تاریخ درج خبر : 1394/10/14
کد خبر : ۵۲۹۳۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -
طبیب طبیعت دنا:

8 سال است فقط قول می دهند/ 1/5 میلیون هزینه ماهیانه نگهداری از حیوانات است

مردم استان کهگیلویه و بویراحمد از دیرباز به واسطه شرایط زندگی عشایری شان همیشه با طبیعت رابطه بسیار نزدیکی داشته اند و طبیعت نزدشان از احترام و جایگاه خاصی همراه بوده است.
به گزارش سایت استان، عیسی فرهی نسب «شیشه بر» سی سختی سالیان سال است که با هزینه شخصی و با شور و علاقه ای وصف نشدنی در راه پاسداشت از محیط زیست و حیات وحش استان از هیچ کاری دریغ نکرده است. اما به شدت مورد بی مهری مسئولانی قرار گرفته است که به نظر نمی رسد دغدغه چندانی برای محیط زیست این استان داشته باشند.

این حامی حیات وحش استان، با حضور در کلاس های آموزشی،خواندن مجلات و استفاده از تجربه ای که در این سال ها کسب کرده است این دوستدار محیط زیست به درمان حیوانات می پردازد.

فرهی نسب در گفت و گوی خود با خبرنگار سایت استان، حرف هایی به زبان آورد که خواندنش خالی از لطف نیست.

خودتان را معرفی کنید.

عیسی فرهی نسب متولد سال 1357 از شهر سی سخت هستم و 8 سالی هست که شغل اصلی ام شیشه بری است، متاهل و دارای سه فرزند هستم.

چه عواملی باعث شد که به درمان جانوران و پرستاری از آن ها مشغول شدید؟ بر حسب علاقه ای که از کودکی به حیوانات و پرندگان داشتم واولین بار از یک عقاب صحرایی شروع شد.برای انجام کاری به یکی از روستاهای اطراف رفته بودم که عقابی زخمی دیدم و محیط زیست را در جریان گذاشتم، آن را به خانه آوردم و بعد از مداوا عقاب را در دامان طبیعت رها کردم.

تا کنون چه جانورانی را بعد از درمان به طبیعت بازگردانده اید؟

انواع زیادی از پرندگانی که در استان وجود دارند را مداوا کرده ام و در میان پستانداران هم خرس، روباه،خرگوش،جوجه تیغی، خارپشت،گورکن و سنجاب را مداوا کرده ام.

از میان همه این جانوران فقط دو توله خرس را نتوانستم در طبیعت رها کنم که توله خرس ها از طرف سازمان محیط زیست و به دلیل کمبود مکانی که داشتم به استان های تهران و اصفهان فرستادند.

جایگاهی برای مداوا و نگهداری حیوانات از طرف محیط زیست در اختیار شما قرار داده اند؟

نزدیک به 8 سال است که سازمان محیط زیست قول همکاری و حمایت برای ساخت یک جایگاه داده و می دهد که متاسفانه همچنان هیچ خبری از کمک آن ها نیست.خواهش می کنم نه برای من، بلکه به خاطر این پرندگان و حیوانات یک جایی در اختیار ما قرار بدهند تا راحت باشند، بعضی اوقات در فضای بسته اذیت می شوند و نیاز دارند به جایی که زیر پای شان گل باشد یا در فضایی باشند که درخت باشد اما الان در فضایی قرار دارند که در آن اذیت می شوند.

کمک مالی به شما از طرف نهاد، سازمان یا شخص خاصی انجام شده است؟

با پروژه تنوع زیستی زاگرس ده میلیون قرارداد بسته ام که 2 میلیون آن پرداخت شده است و قرار است تا شش ماه دیگر بقیه این قرارداد باید پرداخت شود که یک میلیون آن هزینه حضور دکتر معماریان به استان و برگزاری کلاس آموزشی و یک میلیون دیگر را برای رهن مغازه ای که برای نگهداری این حیوانات هزینه کردم. البته قرار است که گزارش کار برای آنها بفرستم.

هزینه ماهانه نگهداری از این پرندگان و حیوانات چقدر است؟

بستگی به تعداد حیوانات دارد، بعضی وقت ها تعداد شان زیاد است و اکثرا هم گوشت خوار هستند ولی به صورت میانگین ماهی یک میلیون و پانصد هزارتومان هزینه نگهداری از آن ها می شود.

درآمد شما از شیشه بری جوابگوی خانواده و مراقبت از حیوانات می باشد؟

هرچند درآمدم بالا نیست ولی خدا برکت را به خاطر کمک به پرندگان به زندگی ام داده است. البته خانم دکتر عمادی و آقای دکتر چهار لنگ که در زمینه هایی با ما همکاری کرده که از آن ها کمال تشکر را دارم.

آیا اتفاق افتاده که دوست نداشته باشید حیوانی را آزاد کنید؟

اگر واقعا یک حیوان را دوست داشته باشیم امکان ندارد که از آزادی اش ناراحت شویم، لحظه آزادی حیوانات بسیار لذت بخش است.

وقتی یک دال قهوه ای را آزاد کردم در فاصله 3 متری از بالای سر، چندین دور  به نشانه احترام بالای سر من زد و بعد یه حدی اوج گرفت که چمان منا قادر به دیدنش نبود.بعد از حرکت این پرنده من و تمامی کسانی که همراهم بودند بغض گلویمان را گرفت.

وضعیت محیط زیست استان را چطور می بینید؟

متاسفانه شکار بی رویه باعث تغییر اکوسیستم و انقراض گونه های مهم و تاثیر گذار شده است، با توجه به کمبود محیط بان  انتظار داریم که توجه بیشتری به محیط بانان شود.

فرهی که در طول مصاحبه از وضعیتش ابراز رضایت کرده بود با ابراز نگرانی از وضعیت آینده گفت: بعید می دانم با چنین وضعیتی بتوانم ادامه بدهم و شبیه به ماشینی شده ام که گیر کرده است و دیگر کاری از آن ساخته نیست.

مجموعه سایت استان امیدوار است که مسئولان ذیربط به کمک این عاشق محیط زیست بشتابند تا اندک افرادی که دغدغه واقعی محیط زیست دارند به دلایل مختلف دلسرد نشوند.

گفت و گو: ایمان اشکوه

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • علی گفت:

    خانم ابتکار ازاین همه تلاش این دوست عزیز وبقیه خبر دازد یا نه ؟ موفق باشی بزرک مرد سرزمینم ایران.

  • احسان گنجی گفت:

    درود بر این انسان بزرگ…

پربازديد