تاریخ درج خبر : 1394/10/13
کد خبر : ۵۲۹۲۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -

طرح الگوی کشت برای پنج دشت کهگیلویه و بویراحمد تهیه شود

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح الگوی کشت برای پنج دشت مهم این استان شامل امامزاده جعفر، لیشتر، چرام، دهدشت غربی و دشتروم از سوی مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهیه شود.

سید موسی خادمی روز شنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب کهگیلویه و بویراحمد افزود: با توجه به برخی اقدام های انجام شده در زمینه تهیه طرح الگوی کشت برای دشت امامزاده جعفر انتظار می رود که این طرح تا یک ماه آینده ارائه شود.
وی بیان کرد: طرح الگوی کشت برای چهار دشت دیگر کهگیلویه و بویراحمد تا پایان اردیبهشت 95 تهیه و ارائه شود.
خادمی اظهار کرد: شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد در زمینه تهیه طرح الگوی کشت برای دشت های این استان همکاری لازم را با مرکز تحقیقات کشاورزی استان داشته باشد.
وی عنوان کرد: بخشی از اعتبارات مورد نیاز تهیه طرح الگوی کشت برای دشت های کهگیلویه و بویراحمد از سوی شرکت آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی این استان تامین شود و در صورت لزوم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز برای تامین مابقی اعتبار اقدام کند.
خادمی ابراز داشت: الگوی کشت بحث مهمی است و باید در کهگیلویه و بویراحمد بیش از پیش مورد توجه متولیان امر قرار گیرد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: بر اساس الگوی کشت مصرف آب در بخش کشاورزی کاهش یافته و میزان بازدهی محصولات کشاورزی به ازای هر هکتار نیز افزایش می یابد که این امر به استفاده بهتر از منابع آب کمک می کند.
خادمی گفت: اداره های کل حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری و شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد نسبت به جمع آوری کارخانه های شن و ماسه واقع در محدوده بین پل بشار و پل مختار در شهرستان بویراحمد اقدام کنند و وظیفه مدیریت این امر نیز بر عهده استانداری است.
وی بیان کرد: این اقدام موجب حفظ منابع آب و صیانت از عرصه های زیست محیطی و منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد می شود.
خادمی اظهار کرد: برای تامین و تخصیص آب مورد نیاز بخش های صنعت، کشاورزی، معادن، خدمات و آشامیدنی و طرح هایی که در این زمینه ها در آینده در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شوند مطالعات علمی و کارشناسی کوتاه، میان و بلندمدت در این استان انجام شود.
وی عنوان کرد: موضوع منابع آب و حفاظت از منابع و حریم های آبی جزو مباحث مهم است و یکی از محورهای اساسی توسعه کهگیلویه و بویراحمد در آینده نیز باید بر همین مبنا باشد زیرا بحث آب از مزیت های نسبی استان به شمار می رود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست، گفت: کشاورزان این استان در صورت توجیه شدن می توانند همکاری و مشارکت مطلوبتری در زمینه تهیه طرح الگوی کشت برای دشت های استان داشته باشند.
جعفر گوهرگانی افزود: با اجرای طرح الگوی کشت در دشت های کهگیلویه و بویراحمد محصولات کشاورزی که توجیه اقتصادی نداشته و میزان مصرف آب آنها نیز بالاست حذف شده و محصولات دارای بازدهی مناسب کشت خواهند شد.
وی بیان کرد: طرح الگوی کشت برای دشت امامزاده جعفر در مراحل پایانی است و تهیه این طرح برای چهار دشت لیشتر، چرام، دهدشت غربی و دشتروم نیز افزون بر یک میلیارد ریال اعتبار تحقیقاتی و آزمایشگاهی نیاز دارد که سهم هر کدام حدود 250 میلیون ریال است.

ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد