تاریخ درج خبر : 1394/10/14
کد خبر : ۵۲۹۳۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -

باتلاق یا جمعه بازار؟/ خواب زمستانی شهرداری دهدشت

جمعه بازار شهر دهدشت در روزهای بارانی به دلیل نداشتن امکانات کافی تعطیل می شود.
صبح جمعه که فرا می رسد انبوهی از مردم و ماشین های فروش میوه و تره بار در جمعه بازار دهدشت مشاهده می شوند که به خرید و فروش مشغولند.

اینجا مکانی است که مردم به آن جمعه بازار می گویند. جمعه بازار که نه، بهتر است بگویم هرج و مرج بازار. هیچ کجایش به بازار شبیه نیست و جمعه هفته گذشته به دلیل بارش باران و وضعیت نامناسب محیطی تعطیل شد.
بسیاری از مردم شهر دهدشت به دلیل تعطیلی روز جمعه اکثر خرید های خود را در این بازار انجام می دهند بازازی که تعطیلی یا بازبودن آن ارتباط مستقیم با وضعیت آب و هوایی دهدشت دارد و با بارش باران تعطیل است و این یعنی یک روز بدون درآمد برای بسیاری از قشر کم درآمد شهرستان کهگیلویه و البته خریدارانی هم که نمی توانند از محصولات این بازار استفاده کنند.

تنوع و پایین بودن نسبی قیمت ها از دیگر ویژگی های جمعه بازار محسوب می شود که باعث شده بخش زیادی از دهدشتی ها از آن استفاده کنند.

با این وجود جمعه بازاردهدشت از مشکلات و نقایص عدیده ای رنج می برد.

پس از بارش باران در شهر دهدشت سری به بازار جمعه شهر دهدشت زدیم تا از وضعیت این بازار گزارشی تهیه کنیم همین که به مکان بازار جمعه دهدشت رسیدیم با تصاویر بسیار جالبی رو به رو شدیم، نیمی از این بازار را آب گرفته بود و چند پسر بچه هم در این مکان مشغول آب بازی بودند و این شعر را «بیو که دهدشت شهر بندری وابیه» را می خواندند و انگار تو یکی از شهرهای بندری لب ساحل هستند.

نکته جالب دیگری که در جمعه بازار دهدشت قابل مشاهده بود وجود زباله های زیاد که با بارش باران در کنار ساحل دریایی این بازار جمع شده بودند و این نشان از عدم نظافت کافی جمعه بازار و آلودگی محیط زیست در این مکان است.

جمعه بازار شهر دهدشت که محل کسب و کار تعداد زیادی از مردم این شهر و روستاهای اطراف است هیچگونه امکانات رفاهی وجود ندارد.

برپایی سایبان در جمعه بازار دهدشت امری الزامی است، چرا که در فصل های گرم سال، گرمای طاقت فرسا و در فصل های سرد، بارش و سرما، موجب رنجش مردم و فروشندگان می شود.

نبود امکانات رفاهی از قبیل آب لوله کشی، برق و نبود سرویس بهداشتی از جمله مهم ترین مشکلات جمعه بازار دهدشت است.

نکته جالب دیگر این جمعه بازار وجود دیواری در وسط آن است که این جمعه بازار را به دو نیمه تقسیم کرده است و به گفته یکی از فروشندگان نیمی از این مکان در مالکیت شهرداری دهدشت و نیمی دیگر در مالکیت اداره تامین اجتماعی شهرستان کهگیلویه است که البته در هر دو قسمت بازار فعال است و خرید و فروش محصولات مختلف انجام می شود.

می توان گفت مهمترین مشکل جمعه بازار دهدشت مدیریت ضعیف مسئولان و عدم ساماندهی فروشندگان است چرا که متأسفانه مسئولان مربوطه، مدیریت و نظارت خوبی بر جمعه بازار دهدشت ندارند؛ از این رو شاهد مشکلات زیادی از قبیل عدم نظافت کافی مکان جمعه بازار و آلودگی محیط زیست، و کمبود امکانات رفاهی در این مکان هستیم.

امید است با توجه به ویژگی های جمعه بازار که منجر به استقبال خوب مردم از این مکان می شود، مسئولان مربوطه، گامی اساسی در راستای حلّ مشکلات جمعه بازار دهدشت بردارند.
گزارش و عکس: مجید آذربارگون
منبع: پایگاه خبری تحلیلی کهگیلویه

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    مگه دهدشت هم شهرداری یا شهردار داره ….. متاسفم

  • شهروند گفت:

    اونوقت می گن چرا مردم دهدشت به یاسوج مهاجرت می کنند؟همینه دیگه!

پربازديد