تاریخ درج خبر : 1394/10/10
کد خبر : ۵۲۸۸۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -

رابطه سی سخت و کیخسرو چه بود؟

وجه تسمیه سی سخت بر اساس باورهای مردم این دیار مبتنی بر داستانهای شاهنامه و اسطوره های تاریخی میباشد.
داستانی که بر اساس آن وجه تسمیه سی سخت تعبیر میشود از جایی در نزدیکی کازرون به نام بیشاپور آغاز می شود و تا ارتفاع ۳۵۰۰ متری یکی از گردنه های دنا ، نام مکانهای متعددی بر اساس این داستان قابل تعبیر است. و جالب اینکه در برخی از این مکانها سایتهای مهم باستان شناسی قرار دارد. برای مثال ” تل خسرو” که تپه ای تاریخی در نزدیکی یاسوج است. و یا ” تل زالی ” که نیز در محدوده یاسوج قرار دارد.
کیخسرو پادشاه کیانی پس از سرنگون کردن افراسیاب و شکست دیگر دشمنان ، نگران میشود که اکنون که چنین قدرتی یافته است مبادا در دام غرور و خودکامگی گرفتار شود پس تصمیم میگیرد که قدرت را رها کند . از این رو به همراه سپاهیان خود از بیشاپور سفری را آغاز میکند.
سپاه خسرو به جایی در نزدیکی یاسوج میرسند(تل خسرو) و مدتی در آنجا اتراق میکنند.
اما سفر خسرو با سرداران سپاه ایران تا دامنه مرتفعترین قله های دنا ادامه می یابد و مکانی را برای برپایی خیمه یاسازه سکونت موقت انتخاب میکنند که به کوخه دان یا کوخدان نام می یابد.روستای کوخدان در دامنه کوه قلم قرار دارد که یکی از قله های دناست.
خسرو با همراهی سی تن از فرماندهان یا پهلوانان سپاه که ارشد همه آنان بیژن بوده است، به سمت چشمه ای پر آب و سرد حرکت میکند. و او که برای نیایش آماده میشده است تن خود را درون آب پاک این چشمه شستشو میدهد. از این رو این چشمه “چشمه بشور” نام می یابد . چشمه میشی همان چشمه بشور یکی از پر آب ترین و گوارا ترین چشمه های ایران است و دارای آبی بسیار سرد است.
آنگاه کیخسرو در ادامه مسیرش در تنگه ای بالاتر از چشمه میشی بر روی سنگی رفته و برای فرماندهان سخنرانی میکند با این مضمون که به فرمان یزدان پاک به کوهستان میروم تا باقی عمر را به نیایش پروردگار بپردازم.از این رو این سنگ “برد شاه ” نام می یابد. برد(bard) در گویش محلی به معنای سنگ است.
فرماندهان سپاه بسیار اندوهگین میشوند و به اصرار از کیخسرو میخواهند که از این تصمیم منصرف شود.
در ارتفاعی بالاتر در این عزیمت ، کیخسرو در کنار چشمه ای متوقف میشود و به فکر فرو میرود. و به آنان میگوید که “چه کنم؟” از طرفی باید بروم و از طرفی اصرار شما مرا نگران میکند. از این رو این چشمه “چوبکنم chobkonom” نام مییابد.
برف و کولاک در راه است و هوا طوفانی است. کیخسرو از میان همراهان میرود و ناپدید می شود. فرماندهان در برف و کولاک در پی او به جستجو میپردازند.
برای آنکه از برف و سرما امان یابند کانالهایی در دل زمین حفر میکنند .اما همه آنان در برف و از سرما در گردنه ای در ارتفاعات دنا جان میبازند.
این گردنه به یاد بیژن که ارشد این سرداران بوده است ، گردنه بیژن نام می یابد. و پیکر این پهلوانان به پایین منتقل و به خاک سپرده میشود. و به یاد این سی پهلوان ، این سرزمین ” سی سخت” به معنای سی مرد سخت نام می یابد.
– منبع:
بخشی از مضامین این نوشته از کتاب دنا ( نام ها – یادها ) تألیف آقای زواره نیک اقبالیان اقتباس شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • فرزندايل گفت:

    جالب بود.

  • بویراحمد گفت:

    قبرشون الان کجاست

  • بویراحمد گفت:

    باسلام جناب این روایت به گفته محلیهاست شماکه دراخر روایتتون همی شخصیت های داستان که بدلیل گولاک گشته شدن بس منبع گفته های شما گیه

پربازديد