی با سایر رقبا گردد .
از سوی دیگر به صحنه آمدن اصلاحطلبان مختلف و اجماع احتمالی صد در صدی آنها ، نشان از آن دارد که طیف اصولگرا در این حوزه انتخابیه ، قافیه را در انتخابات اسفند ماه ، به رقیب اصلاحطب خود ، خواهد باخت . در این میان نمی توان توفیقی برای آقای زارعی نماینده ی فعلی بویراحمد و دنا متصور بود چرا که ، آقای زارعی با رای اصلاحطلبانی وارد مجلس شد که اکنون دارای نامزد انتخاباتی هستند و اسب خود را برای فتح بهارستان زین کرده اند .
به نظر میرسد در این دور از انتخابات ، اصلاحطلبان بتوانند در هر سه حوزه ی انتخابیه موفق گردند . اما اگر اصلاحطلبان هر سه حوزه ، با هم تعامل داشته و با برنامه و درک شرایط حساس ، بر روی افرادی اجماع کنند که شاخصه های لازم و ضروری نامزد اصلح را داشته باشند ، موفقیت حتمی است . برآیند تعامل سه حوزه انتخاباتی با هم ، انتخاب مدیران توانا و کاربلد در استان را بدنبال دارد و وجود این مدیران میتواند موتور توسعه ی پایدار استان را بر اساس شاخصهای علمی توسعه ، روشن نماید .
از نظر نگارنده همه بزرگوارانی که از جریان اصلاحطلب کاندید شده اند ، انسانهایی توانا و اصلح هستند ، اما در این وانفسا به نماینده هایی نیاز هست که مایه مباهات انتخاب کنندگان بوده و بتوانند در امر نمایندگی ، ضمن هماهنگی با سایر نمایندگان استان ، وظایف قانونی خود را به نحو مطلوب و منطقی و در جهت رشد و توسعه حوزه های انتخابیه خود ، انجام دهند . در این راستا ، با توجه به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد دارای سه نماینده میباشد ، لذا ضروری است که منتخبان استان علاوه بر شاخصه های قانونی عمومی ، هر کدام دارای یکی از ویژگیهای سیاسی ، اقتصادی و فنی باشند . دراین میان با وجود آقای تاجگردون از حوزه انتخابیه گچساران و باشت ، در حوزه ی اقتصادی مشکلی وجود ندارد . اما باید نمایندگان حوره انتخابی بویراحمد و دنا و حوزه ی انتخابیه کهگیلویه ی بزرگ ، یکی دارای ویژگی سیاسی و دیگری دارای ویژگی فنی باشند . این موضوع میسر نیست مگر با تعامل و رایزنی فی مابین بزرگان دو حوزه ی انتخابیه فوق.
شکراله علیزاده بخشدار دولت اصلاحات در چرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  با عرض سلام خدمت دست اندرکاران سایت ک.ب. این مقاله از چندروزپیش تا دیروزدر همین سایت بود.ضمن احترام به اقای علیزاده باز نشر ان درست نبوده .امیداست که دلیل قانع کننده ای برای این امر باشدکه ایجاد شبهه ای ننماید .موفق وموید باشید

 • لیزه گفت:

  مدیریت محترم سایت استان چرا کامنت هایی را که نشر می دید مجددا حذف می کنید ؟ براتون بسیار متاسفم با این عمل زشت و ناپسندتون ! اگه یه ذره می فهمیدید هیچ وقت دست به این کار نمی زدید . فقط خدا کنه به علت فنی باشه که در سایت ایجاد می شه که من این حدس را به هیچ وجه نمی پذیرم !

 • فریدون هاشمی گفت:

  دوست عزیز، این اصلاح طلبی که به نظر شما در حوزه بویراحمد شاخصه های اصلاح طلبی را دارد بجز سیدباقر چه کسی است؟
  ّاز کجا اینقدر مطمئن هستید که در هر سه حوزه اصلاحطلبها پیروزند؟
  از من نشنیده بگیرید خیلی هم دلتون محکم نباشه فکر کنم بازهم با سرشکستگی باید برید سراغ زارع یا حتی بهرامی!

  بنظر من اگه قراره این انتخابات به نتیجه عاقلانه ای منجر بشه بایست به گزینه های جدی تری فکر کرد.

  • علیزاده گفت:

   آقای هاشمی عزیز ، دوست گرامی این نظر بنده هست و ادعایی بر صحت و درستی آن ندارم . من نظرم را گفتم شما هم مختارید در این دنیای مجازی نظرتان را مطرح کنید . نظر من و یا شما و یا دیگران در موردی خاص و یا عام وحی منزل نیست .

 • سرچشمه طسی گفت:

  توهم به اندازه خودت خوردی وبردی

  • علیزاده گفت:

   سرچشمه طسی گرامی خیلی خوشحال میشوم هر آنچه که از خوردن و بردن من میدانی در همینجا به مردم اطلاع رسانی کنید با هر نامی که میل داری .

پربازديد