تاریخ درج خبر : 1394/10/12
کد خبر : ۵۲۹۱۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -
پری دانش پذیر

وصول مالیات از مردگان در کهگیلویه و بویراحمد!!!

خوش خدمتی و انباشت بودجه در سنوات گذشته تا به امروز، رسمی دیرین برای مدیران استان در جهت کسب رضایت مرکز و کسب رتبه بوده است. بر اساس این رویکرد، نهادها و مدیران استان به دو دسته تقسیم می­شوند:

  • دسته ای که در جذب اعتبارات و خرج آنها در استان کاهلی کرده و سعی در برگشت بودجه ها برای تقدیر و کسب رتبه بوده اند.
  • دسته ای از نهادها که در پی وصول مالیات، جرائم و… به هر نحوی از مردم بوده­اند تا بدین طریق در جهت کسب رتبه و مقام برای بالادستان در مرکز موفق بوده باشند.

از این منظر خاطره­ای را که به عینه در ساختمان امورمالیاتی با آن مواجه شده­ام، برای خوانندگان نقل می­کنم تا همگی با هم بخوانیم حدیث مفصل از آن؛

اخیرا برای کاری به این اداره مراجعه کرده بودم، در صف انتظار ایستاده بودم. به ناگاه دیدم یکی از ارباب رجوع­ها (بخوانید رعیت) که هیچ حقی برایشان لحاظ نشده، با مامور امورمالیاتی (ممیز) به شدت بحث می­کند و با داد و قال می­گوید این چه وضعی است؟ مگر وصول مالیات در این شهر قاعده ندارد؟ یاد دوره­های خراج قدیم (خانی) به خیر! حداقل یه حساب و کتابی داشت! مگر مرده باید مالیات بدهد!؟ و ….

با کنجکاوی جلو رفتم، از آن مرد عصابی پرسیدم؛ چی شده؟ با ناراحتی گفت اقوام من که مغازه­ای در بلوار بویراحمد داشت، بیش از دو سال پیش فوت کرده و گواهی فوت وی را نیز برای ایشان (منظورش مامورمالیاتی) آوردم و در پرونده گذاشت، ولی امسال نسبت به سال آخر حیات وی، 100 درصد مالیات اضافه برای وی نوشته است، در حالی­که به محض فوت، مغازه ایشان تعطیل و جمع آوری شد!!

کارمند مالیاتی منکر اعلام فوت شد! تا اینکه پرونده وی را آورد و با کمال تعجب دیدیم گواهی فوت در پرونده موجود بوده که مربوط به یکسال و شش ماه پیش از سال مالیاتی بوده (شخص در اوایل سال 92 فوت شده و برگ تشخیص مالیاتی مربوط به سال 92 بوده که اخیرا ابلاغ شده) و به خط کارمند مالیاتی و مهر آن اداره نوشته شده بود که پرونده ایشان به علت فوت مسدود و بایگانی شود!!!

با این حساب برای همه ما سوال پیش آمد که چرا مالیات برای مرده، آن هم دو برابر سال قبل (100 درصد افزایش) وضع کرده­اید!؟ مگر دولت اعلام نکرده که تورم 20 درصد است، پس چرا مالیات وصولی از مردم 100 درصد اضافه می شود؟

مامور مالیاتی و سر ممیز که در مقابل هجمه مردم جلوی باجه دستپاچه شده بودند، می­گفتند که پرونده­ها را نگاه نمی­کنند و از روی کامپیوتر همین جوری (بخوانید کیلی و بی قاعده) مالیات برای مردم می­نویسیم! و طبق دستور مقامات مالیاتی استان موظفیم دو برابر و با رشد 100 درصدی حساب کنیم و گرنه توبیخ می­شویم! بنابراین مرده و زنده قاطی می­شوند! تقصیر ما نیست!

در پاسخ به مردم معترض فقط می­گفتند؛ ما کارمان را درست انجام می­دهیم و در وصول مالیات رتبه اول کشور را داریم و…!

جالب این بود که مغازه شخص متوفی شاید با فاصله کمتر از 2 کیلومتر از امورمالیاتی در بلوار بویراحمد شهر یاسوج واقع بوده و متعلق به مرحوم ….. فرزند …… بوده، که برای سرکشی اداره مالیاتی در حد سالی یکبار از این مغازه­ها چندان سخت نیست.

باید دانست اگرچه مالیات حق است و باید ستانده شود و مردم هم باید پرداخت کنند، اما هر چیزی قاعده دارد و همچنین نباید منکر زحمات بسیاری از پرسنل زحمت کش این اداره شد و باید در پرداخت مالیات نهایت همکاری توسط مؤدیان به عمل آید.

با خود اندیشیدم که چه بر سر این استان آمده است که مرده ها را زنده می­پنداریم و زنده­ ها را به مرگ می گیریم و بر شانه­های این مردم محروم سوار می ­شویم تا فقط کسب رتبه­ ای شده باشد و خوش خدمتی برای مرکز نشینان کرده باشیم و عمر صندلی هایمان را یلدایی تر!!!

خلاصه از این دست مسائل و خاطره ها در این اداره برای نقل، بسیار مشاهده شده است …. تا بعد.

در ضمن قابل ذکر است که نوع مالیات مقرر و محل بحث در این نوشتار، مالیات بر مشاغل بوده که از تاریخ فوت شخص، دیگر نباید مالیات جدید برای وی احتساب شود. لذا با مالیات بر املاک و مستغلات اشتباه گرفته نشود که با فوت مالک، همچنان مشمول مالیات های مخصوص به خود (از جمله مالیات بر ارث) است.

*وکیل دادگستری

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • دلسوز گفت:

    واقعا اداره دارایی در حق مردم محروم استان ظلم مضاعف مینماید وبرای خوش خدمتی حداکثر مالیات را برای فقیرترین استان مینویسند ومالیات یه کارگاه بلوک زنی در یاسوج برابر یه کارخانه فولاد در بقیه استانها میباشد ظلم کافیه

  • ناشناس گفت:

    عالی بود و پندآموز
    کاش به فکر مردم باشیم تا به فکر جایگاه خود

پربازديد