تاریخ درج خبر : 1394/10/11
کد خبر : ۵۲۸۹۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -
آرزو غلامی

«مسئله تنها مشارکت زنان نیست»

سایت استان: آرزو غلامی
حضور و نام نویسی زنان در گردونه انتخابات مجلس دهم، فارغ از تایید یا عدم تایید صلاحیت ایشان توسط شورای نگهبان خبر خوشحال کننده ای است. به شخصه به چند دلیل ترجیح می دهم به جنبه اهمیت حضور زنان در این دورِ حساس مجلس به عنوان موضوع غیر اصلی و جانبی نگاه کنم و نام نویسی تنها زنانی که دارای سوابق درخشان هستند را به جهات زیر مورد حمایت می دانم.

حساسیت مجلس دهم

بار خسارات متعددی که طی 8 سال دو دولت قبل بر ایران تحمیل شد تا حد قابل توجهی بر شانه های مجلس نهم است. عملکرد ضعیف و در بسیاری موارد نادرست نمایندگان مجلس تا جایی بود که صدای علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس تنها صدایی باشد که از ساختمان بهارستان بیرون می آید. تنزل جایگاه مجلس با وجود نمایندگانی که بعضا با چند هزار رای به مجلس راه پیدا کردند تا آنجا پیش رفت که جایگاه نظارتی یکی از قوای کشور به محل اردوکشی خیابانی و گاهاً نزاع و دست به یقه شدن نمایندگان و لجاجت های کودکانه بدل شد. در باب ضعف های مجلس نهم و خسرانهایی که می توانست با اقدام به موقع نمایندگان به بار نیاید، بحث بسیار است. اما از این مختصر گفتار، می توان نتیجه گرفت که اهمیت حضور افرادی که از اوضاع کشور فهم منطقی دارند تا چه اندازه دارای اهمیت است. اگرچه از هفت خان تحریم های شورای نگهبان به سلامت عبور کردیم و بار تحریم های کمرشکن به زودی از اقتصاد ایران رخت می بندد. اما مشکلات داخلی همچنان پاربرجاست.
ابتدا بحث معیشت و ترمیم ساختمان ویران اقتصاد است که بیشترین تلاش دولت در حال حاضر در همین راستا است و اگر تفکر حسن روحانی را به مشاورش یعنی محمود سریع القلم نزدیک بدانیم رفع مشکلات دیگر جامعه را در گرو بهبود معیشت می داند. افزایش میزان مطالبات غیر مالی خود به خود با ارتقاء معیشت مردم به دنبال می آید. و به نظر می رسد دولت در حال حاضر در راستای همین مهم حرکت می کند. دوم مطالبات اجتماعی جامعه از دولت است که بدون کمک مجلس، دولت یک تنه قادر به برآورد خواسته ها نیست و تشکیل مجلسی مهم است که نماینده هایش شجاعت و انصاف علی مطهری را داشته باشند که همچنان فریاد رفع حصر را بر زبان دارد. رسیدگی به وضعیت زندانیان سیاسی مهم است تا بیاد بیاوریم سالهاست جرم سیاسی به عنوان جرمی که مجازات های سنگینی برایش وضع می شود همچنیان تعریف مشخص ندارد و بدون تردید این امر، بیشتر در جرگه وظیفه نمایندگان مجلس است تا سنگ اندازی در راه حل بحران هسته ای. آن هم در شرایطی که بنگاه های اقتصادی رو به افول اند و فقر گریبان مردم را گرفته است. لازم است که مجلسی از عقلا تشکیل شود. تا در کنار همراهی با دولت، در مقابل خروج دولت از مسیر صحیح هم انتقاد کند. فقر، تحریم، تهدیدجنگ و ناامنی در منطقه خاورمیانه، کاهش قیمت تک محصول درآمدی ایران، کم آبی و دشواری زیست انسانی و جانوری در بسیاری شهر ها و نقاط کشور و بیشمار مشکل دیگر، موضوعات صرفاً جناحی نیست. این ها چالش های ملی هستند. کاملا هم جدی و تهدید آمیزاند. حل هر کدام به تنهایی نیاز به اراده ملی دارد. چه برسد به آنکه گروهی برای منافع جناحی و گروهکی خود اقدام به سنگ اندازی و خرابکاری بکنند. آن هم به نام نماینده ی مجلس.

