تاریخ درج خبر : 1394/10/13
کد خبر : ۵۲۹۲۴۱
+ تغییر اندازه نوشته -
وحید آبروشن:

اجماع اصلاح طلبان کهگیلویه بزرگ

منطقیان و لاهوتی ، رهبران اصلاحات کهگیلویه قطعا هنوز هم در خلوت تنهاییشان به روزهای خوب گذشته می اندیشند و خاطرات شیرین جوانیشان را مرور می کنند. سال هایی که در هوای باطراوت بهار انقلاب نفس می کشیدند و سرخوش از به ثمر نشستن تلاش ها و مجاهدت های خود و هم قطارانشان به فرداهایی روشن می اندیشیدند.روز هایی که منطقیان و لاهوتی همراه با دوست و همرزمشان بهرام تاجگردون به دنبال ایده آل های روشنفکرانه و اصلاح طلبانه ی خود می رفتند. آن ها در آن روز ها توانستند با حمایت ها و تلاش هایشان پیروزیی دیگر رارقم بزنند و بهرام تاجگردون را راهی مجلس کنند.آن ها کماکان سرخوش از روز های شیرینشان روزگار می گذراندند ، گویی این روزها قرار بود تا ابد ادامه داشته باشد.
روزگار اما به گونه ای دیگر رقم خورد و با تغییر فضای سیاسی کشور و انفکاک دو شهرستان کهگیلویه و گچساران این سه یار قدیمی از هم جدا شدند و از آن زمان بود که رهبران اصلاحات هر کدام مسیری متفاوت برای آینده ی سیاسی خود در پیش گرفتند.
حاج بهرام به زادگاهش گچساران بازگشت و سال های متمادی پشت درب شورای نگهبان به انتظار تایید صلاحیتش نشست تا بلکه بتواند روز های خوش گذشته را دوباره تکرار کند. داستان برای منطقیان و لاهوتی اما متفاوت بود چرا که آن ها حالا دیگر دوست و هم رزم نبودند بلکه رقیب بودند و این رقابتشان از آن زمان تاکنون ادامه پیدا کرده است.
در این میان اما چرخ روزگار برای حاج بهرام به گونه ای دیگر رقم خورد، حاج بهرام با زیرکی و دور اندیشی بیکار ننشست و چاره ای دیگر برای بقای سیاسی خویش اندیشید. وی زمانی که از عبور از فیلتر شورای نگهبان ناامید شد ، پسر عمو و داماد خود را که در تمام این سال ها برای رسیدن به مدارج سیاسی و مدیریتی مختلف از او حمایت کرده بود و اکنون به مدیری ملی و کارکشته وشخصیتی قابل اتکا بدل شده بود وارد کارزار انتخابات کرد ، غلامرضا تاجگردون ، فردی که بر خلاف نمایندگان ادوار گذشته ی گچساران بیشتر از اینکه چهره ای سیاسی و فرهنگی باشد شخصیتی اجرایی و عملگرا بود وبیشتر از این که به نطق های آتشین و لابی های قوی سیاسی شناخته شده باشد به مدیریت قوی و توان علمی ودانشگاهی قوی شهره بود.
حاج غلام تفکرات رادیکال و ایده آلیستی عمویش را نداشت ولی دیدگاه های اصلاح طلبی آمیخته با اعتدال او نیز درمیان جوانان و فعالان سیاسی طرفداران خود را پیدا کرد و همین نگاه اعتدال گرایانه و پیشینه ی قوی مدیریتی و اجرایی حاج غلام بود که در کمتر از 4 سال نام گچساران را دوباره بر سر زبان ها انداخت. حاج غلام چنان درخششی در منطقه و کشور داشت که نام خود و به طبع آن نام حامی اصلیش حاج بهرام را مجددا بر سر زبان ها انداخت و این گونه بود که روز های خوش حاج بهرام دوباره از راه رسید.
کمی اینطرف تر اما اوضاع متفاوت بود ، منطقیان و لاهوتی کماکان در خواب شیرین سال های گذشته به سر می بردند. شیرینی و حلاوت آن سال ها چنان مسحورشان کرده بود که حاضر نبودند آن را با دیگری قسمت کنند. منطقیان ولاهوتی سال های سال به امید بازگشت روز های شیرین جنگیدیند و تلاش کردند ولی چنان در رقابت های قومی و منطقه ای فرو رفته بودند که از گذر زمان غافل شدند. آن ها از یاد برده بودند که قریب به بیست سال شکست های پیاپی ضربات سنگینی به بدنه طرفداران آن ها وارد کرده است و شهرستانشان نیز در این سال ها در نبود مدیران کار آمد اصلاحات در راس مدیریت شهرستان روز به روز محروم تر و ضعیف تر شده است. در تمام این سال ها جوانان ، مدیران و فعالان سیاسی کهگیلویه پیرو و دنباله رو منطقیان و لاهوتی بودند ولی شکست های پیاپی و رقابت های فرسایشی آن ها را خسته و بی انگیزه کرده بود و دیگر شاید بازگشت به روز های شیرین برای بسیاری از اصلاح طلبان کهگیلویه دور از دسترس می نمود.
شاید اگر منطقیان و لاهوتی راه دوست دیرینشان را پی می گرفتند اکنون همچون وی سرخوش از پیروزی روزگار می گذراندند.
شاید اگر با عدول از ایده آل هایشان به جای جنجال بر سر مصداق های اصلاح طلبی بر روی یکی از مدیران اصلاح طلب نزدیک به خود اجماع می کردند اکنون نیازی به گشت و گذار در خاطرات گذشته نداشتند.
آنچه مسلم است ، حاج بهرام و حاج غلام سالیان سال در آینده ی سیاسی گچساران جولان خواهند داد اما باید دید آیا استاد منطقیان و استاد لاهوتی نیز می توانند الگوی گچساران را در کهگیلویه پیاده کرده و به روز های خوش گذشته باز گردند یا اینکه هنوز هم دوست دارند هر کدام راه خود را بروند.
باید منتظر ماند و به روز های آینده چشم داشت ، شاید روز های خوب به انتظار کهگیلویه نیز نشسته باشند…

