تاریخ درج خبر : 1394/10/14
کد خبر : ۵۲۹۳۱۰
+ تغییر اندازه نوشته -
فضل الله یاری

«قرار بر انتخابات است نه چیز دیگر»

سایت استان: فضل الله یاری

هر روز که به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، هشدارهای عجیب و غریب برخی از بزرگان جناح اصولگرایی که از قضا در مصادری فراجناحی قرار گرفته‌اند به گونه‌ای بیشتر می شود که بیش از آن که هشدار باشد، در مسئولان برگزاری، رای دهندگان و نامزدهای انتخابات تولید اضطراب و تشویش می‌کند.
درحالی‌که 6 سال از حوادث سال 88 گذشته است و بسیاری از ناراضیان از نتیجه انتخابات آن سال، چهار سال بعد به توصیه بزرگان اصلاحات با حضور قانونی و آرام در پای صندوق‌های رای به شخصیتی که خاستگاه اصولگرایی هم داشته – و البته با رویکرد این جناح در حمایت از محمود احمدی نژاد در انتخابات 88 مخالف بوده – رای داده‌اند. تزریق اضطراب و فشار به فضای انتخابات زیر عنوان «فتنه 94» چه وجهه‌ای می‌تواند داشته باشد؟
برخی از شخصیت‌هایی که تندروهای اصولگرا آن‌ها را «فتنه‌گر» می‌نامند در انتخابات سال 92 در ساز و کاری قانون، سیاست ورزی کردند،مردم را به پای صندوق‌های رای فرا خواندند و یکی از نامزدهای مورد تایید شورای نگهبان را هم به رای‌دهندگان نشان دادند و مردم هم علیرغم حضور نامزدهای متعدد جریان اصولگرا به او (دکتر حسن روحانی) رای دادند و توانستند بر جناح اصولگرا پیروز شوند.
اکنون هم، همان دولت برخاسته از رای مردم، قرار است انتخاباتی برگزار کند که نهاد نظارتی شورای نگهبان، نظارت خود را بر آن اعمال می‌کند، همه نامزدها از فیلتر این شورا می‌گذرند و اعضای شورا هم نشان داده‌اند که هیچ اغماضی نسبت به افرادی که اصولگرایان فتنه‌گر می‌خوانند، نخواهند داشت، مردم نیزعلایق سیاسی خود را در میان تایید صلاحیت شده‌های شورای نگهبان پیگیری می‌کنند و هیچ قصدی هم به غیر از رای‌دادن، تاکنون از خود نشان نداده‌اند. پس این سئوال خود را نشان می دهد که زدن برچسب «فتنه 94» بر مهم‌ترین کنش قانونی و مردم سالارانه امسال چه توجیهی دارد؟
به غیر از این است که از همان لحظه که عنوان «فتنه 94» در زبان گوینده منعقد شد، تشویش و اضطراب به فضای انتخاباتی جامعه تزریق می‌شود؟
برخی تحلیل‌گران گذاشتن عناونی ترسناک بر برخی از تحولات مهم کشور از سوی بعضی از اصولگرایان را به دو دلیل ارزیابی می‌کنند. یکی اینکه نامزدها و چهره‌های سیاسی درون این جناح را – که تاکنون نشان داده‌اند اراده‌ای برای ائتلاف ندارند – از دشمنی در اردوگاه مقابل بترسانند. دیگر اینکه رای‌دهندگان سنتی جریان اصولگرا را از پیروزی نامزدهای جناح رقیب هشدار دهند.
اما نتیجه انتخابات سال 92 نشان داد که این هشدارها چندان کارساز نبوده است، به‌طوری که نامزدهای اصولگرای آن انتخابات که با تمام وجود پیروزی رقیب را احساس می‌کردند، هیچ‌کدام حاضر به تن دادن به ساز و کارهای آن جناح برای وحدت نشدند.
یک تحلیل بدبینانه نیز در این جا خودش را نشان می‌دهد و آن این است که گویی برخی از تندروهای جناح اصولگرا که فضا را به نفع خود نمی بینند و از سوی عقلای اصولگرا طرد شده‌اند قصد آن را دارند که با ادبیاتی تند و خشن و التهاب آفرین، به تحریک فضای سیاسی کشور در اوج انتخابات بپردازند و از این طریق آرامش حاکم بر کشور و نظام را برهم بزنند و به تبع آن بخشی از مردم را نسبت به نتیجه انتخابات دلسرد کرده و آنان را از حضور در پای صندوق‌های رای منصرف کنند. اما آنچه که تاکنون از سوی سیاست ورزان جناح اصلاح‌طلب و نزدیک به دولت، نشان داده شده، این است که هم دولت، هم نامزدها و هم حامیان مردمی این جناح، قصد دارند در ساز و کاری قانونی و تحت نظارت شورای نگهبان نتیجه انتخابات را در پای صندوق‌های رای مشخص کنند، نه جای دیگری. آن‌ها در روز هفتم اسفند 94 قراری به غیر از انتخابات ندارند.

سرمقاله روزنامه همدلی – شنبه 11دی ماه 94

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    جناب یاری تاآنجا که اطلاع داشته ایم شورای نگهبان در تهران مستقربوده ولی اخیرا امام جمعه قلعه رییسی اعلام میفرمایند که فلان عده را رد صلا حیت بکنید .ایا شورای نگهبان به قلعه رییسی تغییر مکان داده!! آیا امام جمعه قلعه رییسی ، رییس قلعه رییسی است یا رییس یادبیر شورای نگهبان؟دراین مورد ما رامطلع فرمایید .به ایشان بفرمایید اینقدر عجله نکنند پله های ترقی را یکی یکی طی کنند نه چند تاچندتا.

  • سیروس گفت:

    اصلاح طلبان چناچه بدنبال فعالیت سیاسی هستند در قبال فتنه 88 مانند حسن روحانی از طیف کارگزار موضع رسمی خود را اعلام بکنند. اصلاح طلبان رسما این کار را نمی کنند و برخی اوقات در محافل خصوصی خود موضع می گیرند.بنابراین آقای یاری بنظرم ابتدا بهتر است موضوع و مسئله روشن تر بشود..بعد خواهان فعالیت سیاسی اصلاح طلبان بشویم.

پربازديد