پیشینه سیاسی

نگاهی گذارا به لیست نمایندگان مجلس نهم نشان می دهد که حجم وسیع رد صلاحیتها در سال 90 چگونه پای افرادی را به مجلس باز کرد که تا پیش از حضور در مجلس نهم هیچ فعالیت سیاسی یا حزبی نداشته اند. به عبارتی ریشه سیاسی نداشته اند و از همین گروه جبهه پایداری برآمد. گروهی که بدون تعارف فاقد هرگونه چهارچوب اخلاقی و رفتاری است و اخلاق را همان تعریف می کند که مصلحت زمان اقتضا می کند. یکی از محاسن نظام های سیاسی که بر پایه احزاب اداره می شود همین است که نمایندگان احزاب در مسیر مشخصی که حاصل خِرَد گروه است حرکت می کنند. تا پیش از این هیچ یک از دو قطبی اصولگرا و اصلاحات یا بهتر است بگوییم راست و چپ، دیگری را به خروج از نظام و فتنه گر و امثالهم متهم نکرده بودند. این رسم جدید نتیجه اندیشه رادیکال نوسیاسیونی است که هرکس در جبهه ایشان نباشد را دشمن می پندارند. پس از آن تجربه باید بپذیریم که سیاست، کار اهل سیاست است. کسی که ریشه و پیشنه داشته باشد. شناسنامه ی سیاسی داشته باشد. از یاد نبریم یکی از دلایل پیروزی محمود احمدی نژاد در سال 88 وجود سنتز مقابله با خانواده های سیاسی و ورود مردم عادی به ورطه سیاست بود. حاصلش را هم البته به چشم دیدیم و به جان تحمل کردیم.

حضور زنان در مجلس

به شخصه به حضور افراد توانمند و تاثیرگذار معتقدترم و بحث جنسیت را موضوعی فرعی و غیر ضروری میدانم . حداقل در این دور انتخابات مجلس چنین است. از همین رو اعلام حضور خانم آرامش از دو جنبه دارای اهمیت است . اول توانایی ایشان به عنوان فردی سیاسی با سابقه فعالیت مورد قبول (در راستای دو بند ذکر شده در ابتدای گفتار) و دوم اینکه ایشان به عنوان نماینده زنان کاندید این دور از مجلس شده اند. و همین موضوع اهمیت حضور ایشان را دو چندان می کند. از یاد نبریم که در مجلس قبل قانون حمایت از خانواده عملا فشارهای ناشی از ازدواج مجدد مردان و مصائب طاق را بر زنان بیشتر کرد. طرح “حمایت از آمرین و ناهیان” بیش از مردان فضای جامعه را برای زنان تنگ و تهدیدآمیز می کند، در شرایطی که مجلسیان چشم بر واقعیت های رفتاری و پوششی جامعه بسته اند. فاجعه ی بیکاری و طرح مجلسیان برای جذب حداقلی زنان در لیست بلندبالایی از مشاغل موجب تاسف است. تا کنون با جدیتی که مجلسیان در به زندان انداختن زنی مانند فائزه هاشمی به نمایش گذاشته اند در موضوع حمایت آنان از زنان بی سرپرست دیده نشده است. شجاعت طرح و بررسی فاجعه روسپیگری دختران ایرانی در کشورهای همسایه بسی مهم تر از قدم زدن دو وزیر خارجه ایران و آمریکا نیست؟ افزایش آمار زنان مبتلا به اعتیاد و ایدز چند بار در این سالها مطرح شد؟ چند خانه ی امن برای زنان کارتن خواب در کلان شهرها تاسیس شده است؟
اهمیت 7اسفند 94 کمتر از 24 خرداد 92 نیست.حتی با وجود سدّ شورای نگهبان و نتیجه ای غیر قابل پیش بینی اما ثبت نام بسیاری افراد خوشنام از جمله خانم آرامش در استان موجب امیدواری است و حال باید منتظر ماند و دید «بود که قرعه دولت به نام ما افتد!»

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • مردی ازلیشترگچساران گفت:

    احسنت برشما عالی بود..

  • i_hichkas@yahoo.com گفت:

    ورود مردم عادی به ورطه سیاست بود.

    !
    این جمله را در خاطره ی ذهن خودم ثبت خواهم کرد قطعا.. در بخش اعتراف یک جریان فکری.

پربازديد