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • فردین جعفرزاده گفت:

  کهگیلویه نیاز به فردی دارای تخصص ودانش در عمران وشهرسازی داره بهترین گزینه اصلاح طلبان برای اجماع دکتر علی ارام است.

 • کشاورز گفت:

  شانس اجماع اصلاح طلبان بر روی دکتر علیزاده ارند بیش از دیگران است خصوصا اینکه ایشان هم مورد اعتماد اقای منطقیان هستند و هم مورد اعتماد اقای لاهوتی هستند و درجلساتی که تا کنون برگزار شده است این موضوع مطرح گردیده است

 • ناشناس گفت:

  فقط مهندس جهانگیری میتواند باعث آشتی همه طیف های اصلاحات در کهگیلویه شود.

 • فرهنگی گفت:

  درودبراصلاح طلبان واقعی،تاجگردون،لاهوتی،منطقیان،کاش جای بهرام یک آدم یکرنگی بودنه غلام،که معلوم نیست چه هویتی دارد،

 • دلدار از دهدشت گفت:

  نگاه اعتدال گرایانه تاجگردون دردهدشت ،فقط به نگاه دکترحاجتی ترحم پور برمی گردد.اودرنشت های اصلاح طلبان وگردهمایی ها ومتینگ های اصلاح طلبان همیشه براین باور بود که شماها هم نگاهتان وکلامتان وبیانتان مثل اصول گرایان شده است .دراعتراض به شیوه سخنرانی ها ،بیان داشت که اصلاح طلبی را، در شهرستان به قومیت طلبی وجناح طلبی تبدیل نکنید.وسعی کنید فرصت طلب نباشد.بلکه مردم طلب باشیدوجوانان ومردم را جذب کنید دل رابه این خوش نکنیدکه پس از کلامتان صدای سوت وکف رامی شنوید.پس اصلاح طلبان بیشتر سعی در جذب نیروهای معتدل دربین افرادجامعه باشند.ترحم پور دراین بین ازشانس بیشتری برخوردار است

 • مارکو گفت:

  تازمانیکه سران اصلاحات اجماع نکنن و هر کی سنگ خودشو بزنه اصلاحات بازندست.
  اجماع روی گزینه مناسب( مدیر، شناخت ارکان دولتی، سابقه مدیریتی ملی)

 • ایمان گفت:

  فقط اجماع بر روی چهرهای ملی و کاربلد می تونه دهدشت رو از این وضعیت خارج کنه

 • ناشناس گفت:

  بسیار زیبا بود
  ای کاش منطقیان و لاهوتی تاجگردون ها را الگوی خود قرار می دادند

  • ناشناس گفت:

   رضاتوفیقی/منطقیان سال 74 دیگه تکرار نمیشن آخ سی روزل خوبو
   اصلاحات واقعی یعنی این دو بزرگ مرد

پربازديد