تاریخ درج خبر : 1394/10/11
کد خبر : ۵۲۸۹۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

حکایت نه چندان شیرین- تقسیم بندی عمر آدمیزاد!

نقل است که از روز ازل خداوندگار عالم سی و پنج سال عمر برای بشر تعیین کرده بود . این بشر حریص و زیاده خواه پیش خداوند گله مند شد (البته به بهانه ی عبادت بیشتر) که سی و پنج سال کم است . مقداری  به عمر ما اضافه کن که بیشتر بتوانیم عبادت کنیم.!
خالق عالم قبول کرد و فرمان داد که از عمر یکی از  موجودات کاسته و به عمر آدمیزاد افزوده شود .فرشته ی مامور اجرا ی امر خداوند هم قرعه را بنام خر بیچاره زد  (   البته دقیقا معلوم نیست که  کدامشان بیچاره شد ، عمردهنده یاعمربیشترگیرنده) و بیست سال از عمر خر کم کرد و به عمر انسان افزود یعنی عمر انسان شد پنجاه و پنج سال . و این ابوالبشر که تا سی و پنج سالگی ، جوان  بودو اللی و تللی های خود را زده بود و مسئولیت زندگی را بعهده نگرفته بود  ، آن بیست سالی را که از عمر خر به وی اعطا شده بود ، سخت مشغول کار و زندگی و تک و دو برای امرار معاش و زندگی شد . چون این بیست سال را از عمر خر گرفته بود و  سخت هم باید کار می کرد به “دوران خر کاری” مشهورشد  (سن سی و پنج  تا پنجاه و پنج سالگی)  . و عبادت درست و حسابی هم انجام نداد . دوباره از زندگی و عدم عبادت شاکی شد و نزد خداوند رفت که پنجاه و پنج سال کافی نیست و نتوانستم درست و حسابی زندگی  و عبادت کنیم . لطف کنید به این عمرناچیز مقداری دیگرهم اضافه کنید !.   باز خداوند خواسته ی انسان را پذیرفت و دستور داد  ده سال از عمر موجود بدبخت دیگری به عمر این انسان حریص و نا شکر بیفزایند . مامور اجرای حکم ده سال ازعمرسگ بدبخت  کم کرد وبه عمر انسان افزود(البته باز اختلاف نظر هست که کدام یک ،عمردهنده یاعمر گیرنده بدبخت شد).خلاصه این که عمرانسان 65 سال شد.
ولی این بشر دو پای دم بریده باز عبادت درست و حسابی نکرد  ،عذر آورد و گفت که  به سن پیری رسیده ایم و بیماریم و ناتوان و هزار درد داریم و “زندگیمان سگی “شده ، که اصطلاحا به این ده سال آخرعمر می گویند “زندگی سگی”  یا “عمر سگی “که زندگی خوبی هم نیست و پیری وهزار بد بختی و رنج و عذاب دارد . این بود خلاصه داستان یا افسانه تقسیم عمر انسان.
-حال اضافات یا افاضات خودمان را هم بشنوید : بنابر محاسبات فوق الذکر باید سن بازنشستگی پنجاه و پنج سال باشد نه شصت سال . البته دست اندر کاران سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگی هم دلایلی برای این پنج سال اضافی  دارند (60 سالگی سن بازنشستگی است) . شاید هم بررسی کردند که این کارمندان محترم ادارات ساعات کار مفیدشان پایین تر از حد استاندارد است . ( دریک مملکت ساعت کار مفید پایین تر ولی اوضاع بالاترو بهتر باشد با هیچ علم اقتصادی جور در نمی آید . واقعا معجزه است .)
بعید نیست که عده ای به ریش من بخندند وبگویند خیلی از مرحله پرتی داستانهای عهد دقیانوس رانقل میکنی  این روزها کسانی هستند که کار نمیکنند وعمر خوشی هم دارند ونابرده رنج گنج های” سه هزار میلیاردی”نصیب شان میشود و…
البته بعضی هم اعتقاد دارند که این تقسیم بندی عمر مربوط به گذشته است وباهزینه های امروزی مجبوریم که بلانسبت شما ازخ .. هم بیشتر کارکنیم وزندگی مان باز بلانسبت شما ازس.. هم س.. تراست!  یک نظر سنجی بکنیم برای اصلاح این افسانه  ؟.همه ذیصلاح اند که نظر بدهند حتی خودم با ان افکارعهد دقیانوسی ام!
جهانگیر ایزدپناه

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بئاتریس گفت:

    احسنت . خوب بود این مقالات را جمع آوری و در یک مجموعه به چاپ میرساندید. خوانندگان فراوانی خواهد داشت.

  • میر گفت:

    جناب کی زندگی ما از همان اولش سگی بود. حتی فرصت خر بودن و همالی هم به ما داده نشد.

پربازديد